Známe termíny play-off EWBL

Už tak plný únorový herní kalendář ještě trochu naplníme – hned na začátku nás čekají obě čtvrtfinálová utkání EWBL proti Ostravě.

Zapište si do diářů:

čtvrtek 6. února v 17:45 na Rosničce v Brně
neděle 9. února v 17:00 na Tatranu v Ostravě

Brněnské derby mimo Brno. Ve Final 4 Českého poháru

První z vrcholů sezóny je tady. Hala Klimeška v Kutné Hoře hostí o víkendu 25. a 26. ledna Final Four Českého poháru, ve kterém na sebe v prvním semifinále narazí dva brněnské celky – o finále se utkáme s městským rivalem KP Brno.
Vítěz brněnského derby se utká v neděli o nejcennější kov s lepším z dvojice BLK Slavia Praha – Sokol Hradec Králové, na poražené čeká souboj o bronz.

„Uvidíme, kdo se lépe popasuje s tím neznámým prostředím, myslím, že v této hale nikdo z nás ještě nehrál. Ale jinak očekávám tradičně vyrovnaný zápas a tvrdý boj, jak už je pro tato utkání typické,“ předesílá před utkáním trenér Viktor Pruša a dodává: „Protože se Českého poháru neúčastní USK, má každý šanci na titul, a to je velké lákadlo. Věřím, že zúročíme formu, kterou aktuálně máme, a to i za podpory našich fanoušků, kteří se do Kutné Hory chystají.“

Do utkání nezasáhnou dvě hráčky laborující se zraněním nohy – Anežka Kopecká a Jannee Thompsonová, která je kvůli svému zranění mimo hru dlouhodobě.

První semifinále KP Brno vs. BK Žabiny Brno můžete sledovat online na TVCOM.cz

Play-off EWBL proti Ostravě

Včera přehrály Kibirktis Vilnius, dnes si v předposledním utkání skupiny B EWBL  těsně poradily s Olimpií Grodno 64:61. Řeč je o basketbaliskách SBŠ Ostrava, které si těmito výsledky (a zejména tím druhým, v případě neúspěchu mohlo být všechno jinak) vybojovaly poslední postupové místo do vyřazovacích bojů a staly se na tak našimi soupeřkami v cestě za postupem do další fáze soutěže.

„Z trojice kandidátů na postup je to ten geograficky nebližší a herně nám nejznámější, takže z hlediska logistiky a přípravy na utkání je to ta výhodnější varianta. Z hlediska přitažlivosti pro fanoušky je to možná trošku škoda, přece jen už letos půjde o třetí dvojici utkání s Ostravou,“ podotkl generální manažer Radek Šír a poukázal tak na fakt, že jsme s ostravským celkem sehráli už dvě utkání v Renomia ŽBL a stejný počet ve Středoevropské lize CEWL.

Všechna dosavadní utkání jsme vyhráli. Stanou se z nás specialisté na Ostravu?

O termínech obou zápasů vás budeme brzy informovat.

Těsně pod 120

Dnes jsme ve 14. kole Renomia ŽBL splnili roli favoritek a BK Loko Trutnov jsme porazili vysoko 119:67.

Aktuálně osmý celek tabulky využil nervózního začátku a držel s námi krok půlku první čtvrtiny. Pak ale přišla silná chvilka Justiny Matuzonyté, která během minuty a půl zařídila 7 bodů a nabídla Petře Záplatové navýšení na dvouciferný náskok. Ta nabídku bez váhání využila a od té doby jsme vedení hlídali a navyšovali.

„Naše pojetí obrany vychází z toho, že jsme na hranici risku, a když je něco riskantní, tak ne vždycky všechno vyjde tak, jak má. A z toho pramenily některé ztráty,“komentoval vstup svých svěřenkyň do utkání trenér Viktor Pruša.

Poslední koš první třetiny vsítila Natálie Stoupalová a nadechla se tak k velké jízdě, kterou předvedla ve druhé desetiminutovce. Autorsky se totiž  podepsala pod 10 bodů z našich celkových sedmi a položila slušný základ k titulu nejlepší střelkyně utkání, který si později vysloužila.

V poločase jsme vedli už o 25 bodů, a i když trutnovské hráčky přišly ze šaten odpočaté a 8 rychlými body chtěly korigovat skóre, jejich nástup jsme zarazili včas. Když po trojce Kozumplíkové svitla soupeřkám naděje v podobě 16bodové ztráty, postihla je střelecké krize, během které jsme jejich tříminutové bodovací strádání potrestali 15 body. Ani po zbytek čtvrtiny střelecké štěstí soupeřkám nepřálo, a tak se šlo do poslední části za stavu 96:57.

Ta byla střelecky nepřesná oboustranně, a tak i když naše soupeřky dostaly šanci na úpravu skóre, nevyužily ji a utkání dospělo ke konečnému skóre 119:67.

Před utkáním trenér Pruša avizoval, že Trunov má hru stejně jako my založenou na rychlém přechodu na útočnou polovinu, což nakonec potvrdil v pozápasových komentářích: „Trutnov příliš neváhá se střeleckými pokusy, tempo bylo rychlé a padlo hodně bodů, takže si myslím, že minimálně divákům se to muselo líbit. Utkání jsme brali jako přípravu na Český pohár a doufám, že jsme se teď v některých ohledech dobře naladili. Vytýkat hráčkám nic nebudu, i když samozřejmě se chyby našly, když jsme na minutu, na dvě vypadli z koncentrace a soupeř to potrestal, ale hrát čtyřicet minut koncentrovaně je prostě těžké.“

Jeho trutnovský protějšek Michal Martišek  ani přes vysokou výhru nebyl nespokojen: „Ač to skóre pro nás vypadá hrozivě, tak nemůžu říct, že jsem nespokojen. Dneska se hrál rychlý basketbal, Žabiny nám daly obrovskou lekci a hrály tak, jako bychom chtěli hrát my. Nás samozřejmě čeká ještě hodně práce, ne během několika týdnů, ale řekl bych během několika let. Máme tady hodně mladé holky. V první čtvrtině bylo skóre 14:14, pro nás super stav, pak ovšem Žabiny zaply na jiný level a nám se přestalo daři v útoku a ten rozdíl postupně narůstal. A ač je to o 50 bodů, na rychlé protiútoky to bylo jen 21:20, Žabiny měly jen o dva střelecké pokusy víc, ale samozřejmě je proměňovaly s vyšší střeleckou úspěšností, nádherně se viděly, měly 30 asistencí.“

Nejlepší střelkyní Žabin byla s 19 body Natálie Stoupalová, která navíc s 9 doskoky atakovala double-double, 15 bodů přidala Justina Matuzonyté, po 14 bodech zapsaly Adamcová a Vondráčková, po 12 Křivánková, Zohnová a po 11 Šoukalová a Záplatová.

Hostující celek střelecky táhla Aneta Finková se 17 body.

Nejen o relaxu a regeneraci s Klárou Křivánkovou

Je vnučkou basketbalové legendy Jana Bobrovského, odchovankyní brněnských Žabin a teď i jejich kapitánkou. Klára Křivánková se v rozhovoru nejen o basketbalu přiznala, že je velkou milovnicí zdravého jídla, ale když se naskytne příležitost využít akci „all you can eat“ v sushi restauraci, je bezkonkurenční rekordmankou v počtu snězených pokrmů.

V létě byla nejvytíženější hráčkou českého basketbalového týmu na univerziádě v Itálii, hned poté naskočila do letní klubové přípravy. Teď má za sebou půl sezóny v plném zápřahu v nejvyšší české lize a dvou mezinárodních soutěžích.

Kláro, jak se cítíš po fyzické stránce?

Léto bylo náročné a v přípravě toho tuto sezónu proběhlo trochu více. Kromě dvoufázových tréninků jsme hrály i devět přípravných zápasů. Teď už toho za sebou máme o poznání víc. Musím říct, že únava je cítit. Se stoupající aktivitou se ale zvyšuje i dávka regenerace. Momentálně máme od klubu mnoho prostředků pro regeneraci, chodíme do wellness, do kryokomory a hlavně se o nás stará klubový fyzioterapeut.

Wellness a kryokomora, to jsou dvě úplně rozdílné věci. Která z nich více vyhovuje tobě?

Já nemám moc ráda zimu, takže do mrazu v kryokomoře se mi nikdy moc nechce. Ale je prostě pravda, že je to hodně rychlá forma regenerace a člověk je tam jen chvilku, takže to za to rozhodně stojí. Ale raději se prohřeju v sauně nebo zajdu na masáž.

Sauna ve 4Comfort

Co doplňky stravy? Ordinuješ si nějaké?

Sem tam si dám vitamín B nebo C, ale v pravidelnosti dost váznu. Asi jediný doplněk, který beru pravidelně, je kolagen na klouby.

Když už jsme u té zátěže, které v rámci tréninku máte opravdu hodně, pracuješ na sobě i mimo tréninky?

Když mám čas, tak chodím střílet na koš, protože procento střelby bych potřebovala zlepšit, a občas zajdu do posilovny. Každé ráno cvičím jógu na protažení, tu mám moc ráda.

A když máš nějaké delší volno?

S přítelem jsme hodně aktivní, takže i dovolenou trávíme aktivně. Oba ale víme, jak důležité je úplně vypnout, takže je to asi tak půl na půl. Na volnu mám nejraději to, že můžu trávit čas s rodinou a přítelem, přes sezónu na sebe nemáme moc času.

Neměla jsi někdy ambice jít hrát do zahraničí, případně vyzkoušet jiný klub v Česku?

Ambice by i byly, ale vždy jsem se držela zpět už kvůli tomu, že tu mám rodinu, přítele a v neposlední řadě stále studuju. A v Žabinách jsem prozatím spokojená.

A co se týká výhledu do budoucna? Až jednou skončíš hráčskou kariéru?

Musím popravdě říct, že to ještě přesně vymyšlené nemám. Asi bych ráda zůstala v basketbalovém prostředí. Bavila by mě práce u mládeže, případně kdyby byla možnost, ráda bych se věnovala i svému oboru, který studuji, což je aplikovaná kineziologie, taktéž v basketbalovém prostředí. Ještě nějaký ten čas bych chtěla aktivně hrát a po kariéře bych ráda založila rodinu.

(Autor: Barbora Slezáková)

Zpátky do ŽBL: Trutnov

Ve 14. kole Renomia ŽBL (sobota 18. ledna 2020 od 17:00) přijedou na Rosničku aktuálně osmé hráčky BK Loko Trutnov. Výhra by se jim hodila, aby neztratily kontakt se sedmou Ostravou. My ale budeme chtít potvrdit roli favorita a půjdeme si pro vítězství – vždyť okolo nás je v tabulce dost těsno, na paty se nám lepí BLK Slavia Praha, která si navíc v tomto kole jede do Strakonic pro očekávanou výhru. Naopak na chomutovské Levhartice, které by jistě chtěly svou šestou pozici ještě vylepšit, čeká ZVVZ USK Praha, a tak máme šanci houževnatému nováčkovi zase o trochu odskočit.

Trutnovské basketbalistky za sebou mají v Renomia ŽBL dlouhou pauzu – poslední utkání odehrály v půli prosince, kdy těsně přehrály Strakonice. Do nového roku pak vstoupily vysokou porážkou ve čtvrtfinále Českého poháru, ve kterém podlehly Hradeckým lvicím 120:63.

My naopak do duelu půjdeme s dobrou náladou, kterou jsme si přivezli z Lotyšska, kde jsme v EWBL zvítězili v obou utkáních a zakončili jsme tak základní skupinu na prvním místě bez ztráty bodu. Proti oběma soupeřům jsme předvedli rychlý a agresivní basketbal a přesně o to se budeme snažit i tentokrát, jak potvrzuje i trenér Viktor Pruša: „V tomto utkání chceme potvrdit roli favorita a jednoznačně zvítězit. Myslím, že dobře časujeme formu a budeme se chtít herně co nejvíce přiblížit našemu potenciálu. Mladý tým Trutnova se stejně jako my snaží o rychlý přechod na útočnou polovinu, a tak by se diváci mohli dočkat útočného basketbalu s vysokou agresivitou na obou polovinách hřiště.“

I nad Orange Lions vítězíme

O poznání náročnějším a možná i nervoznějším bylo dnešní utkání proti nizozemskému výběru Orange Lions. Utkání, ve kterém už vlastně „o nic nešlo“, pokud se na něj díváme z hlediska postupové matematiky. První v základní skupině A Evropské basketbalové ligy EWBL jsme byli už po včerejším vítězství nad domácí Liepajou, a tak dnes šlo především o udržení čistého štítu bez porážky.

Do utkání jsme vstoupili šňůrou 8:0 a vypadalo to na sebejistý výkon. Zaskočené Nizozemky se však do utkání záhy vrátily, a i když se ani jednou v utkání nedostaly do vedení, několikrát se přiblížily na dostřel několika málo bodů. Závěrečný výsledek 72:53 sice vypadá jednoznačně, ale o průběhu utkání příliš nevypovídá.

Střelecky nás dnes táhlo reprezentační duo Petra Záplatová (16 b.) a Beáta Adamcová (11 b.), soupeřky opřely svůj výkon o 16bodovou Karin Kuijt.

Vysoká výhra a první už po dnešku

Tentokrát musíme resumé dnešního utkání začít už před jeho začátkem. V prvním utkání závěrečného turnaje základní skupiny EWBL totiž Piešťanské Čajky vyzrály na nizozemský celek Orange Lions, a kdo umí trošku počítat, hned věděl, že pokud my uspějeme proti Liepaje, půjdeme do play-off z prvního místa tabulky bez ohledu na zítřejší utkání právě proti Nizozemkám.

Motivace jako hrom byla patrná od samého začátku – a nejprve možná až moc, když oba celky ve velkém míjely koš. Pak to nějakou dobu vypadalo na vyrovnaný souboj, ale krátce po půlce první desetiminutovky Justina Matuzonyté (která mimochodem ukázala, že její 19bodový výkon v českém poháru nebyl náhoda) překlenula desetibodovou hranici náskoku. Tím započala smršť a první přestávku jsme absolvovali 21 bodů v plusu (15:36).
V podobném duchu se nesla i druhá čtvrtina, ve které jsme náskok navýšili až na 40 bodů. Takový zápas se dá považovat za rozhodnutý, my jsme však soupeřkám nabídli na začátku třetí čtvrtiny prostor poměrně skoupý na úspěšné střely a zkušený soupeř by toho snad dokázal využít k nějaké výraznější korekci skóre a snaze o návrat do utkání. Ne tak mladý lotyšský tým – ten se střelecky trápil podobně jako my, a tak přišlo další navýšení skóre, tentokrát až na kulatou padesátku.

Do posledního dějství už nastupovaly domácí hráčky viditelně unavené a místy až frustrované z faktu, že nám po celé utkání vycházejí dlouhé pasy zakončené jednoduchými koši, a to se podepsalo i na jejich výkonu – závěrečnou čtvrtinu jsme vyhráli 6:27 a celý zápas 48:114.

Nejlepší střelkyní utkání dnes byla opět Justina Matuzonyté, která 16 body a 9 doskoky atakovala double-double a vysloužila si titul hráčky utkání, 14 bodů přidala Petra Záplatová a skvělou formu potvrdila i Kateřina Galíčková, které nastřílela 12 bodů stejně jako dvojice Michaela Vondráčková, Lenka Šoukalová. Poslední jmenovaná navíc zaznamenala skvělých 7 asistencí.
Na dvouciferný zápis se dostaly i Klára Křivánková s 11  a Natálie Stoupalová s 10 body.

Liepaja/LSSS spoléhala především na kapitánku Megan Rosenbohm, autorku 16 bodů, která ve dvojici s 18letou Danielou Grigorjevou (12 b.) zajistila více než polovinu bodů svého týmu.

„My jsme šli do tohoto utkání trochu nečekaně jako utkání, které jsme očekávali až zítra, tedy do boje o první místo v tabulce. Zápas rozhodla vlastně už první čtvrtina, kdy jsme velmi intenzivní prací v obraně soupeře přehrávali z rychlých protiútoků. Za první poločas jsme měli 22 asistencí a 30 bodů z rychlých protiútoků, což spolu s naší agresivní obranou vytvořilo ten bodový polštář, který jsme do konce zápasu ještě navyšovali,“ uvedl asistent trenéra Jakub Gazda klíčové faktory, které vedly k úspěchu a dodal, že kvituje i nasazení hráček v už rozhodnutém utkání: „V široké rotaci všech 11 hráček se nám podařilo udržet intenzitu a zápas nespadl do nějakého dohrávání, holky byly opravdu v obranné i útočné fázi agresivní po celých  40 minut.“

Zítřejší utkání proti mladému nizozemskému výběru Orange lions můžete sledovat online od 14:30 zde.

Brněnské derby v Kutné Hoře

Hned druhý den po odehrání zbývajících čtvrtfinálových soubojích proběhlo losování semifinálových dvojic Final Four Českého poháru, které se odehraje 25. a 26. ledna v hale Klimeška v Kutné Hoře.

Poté, co se do další fáze soutěže probojovaly kromě Žabin i celky Sokol Hradec Králové (vyřadil Trutnov), BLK Slavia (vyřadila Chomutov) a KP Brno (vyřadilo Ostravu), byly dvojice nalosovány takto:

25. ledna 2020 ve 14:00 KP Brno vs. BK Žabiny Brno
25. ledna 2020 v 17:00 BLK Slavia Praha vs. Sokol Hradec Králové.

„Soupeře pro Final 4 si již nelze vybírat, všichni mají svoji kvalitu. My se velmi těšíme na další derby, tentokrát v pohárovém duchu. Tyto brněnské souboje jsou každoroční ozdobou ligy, což potvrdil i první vzájemný duel. KP máme co oplácet a tentokrát jsme na tahu my. Po pohárové neúčasti na závěrečném turnaji z minulého roku jsme zpět a s velkou chutí po dalším úspěchu,“ okomentoval přiřknutého soupeře trenér Žabin Viktor Pruša.

I bez tabule ve Final 4

Dnes jsme odehráli čtvrfinálové utkání Českého poháru proti Slovance Mladá Boleslav. V utkání poznamenaném technickými potížemi s výsledkovou tabulí jsme i přes tento diskomfort potvrdili roli favorita, zvítězili jsme vysoko 102:58 a postoupili jsme do Final Four, které se odehraje 25. a 26. ledna v Kutné Hoře.

Svou sílu jsme ukázali už v první desetiminutovce, kterou jsme ovládli 22:7, a svůj náskok jsme nejenže pohodlně kontrolovali, ale také navyšovali. Nejvyšší střelecký zápis zaznamenala z pole 100% Justina Matuzonyté, která potrestala mladoboleslavské hráčky 19 body, 18 bodů přidala Kateřina Galíčková (za tři body 4/5) a nad 10 bodů se dostaly ještě 15bodová Natálie Stoupalová a 14bodová Kateřina Zohnová.
V utkání jsme navíc předvedli velmi týmový výkon, který jsme potvrdili 28 asistencemi a 47 body z lavičky.

Na 48 bodech Slovanky se největší měrou podílela nejnovější americká akvizice (na soupisce se objevila teprve včera) Sherise Alexandra Williamsová, autorka 14 bodů, následována devětatřicetiletou veteránkou Mahlerovou, která nastřílela 10 bodů.

Nejen hráčky obou týmů, ale i fanoušci a realizační tým se museli vyrovnávat s nezvyklými podmínkami – v hale Rosnička totiž nefungovala výsledková tabule, takže informace o čase a skóre všichni získávali pouze v podobě hlášení komentátora utkání. „Taktiku jsme kvůli tomu určitě měnit nechtěli, ani jsme nemohli, ale samozřejmě se hraje špatně, když nevidíte ani skóre, ani čas, ale snažili jsme se tomu přizpůsobit,“ komentoval po utkání trenér Slovanky Ján Hricko, který ale příčinu neúspěchu svých svěřenkyň viděl jinde než v technických problémech v hale: „Domácí byli určitě favority, přeskákali nás na doskoku (52:31) a předčili nás v asisteních (28:3). Takový zápas těžko vyhrává.“

„Pro nás to byl dnes docela pohodový zápas, podařilo se nám rozložit minuty mezi všechny hráčky, všechny přinesly na hřiště nějakou energii a nějaký nápad. Rozhodl asi rychlý protiútok a týmový výkon. To, že nefungovala tabule, je sice nestandardní, ale obě strany to myslím zvládly. Taktiku jsme tomu nijak nepřizpůsobovali, protože obecně chceme hrát rychlý basketbal a útoky zakončovat rychle,“ hodnotil utkání trenér Žabin Viktor Pruša.

V příštích dnech nás čeká rychlá regenerace a odlet do lotyšské Liepaje, kde o víkendu odehrajeme poslední turnaj základní skupiny Evropské basketbalové ligy  EWBL. S nizozemským výběrem Orange Lions se utkáme o první místo v tabulce a zároveň o výchozí pozici v play-off, s domácím celkem Liepaja/LSSS.