O basketbalovém klubu Žabiny Brno

Rok vzniku: 1993

Poprvé v první lize: 1993 / 94

Klubové barvy: zelená, bílá

Vývoj názvu:

SK Žabovřesky, Drakr Brno, IMOS Žabovřesky, IMOS Gambrinus Žabovřesky,

Gambrinus Brno – Žabovřesky, Gambrinus BVV Brno, Gambrinus JME Brno,

Gambrinus SIKA Brno, Frisco Sika Brno, Frisco Brno, IMOS Brno, BK Žabiny Brno, BK Handicap Brno,

Žabiny Brno

Úspěchy v nejvyšší lize:

14 x mistr ČR v letech 1996 – 2008, 2010

2. místo v roce 1995, 2009, 2011, 2012, 2013, 2019, 2022, 2023

3. místo v roce 1994, 2021

Úspěchy v ČP:

20 x vítěz Českého poháru v letech 1996 – 2009, 2013, 2017, 2020, 2022 – 2024

Mezinárodní úspěchy:

Euroliga:

1. místo – Euroleague 2006

2. místo – Euroleague 2005 a 2008

3. místo – Euroleague 2001 a 2004

Eurocup:

TOP 16 – Eurocup 2021/2022

EWBL:

1. místo – EWBL 2022

Final Four – 2019, 2020 (zrušeno kvůli Covidu-19), 2022

Federální pohár:

1. místo – 2023, 2024

Historie klubu:

Historicky nejúspěšnější český klub založili v roce 1993 trenér Jan Bobrovský a manažer Jiří Hamza s cílem navázat na slavné údobí brněnského basketbalu z roku 1951, kdy BK Žabovřesky získal první mistrovský titul. Tento odvážný záměr se jim podařilo uskutečnit překvapivě rychle. V premiérové sezoně mezi českou elitou si družstvo pod názvem BK Drakr počínalo nadmíru dobře, obsadilo třetí pozici a vedení ihned vyhlásilo atak na mety nejvyšší. Základem úspěchu bylo, že se oběma zakladatelům podařilo v krátké době získat ty nejlepší české hráčky. Ve zkušeném brněnském týmu se od té doby tradičně objevují jak české juniorské a seniorské reprezentantky, tak i vhodné kvalitní zahraniční posily.

Před sezonou 1995/96 přišla do Brna zkušená reprezentantka Irma Valová a litevská rozehrávačka Loreta Berukstiene. Obě se rychle staly vůdčími postavami nadcházejících let. V této sezoně také oplatilo Brno pražskému USK finálovou prohru z předešlé sezony a poprvé se usadilo na domácím trůnu. Od té doby dlouho na nejvyšší stupínek nikoho nepustilo.

V roce 1997 získal tým z brněnské čtvrti Žabovřesky silného sponzora, a to plzeňský pivovar Gambrinus. Od té doby slavil tým pravidelně mistrovské tituly a dělal čest českému basketbalu v Evropě. Do závěrečného turnaje prestižní Evropské ligy, tedy do Final Four, se probojoval již šestkrát a v roce 2006 si připsal vysněné prvenství. Také v roce 2008 se tým probojoval až do finále, tentokráte však dosáhl „jen“ na stříbrné medaile.

Brněnské basketbalistky drží ojedinělý rekord 256 vítězství v řadě v domácí nejvyšší soutěži. Tato pozoruhodná devítiletá šňůra trvala od 7. února 1998 do 10. února 2007 a ohraničily ji dvě porážky od dlouhodobě největšího rivala, basketbalistek USK Praha.

Bezkonkurenční šňůru třinácti ligových titulů v řadě přerušila až sezona 2008-2009, kdy brněnský celek své výsostné postavení nedokázal obhájit. Hned v následující sezoně 2009-2010 ale tým, již s novým názvem Frisco Sika Brno, získal titul zpět pro Brno.

Po obhajobě titulu zažil mnohonásobný mistr z Brna doslova zemětřesení. V roce, kdy se Česká republika stala pořadatelem Mistrovství světa v basketbalu žen, odešlo ze Žabin současně sedm klíčových hráček, včetně dlouholetých opor Hany Horákové, Evy Vítečkové, Zuzany Žirkové či Petry Kulichové. Basketbalové Brno sledovalo nečekaný úspěch českých hráček (2. místo za bezkonkurenčním týmem USA), z nichž v tu dobu ani jedna nebyla vyslankyní z mnohaleté líhně českých reprezentantek.

Sezona 2010 / 2011 byla ve znamení první fáze přerodu slavného brněnského týmu. Žabiny k Černohorce Jeleně Škerović přivábily dvě nadějné Švédky, Fridu Eldebrink a Louice Halvarsson, a tým ještě doplnila famózní „skokanka“ Cheryl Ford. Podceňované Žabiny se bez větších potíží probojovaly až do finále Excelsior ŽBL, kde však podlehly pražskému rivalovi USK Praha. Nadějně poskládaný celek neuspěl v EuroLeague Women a tak po skončení sezony došlo k další vlně odchodů. Tým opustily všechny cizinky, které v individuálních hodnoceních v rámci české ligy obsadily všechna přední místa.

Sezona 2011 / 2012 začala pro mnohonásobného mistra odchodem některých sponzorů, což se projevilo nejen v zásadním zeštíhlení rozpočtu, ale také v další změně názvu klubu, který vystupoval jako Frisco Brno. Při hledání posil trenéři opět zabrousili do „severských vod“. Výsledkem bylo angažmá dvou juniorských reprezentantek Švédska Martiny Stålvant a Farhiyi Abdi. Dalšími posilami se staly Slovenka Marta Páleníková a Tereza Pecková z mistrovského USK Praha. Poslední posily našli trenéři tradičně v americké WNBA. Na Rosničku zavítaly Jasmine Thomas a Ashley Robinson. Mladému a nezkušenému týmu se ovšem příliš nedařilo. Svou pouť Evropskou ligou skončil již v základní skupině. Zklamání z nepostupu mělo být napraveno v domácí ŽBL. Jenže i zde Brno několikrát klopýtlo, překvapivě i s jinými kluby než s USK. Skalp Žabořesk získaly hráčky VŠ Praha a také Hradec Králové. V boji o zlaté medaile nebyly pro USK Praha Brňanky větší hrozbou. Třikrát prohrály rozdílem třídy a v sezoně 2011 / 2012 braly stříbrné medaile.

Po odchodu hlavního sponzora Frisco v roce 2012 se tým přejmenoval na IMOS Brno. Z Češek zůstaly Hanušová, Pecková, Hejdová a Kašpárková. Z cizinek jen Abdi. Po pěti letech Brno opustila kapitánka Stehlíková. Velký návrat naopak zažila Hana Horáková. Z Králova Pole do týmu zamířily Veronika Vlková a Miloslava Šibalová. Brno také získalo českou reprezentantku Editu Šujanovou, Slovenku Annu Jurčenkovou a Američanku Nicole Ohlde. 10. března 2013 přehrály brněnské hráčky ve finále Českého poháru USK Praha 87:83 a po třech letech vrátily trofej do Brna. V ligovém finále podlehly USK 1:3, přičemž čtvrtý zápas muselo rozhodnout až prodloužení, ve kterém Brno prohrálo 73:80. V srpnu se při exhibičním utkání na Rosničce s kariérou rozloučila Hana Horáková.

Kromě Horákové v sezóně 2013/14 s brněnským týmem nepokračovaly Nicole Ohlde, Edita Šujanová, která zamířila do Strakonic, Romana Hejdová, která našla angažmá ve Francii a Farhiya Abdi, kterou ulovily Košice. Zůstaly Hanušová, Pecková, Vlková, Kašpárková, Křivánková, Mainclová a Jurčenková, která se stala novou kapitánkou. Ze Slovenska zamířila do Brna Ivana Jalčová. I přes odchod Abdi na Rosničce zaznívala i nadále švédština. Trenéři totiž přivedli do týmu Danielle Hamilton-Carter na místo pivotky a Ashley Key na rozehrávku.

V sezoně 2016/2017 došlo k několika zásadním změnám. Generálním partnerem se stala firma Handicap, která prodává ortopedické pomůcky. K trenéru Bobrovskému přišel mladý trenér Viktor Pruša. V kádru skončila Hana Horáková (nová tisková mluvčí klubu), Maja Vucurović, Latinka Dušanić a Ulrica Holmqvist. Ze sousedního Valosunu přišly Kateřina Sedláková, Pavla Švrdlíková a Beáta Adamcová. K týmu se také připojila slovenská reprezentantka Regina Palušná, která vyplnila díru na pozici 5. Získali jsme titul v Českém poháru a 6. místo v lize.