MLÁDEŽ ŽABINY BRNO

Hvězdy nepadají z nebe, vyrůstají v Žabinách

Bez kvalitní mládeže se basketbal na vrcholové úrovni hrát nedá. Vedle čtrnácti českých titulů, Euroligového vítězství a řady dalších úspěchů žabovřeského A-týmu na české i mezinárodní scéně se tak za posledních dvacet let shromáždilo i množství úspěchů mládežnických kategorií. Jejich historie se začala psát jen tři roky poté, co vznikl ženský basketbalový tým.

Dorostenky hrály za Žabiny poprvé v sezóně 1996/97. Byly to třináctileté mistryně republiky mezi žákyněmi, které v Basketbalové škole mládeže trénoval Vlastimil Chalupa. Spolupráce s ním vznikla i na popud České basketbalové federace, která požadovala po klubech hrajících nejvyšší ženskou soutěž také extraligu dorostenek. A právě basketbalistky ročníku 1983 přišly ze ZŠ Svornosti do Žabin, kde se jich ujal trenér Jiří Kovařík, a naplnil tak do té doby jen papírovou verzi Sportovní školy míčových her. Od sezóny 1997/98 se k trénování dorostenek přidali Richard Fousek a Jiří Spilka, kteří v klubu působí dodnes. Pod jejich vedením vyrostla celá řada známých basketbalových jmen, jako Barbora Kašpárková, Irena Borecká, Šárka Kubařová nebo Veronika Vlková.

fousek1

FOTO: Richard Fousek vede dorostenky v Žabinách od roku 1997

V roce 2001 získaly brněnské dorostenky poprvé titul mistryň České republiky. A od stejného roku se ženský basketbal stal také součástí výuky Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka. Během úzké spolupráce se školou, která letos slaví 25 let své existence, se střídavě v jejích lavicích a na hřišti v hale Rosnička objevovala jména jako Michala Hartigová, Pavla Švrdlíková, Michaela Zrůstová či Romana Hejdová.
„V klubu těžíme i z toho, že všichni hrajeme stejnou hru. A díky návaznosti věkových kategorií v sobě holky cítí i klubismus. Ostatní nás mohou předčit kvantitou hráček, ale my je pak přehráváme kvalitou,“ hodnotí Richard Fousek systém práce s mládeží, která pravidelně sbírá tituly přeborníků republiky.

Mezi aktuální úspěchy Sportovního centra mládeže, v rámci něhož nastupují hráčky v tuzemských soutěžích i na mezinárodních turnajích ve věkových kategorií U14 až U19, patří také loňský vítězný triple v extralize st. žákyň, juniorek i kadetek, které navíc ovládly také Mistrovství republiky. V listopadu pak obhájily hráčky do 16let druhé místo na Evropském mistrovství klubů v Šoproni.

FOTO: Mistryně republiky a vítězky extraligy U19 v sezóně 2016/2017

O úspěšném mládežnickém systému, který se v Brně-Žabovřeskách podařilo vybudovat, svědčí i aktuální vítězství v bodování dívčích SCM z celé ČR. V žebříčku deseti center mládeže se Žabiny pravidelně umisťují na předních pozicích, v roce 2013 však poprvé dosáhly na příčku nejvyšší a to navíc výrazným náskokem 26 bodů z celkových 223, které zahrnují pestrou škálu kritérií včetně ligových a reprezentačních startů dorostenek a juniorek klubu. Z jihomoravského regionu je v tomto hodnocení dalším klubem až celkově devátý Valosun Brno.

Od dorostu k žačkám

Záhy po družstvu dorostenek vznikl v žabovřeském basketbalovém klubu i tým žákyň. Pro oblastní soutěže je připravovala tehdejší hráčka A-týmu Romana Hamzová. Teprve až s příchodem trenérského dua Strmiska – Bouška, které v roce 2001 zaštítilo spolupráci klubu a ZŠ Sirotkova, začaly hrát žačky extraligu.

O čtyři roky později trenérské otěže už všech pěti žákovských kategorií (nejmladší mini, mladší mini, starší mini, mladší žákyně, starší žákyně) převzali manželé Petr a Eva Křivánkovi, kteří dovedli své svěřenkyně k mnoha titulům mistryň ČR i mezinárodním úspěchům.

krivankovi

FOTO: Manželé Křivánkovi vychovávají v Žabinách basketbalistky už od přípravky

Kdo říká A, musí říct i B

V současné době působí pod hlavičkou basketbalových Žabin více než 130 hráček všech věkových kategorií. Od těch nejmenších až po juniorky směřují k Ženské basketbalové lize. Vzhledem k jejich úspěchům, ale zároveň i změnám v ekonomických podmínkách sportu, si mnohdy vybojovaly své místo i v kádru hrajícím evropské soutěže. Už v sedmnácti letech se to povedlo Anetě Mainclové a Kláře Křivánkové. „Obě se ještě hodně bojí, ale i tak je to pro ně obrovská zkušenost. To, že jsou v áčku, je může posunout jedině kupředu. Když jsem je viděl hrát teď v dorostenkách, za které souběžně nastupují, tak tam dominovaly. To dříve nebývalo,“ hodnotil výkonnostní posun mladých hráček trenér Bobrovský.