BESU CUP ovládly Čajky

Vítězkami druhého ročníku BESU CUPu se staly Piešťanské Čajky. Ve finálovém duelu porazily domácí Žabiny Brno 76:69 a pohár vítěze tak odjíždí na Slovensko. V boji o třetí místo se lépe dařilo polské Arka Gdynia, jenž v druhé půli potvrdila svoji silovou převahu a vyhrála nad Levharticemi Chomutov 87:59.

Brněnské Žabiny hostily v pátek a sobotu druhý ročník BESU CUPu, který od letošního roku nese podnázev memoriál profesora Libora Paši. Čtveřice kvalitních týmů usilovala o vítězství v přípravném turnaji, který byl pro Žabiny zároveň první herní zkouškou v obměněné sestavě. Po úvodních duelech, kdy Levhartice Chomutov podlehly slovenskému soupeři z Piešťan 50:63 a svěřenkyně Viktora Pruši naopak odvrátily sílu euroligové Arka Gdynia (81:78), následovalo sobotní kolo o rozdělení si finálního umístění.

V něm na bronzové příčce skončily polské basketbalistky, jenž tak potvrdily papírové předpoklady. Český celek přehrály díky jednoznačné druhé polovině 87:59. „V dnešním zápase se prosadila kvalita soupeře, který pod košem i na perimetru měl jasnou převahu,“ okomentoval hlavní trenér Chomutova Jozef Rešetár.

Finálový souboj mezi domácími Žabinami Brno a Piešťanskými Čajkami se táhl až do samotného konce. V něm byly silnější slovenské hráčky. Svěřenkyním Viktora Pruši se nedařila zejména obrana. „Sice jsme paradoxně pokryli největší zbraň Čajek, což je clona na míč, bohužel jsme propadávali v situacích jedna na jedna,“ přiblížil kouč Žabin. Oproti pátečnímu zápasu, kdy taktéž v poslední čtvrtině se svým soupeřem bodově Žabiny ztrácely, se jim znovu obrátit stav utkání nepovedlo. Slovenky vyhrály rozdílem sedmi bodů (76:69) a vítězný pohár si odvezly do Piešťan.

Žabiny mají po první zkoušce na čem stavět

Dva silné soupeře na začátku přípravy ale podle Pruši zvládl tým zdatně. „Zase jsme ten zápas nevzdali, což si cením. Celý zápas i ten turnaj byl dobrou prověrkou. Splnil, co měl, a máme hodně materiálu proto pracovat dál. Lepšíme se zápas od zápasu a děláme pokroky. Uvidíme, co dál,“ dodal Pruša.

BESU? Víc než jen turnaj

Zatímco se na hale Rosničce hrál basketbal, ve vedlejší stejnojmenné restauraci Žabinská mládež užívala posledních předsezónních chvilek. Po týmových soutěžích, kde mladé naděje Žabin soutěžily o klubové ceny i dresy jejich favoritek, následovala grilovačka na posilnění před fanděním. Z „áčka“ mladá žabky přišly pozdravit i Lenka Šoukalová a Emma Čechová.