Vítězně i v CEWL. Padlo Satu Mare

Dnes jsme sehráli první utkání Středoevropské ligy CEWL proti rumunskému celku CSM Satu Mare a v zápase, který jsme ovládli hned od počátku, jsme zvítězili vysoko 105:65.

Strůjkyněmi vysokého skóre byla šestice dvouciferných střelkyň v čele s 18bodovou Michaelou Vondráčkovou, která trefila tři ze čtyř dvoubodových a čtyři z pěti tříbodových pokusů. Dále se na deset a více bodů dostaly s 15 body Kym Royster, se 13 Kateřina Zohnová, s 11 Petra Záplatová a s 10 body shodně Michaela Vacková a Janee Thompson.

Rumunky se opíraly především o 19bodové zahraniční duo – o Američanku Mosbyovou a Srbku Miljkovičovou, doplatily ale na úzkou rotaci – přijely pouze s deseti hráčkami, z nichž se pět během utkání vyfaulovalo.

„Těší mě, že jsme utkání rozhodli v podstatě už na začátku, měli jsme výborný vstup do zápasu i do druhého poločasu. Dneska jsme hráli velmi kompaktně v obraně, dnes musím smeknout před hráčkami, dobře četly situace. Rozhodující byly dva faktory – přechodová fáze, respektive rychlý protiútok, kde jsme dali 31 bodů a Satu Mare s tím mělo velký problém, a druhým faktorem byla obrana – 33 bodů jsme dali po ztrátách soupeře,“ hodnotil po utkání trenér Žabin Viktor Pruša.

Další utkání CEWL odehrají Žabiny 23. října na palubovce SBŠ Ostrava.

Poprvé v CEWL, hostíme Satu Mare

Ve středu 16. října v 18:00 vstoupíme na domácí palubovce do třetí ze čtyř soutěží, kterých se letos účastníme, a soupeřem nám bude jeden z předních rumunských celků CSM Satu Mare.

„Tým Satu Mare je složen pro tuto sezónu velmi kvalitně. Soupiska obsahuje hned čtyři zahraniční hráčky a dvě hráčky jsou členy širšího kádru národního týmu. Bodově se tento tým opírá především o agilní Američanku Bernice Mosbyovou a zkušenou srbskou rozehrávačku Maju Miljkovićovou. Družstvo hraje velmi organizovaně a právě spolupráce těchto dvou hráček ja často na konci útočných akcí. My budeme chtít využít domácího prostředí a hodně zrychlit tempo hry, což by zkušenému, ale spíše takticky laděnému týmu Satu Mare nemuselo vyhovovat,“ nastínil taktiku trenér Viktor Pruša.

Ve Středoevropské lize obhajujeme bronzovou příčku, a přesto, že se liga rozrostla co do počtu týmů i zúčastněných zemí, chceme znovu bojovat o medailové umístění.

Středoveropská liga CEWL je soutěží pro ženské basketbalové týmy, kterou pořádá Česká basketbalová federace. Letos se jí zúčastní deset týmů z České republiky, Slovenska, Rakouska, Německa, Rumunska a Belgie.

My se v základní skupině B utkáme kromě Satu Mare s SBŠ Ostrava, německým BC Pharmaserv Marburg a belgickým Spirou Ladies Charleroi.

Do bojů o obhajobu pozice půjdou i loňské vítězky z Piešťanských Čajek, naopak stříbrné Hradecké lvice, ani čtvrtí Good Angels Košice se letos Středoevropské ligy nezúčastní. České týmy budou ve skupině A zastupovat Slovanka MB a DSK Levhartice Chomutov, které doplní rakouský UBI Graz a belgický Kangoeroes Basket Mechelen.

5. kolo v Trutnově

Renomia ŽBL pokračuje v sobotu 12. října a my zajíždíme k prvnímu venkovnímu utkání do Trutnova. Naše soupeřky mají za sebou stejně jako my tři ligová utkání – a všechna tři prohrály. V prvním kolece sice mohutně vzdorovaly KP Brno, nakonec se ale z výhry 92:71 radovaly Brňanky. Ve druhém utkání podobným rozdílem jasně podlehly Slavii a ve třetím si neporadily s mladoboleslavskou Slovankou.

„S Trutnovem jsme se utkali již v přípravě na sezónu. Tenkrát jsme vysoko zvítězili a budeme chtít tuto výhru zopakovat v rámci Renomia ŽBL. Přestože jsme v utkání favority, přistupujeme k zápasu velmi zodpovědně a jsme si vědomi faktu, že Trutnov nemá co ztratit a že se toto mladé družstvo bude chtít prezentovat maximálně bojovným výkonem za každého vývoje stavu. Důležité bude zastavit přechodovou fázi soupeře, četnost a efektivitu střelby z trojkové vzdálenosti a nenechat dostat se do hry duo Kozumplíková – Rylichová. Víme, že mladé družstvo domácích má problém se ztrátami, proto budeme chtít vyvíjet maximální aktivitu v obranné fázi a z toho vytěžit jednoduché pozice pro zakončení. Věřím hráčkám, že utkání zvládneme a budeme se tabulkou posunovat výš,“ kometuje před utkáním trenér Viktor Pruša.

Kádr Trutnova je téměř výhradně složený z Češek – na soupisce mají jedinou zahraniční akvizici, Američanku Bailee Cotton.

Utkání můžete sledovat 12. října od 17:30 živě na TVCOM.cz

Galíčková premiérově ve Strakonicích

Kdo sleduje kluby v celé Renomia ŽBL, všiml si včerejší premiéry Kateřiny Galíčkové v dresu BK Strakonice – U19 Chance. Právě tam bude tato čerstvě 11. dívka světového 3×3 basketbalu do 23 let v letošní sezóně hostovat.

„Kateřina je jedna z našich mladých hráček s velkou perspektivou. Jelikož s ní do budoucna počítáme jako s hráčkou užší rotace, považujeme v její první seniorské sezóně možnost vyšší minutáže a herní zodpovědnosti, kterou dostane ve Strakonicích, jako ideální krok pro její další rozvoj,“ zdůvodňuje trenér Viktor Pruša dohodu obou klubů.

Strakonice letos zahájily českou nejvyšší ligu až čtvrtým kolem (ostatní budou dohrávat v náhradních termínech), ve kterém na domácí palubovce hostily silné KP Brno. Tomu nakonec podlehly 48:88 a Kateřina Galíčková byla s 9 body druhou nejlepší střelkyní svého týmu, když proměnila tři ze čtyř tříbodových pokusů, a se sedmi doskoky byla nejlépe doskakující hráčkou Strakonic.

První výhra nad Chomutovem

První vítězství v Renomia ŽBL si dnes připisujeme poté, co jsme na domácí palubovce jasně přehráli nováčka z Chomutova 78:43.

Už v první čtvrtině jsme si vypracovali i díky pěti proměněným trojkám téměř dvacetibodový náskok (28:10) a ve druhé jsme soupeřkám povolili pouhých šest bodů (a jen čtyři ze hry; 16:6). Druhý poločas byl střelecky vyrovnanější (34:27), vedení jsme si ale pohlídali a výhrou nad Chomutovem jsme splnili papírové předpoklady.

Trenéři poslali do utkání kompletní dvanáctku hráček včetně uzdravené Kateřiny Zohnové, střelecky se nejvýrazněji prosadily Michaela Vacková (11 b., 7 doskoků) a Anežka Kopecká (10 b.).
Za Levhartice (bez střelkyně Michaela Krejzové) se dostala na dvouciferný výsledek kapitánka Jitka Eisnerová s 11 body a 7 doskoky, 9 bodů pak přidala Tereza Vorlová.

Tomáš Eisner, trenér DSK Levhartice Chomutov: My jsme dneska přijeli do Brna s tím, že nemáme co ztratit a že chceme uhrát co nejlepší výsledek, což se nám bohužel nepodařilo hned na začátku. Domácí vstoupili velmi dobře do utkání, myslím že z prvních pěti tříbodových pokusů všechny trefili, a tím nás dostali do útlumu, ze kterého jsme se celý první poločas nemohli dostat.Ve druhém poločase jsme se zlepšili v obraně a byli jsme snad důstojnějším soupeřem než v prvním poločase.

Viktor Pruša, trenér BK Žabiny Brno: Před zápasem jsme měli zdravý respekt k soupeři, je to nováček, který vyhrál obě dvě domácí utkání, takže měli právo a důvod být na vlně. K našemu výkonu – myslím, že hlavně na obranné polovině to byl poměrně slušný výkon, líbila se mi agresivita, celoplošný tlak, dali jsme 22 bodů po ztrátách Chomutova, na druhou stranu pořád nejsem úplně spokojený s přechodovou fází, i když už občas vidím to, co potřebujeme, ale ne vždy jsou ta rozhodnuté správná, to chce ještě čas.

Na nováčka ligy. Přijede Chomutov

Po úspěšném víkendu v Evropské basketbalové lize, kdy jsme vyhráli všechna tři utkání, se zase vracíme k naší české Renomia ŽBL. V té se nám doposud nedařilo, obě úvodní utkání se silnými soupeři jsme prohráli, a tak je náš cíl pro tento duel jasný: získat první vítězství.

Mohlo by se zdát, že Chomutov bude jako nováček ligy automatickým outsiderem, ale zdání klame. Naše zítřejší soupeřky prokázaly svou sílu, když v prvním utkání v lize dokázaly otočit nepříznivý vývoj zápasu a porazit pražskou Slavii a poté ve druhém utkání poslaly z domácí palubovky s nepořízenou i mladoboleslavskou Slovanku.

Naše soupeřky se budou pravděpodobně opírat o podkošovou trojici Vorlová, Satoranská a Eisnerová, z nichž první dvě jmenované během letní pauzy přicestovaly právě ze Slovanky a třetí hájila v posledních třech letech dres Chomutova. I přes kvality těchto hráček však do utkání jdeme jako favorité a svou roli chceme potvrdit.

Přijďte nám fandit a ukažme společně chomutovským levharticím, jak se bojuje o Rosničku!

EWBL: DEN TŘETÍ – ČAJKY PORAŽENY

Dnes jsme třetí výhrou v řadě zakončili první turnaj Evropské basketbalové ligy, ve kterém jsme porazili Piešťanské Čajky vysoko 71:37.

Podle skóre to vypadá na naši jednoznačnou nadvládu, je však nutné podotknout, že Čajky zvládly obě předchozí utkání. Dnes šlo tedy o souboj neporažených a čekal se tuhý boj.

Jenže…

Čajky už do Brna přijely ve výrazně oslabené sestavě a štěstí neměly ani během turnaje, když se zranila Dominika Deptová. Nad zdravotně zdecimovanými soupeřkami jsme měli převahu od konce první čtvrtiny a pak už jsme si zápas podmanili v podstatě stylem start – cíl.

Ještě tři minuty před koncem první desetiminutovky nic nenasvědčovalo tomu, že utkání skončí tak vysokým bodovým rozdílem, Čajky prohrávaly o dva body, a na trojku Michaely Vackové, která zvýšila naše vedení, trenér hostů reagoval oddechovým časem.  Tempo s námi však hostující celek neudržel, v první čtvrtině už nedokázal skórovat a naše vedení narostlo na 15:7.

Tři rány pro Piešťany

Ve druhé čtvrtině náš náskok narůstal, kanadská pivotka soupeřek Yasmine Bidikuindila navíc v půlce této části hry měla na kontě už tři fauly, což při počtu sedmi hryschopných hráček Piešťan začínalo značit nebezpečný stav. Do šaten se v poločase odcházelo za stavu 29:13 a krátce po začátku toho druhého kvůli zranění kotníku odstoupila Jessica January. To byla pro Piešťany první velká rána. Druhá rána přišla vzápětí, když se dvěma dalšími fauly provinila Bidikuindila a rovněž nadobro opustila palubovku. Čajkám zbývalo na dohrání utkání pět hráček.
Rána poslední pak přišla pět minut před koncem utkání, když se vyfaulovala i Chorvatka Tadić a Piešťany dohrávaly zápas ve čtyřech.

„Pro nás je super výsledek, že jsme do EWBl vstoupili třemi výhrami, i když Čajky dnes nebyly v plné síle. Nedá se dělat nic jiného, než jim popřát, aby se dali hodně brzo dohromady. To, jak se dohrávalo utkání, pro ně nebylo šťastné,“ reagoval asistent trenéra Jakub Gazda na fakt, že Piešťany posledních téměř pět minut dohrávaly v oslabení.

Naopak trenéři Žabin si po utkání chválili, že mohli využít nejširší možnou rotaci: „Máme za sebou třetí utkání ve třech dnech, program je náročný, takže jsme rádi, že jsme v turnaji protočili všech 11 hráček a pošetřili jsme nějaké síly na ŽBL, ve které nás čeká ve středu Chomutov a v sobotu Trutnov. Obě jsou to utkání, která bychom papírově měli vyhrát,“ uvedl po utkání Gazda a nastínil další program, který nás čeká v nejbližších dnech.

Po třech výhrách, když jsme v pátek porazili BC Nika Syktyvkar 78:71 a v sobotu 80:61 Dynamo Moskva, jsme se tak vyšvihli na první místo základní skupiny A.

EWBL pro nás bude pokračovat na přelomu listopadu a prosince právě v Piešťanech, kde se utkáme s běloruským Horizontem Minsk a maďarským PINKK Pécsi 424.

EWBL: den druhý – Dynamo skoleno

Na Rosničce dnes druhým dnem pokračoval třídenní turnaj Evropské ženské basketbalové ligy. V prvním utkání slovenské Piešťanské Čajky zvítězily nad ruským celkem BK Nika Syktyvkar 60:53 a ve druhém jsme jasně přehráli druhého z ruských účastníků turnaje Dynamo Moskva 81:60.

Po vyrovnané první čtvrtině se Rusky pokoušely smazat tříbodový náskok, který jsme si přinesli do druhé desetiminutovky, a dokázaly se dostat do nejtěsnějšího vedení o jediný bod. Pak ale kapitánka Klára Křivánková zvrátila úspěšnou střelou vedení na stranu svého týmu a v tandemu s Kym Royster společnými osmi body položily základ našeho poločasového vedení 40:30.

Ve třetí čtvrtině jsme vedení zdvojnásobili a pohodlný náskok jsme si udrželi až do konce utkání. Střeleckým statistikám dnes vévodila pětice dvouciferných hráček v čele s 15bodovou Justinou Matuzonyté, která útočila s 9 doskoky na double-double. 12 bodů nastřílela Kym Royster, po 11 bodech Beáta Adamcová a Janee Thompson a 10 bodů přidala Klára Křivánková.

Na straně soupeřek se nejvíce prosadila dvojice 12bodových střelkyň Tokhtashová, Brychová.

„Opět musím říct, že jsme rádi, že máme druhou výhru nejen v EWBL, ale i v sezóně, ale hlavně si myslím, že jsme dneska potěšili diváky poměrně dobrým basketbalem. Dneska to mělo energii, mělo to tempo, na obranné polovině jsme respektovali naše pravidla. Jsem rád, že nám vyšel první poločas a měli jsme na co navazovat. Bylo to jako přes kopírák jako včera, s tím rozdílem, že včera jsme ve druhém poločase spadli do pochodového basketbalu, dneska jsme chtěli hrát agresivně a rychle a taky jsme tak hráli,“ hodnotil po utkání trenér Žabin Viktor Pruša.

Nedělní program začne v 11:00 utkáním mezi Dynamem Moskva a Nikou Syktyvkar, Žabiny uzavřou turnaj duelem s Piešťanskými Čajkami ve 14:00

EWBL: Den první

Dneškem odstartoval první ze tří našich turnajů v základní skupině, a hned na domácí palubovce. V prvním utkání porazily slovenské Piešťanské Čajky Dynamo Moskva 63:53, ve druhém Žabiny vydřely cennou výhru nad druhým z ruských týmů – BC Nika Syktyvkar.

Utkání se neslo v duchu velmi fyzického basketbalu. Po dobře zvládnuté první polovině jsme odcházeli do šaten s vedením 42:34, po přestávce se však soupeřky dvěma rychlými šestkami vrátily do utkání a my jsme i vinou špatné bilance trestných hodů přicházeli o jednoduché body. Utkání se tak dostalo do dramatické koncovky, ve které jsme přece jen obstáli a zvítězili jsme 78:71.

Nejde hodnotit jinak než pozitivně, protože je to po dvou prohrách první výhra a v rámci systému tohoto turnaje je každá výhra velmi důležitá. My jsme věděli, co od Niky očekávat, říkal jsem hráčkám, že mám deja-vu z Rostova z minulého roku, kde to byl taky druholigový tým, ale velmi vysoké úrovně, na úrovni týmu ze superligy – velmi dobře koučovaný a organizovaný, se změnami obranných systémů, a to se potvrdilo. My jsme hráli výborně první polovinu, tam nemám co vytknout s výjimkou trestných hodů, se kterými bojujeme od začátku sezóny, ale měli jsme konečně přechodovou fázi a velmi dobrý atak vymezeného území, dali jsme 11 bodů z rychlého protiútoku,hodnotil po utkání trenér Žabin Viktor Pruša a dodal, že fyzicky náročná a zvládnutá koncovka je pro jeho svěřenkyně výbornou motivací do dalších zápasů: I když nám ve druhém poločase vázla organizace hry, koncovka byla už jen o vůli a chtění a holky to nakonec ubojovaly, doslova to umlátily fyzicky.

K vítězství nás dotáhla s 23 body americká rozehrávačka Janee Thompsonová, 13 bodů přidala křídelnice Michaela Vondráčková a 10 bodů další z Američanek – pivotka Kym Roysterová. Na straně soupeřek se nejvýrazněji prosadila Ekaterina Ryabovová s 26 body.

Zítra (sobota 5.10.) je na programu ve 14:30 utkání mezi Piešťanskymi Čajkami a BC Nikou Syktyvkar, v 17:00 pak odehrajeme my duel proti Dynamu Moskva.

EWBL opět na Rosničce!

TZ | Žabiny pořádájí ve své domovské hale v Brně na Rosničce od pátku 4. do neděle 6. října 2019 1. turnaj Evropské basketbalové ligy žen (EWBL). Jeho účastníky budou kromě domácích Žabin celky ze Slovenska a Ruska.

Celý turnajový program začne v pátek 4. října v 15:30 utkáním mezi slovenskými Piešťanskými Čajkami a Dynamem Moskva. V 18:00 po slavnostním zahájení sehrají své první utkání brněnské basketbalistky s druhým z ruských celků – BC Nikou Syktyvkar.
V sobotu 5. října se Žabiny v 17:00 utkají s Dynamem Moskva a v neděli od 14:00 zakončí program soubojem proti Piešťanským Čajkám.

„Očekáváme velkou konkurenci, i když ruské týmy, zejména pak Nika, jsou pro nás poměrně neznámou. V obou případech jde o týmy složené téměř výhradně z Rusek, a vzhledem ke kvalitě nejen nejvyšší, ale i druhé nejvyšší ruské soutěže, ve které působí Nika, čekáme náročná utkání. Čekají nás tři zápasy ve třech dnech, máme za sebou dvě těžká utkání v Renomia ŽBL, snažili jsme se o týmech získat maximum informací a hráčky se sanžíme v rychlém sledu na utkání připravit,“ přibližuje situaci brněnského týmu hlavní trenér Žabin Viktor Pruša a dodává, že se jeho svěřenkyně budou snažit vytěžit co nejvíce z výhody domácího prostředí a navázat na loňský úspěch, když v prvním turnaji, který Žabiny rovněž pořádaly, zvítězily ve všech utkáních a později postoupily až do závěrečného turnaje, kde obsadily čtvrtou příčku: „Loňský úspěch nám určitě nasadil laťku vysoko, ale zároveň nás motivuje i do tohoto ročníku. Známe systém soutěže, víme, co můžeme čekat od náročného cestování, takže teď je nejdůležitější jít zápas od zápasu, připravit se na jednotlivé soupeře, kteří, byť jsou z velké části stejní jako loni, obměnili stejně jako my kádr. Cílem na víkend je tedy pokusit se vyhrát maximální počet zápasů a začít si budovat pozici v základní skupině pro další fáze soutěže.“

EWBL je mezinárodní soutěží pro profesionální ženské týmy z východní a střední Evropy. Celkem 16 družstev z 9 zemí je rozděleno na dvě osmičlenné skupiny A a B. V rámci skupin každý celek odehraje 3 dílčí turnaje. Po odehrání všech utkání postoupí z každé skupiny vždy čtyři nejlepší týmy do play-off. V tom se rozhodne o účastnících Final 4. „Systém soutěže známe už z loňska, cestování je sice náročné, výhodou dílčích turnajů je ale to, že se necestuje na jednotlivá utkání. Na prvním turnaji se vždy hrají tři utkání ve třech dnech, na ostatních dvou jsou to dvě utkání ve dvou dnech, což je sice náročnější z hlediska regenerace, ale nestrávíme na cestách tolik času, jako kdybychom dojížděli na každý zápas zvlášť,“ chválí turnajový systém EWBL generální manažer Žabin Radek Šír s odkazem na náročný program Žabin v letošní sezóně: „Stejně jako loni hrajeme kromě Renomia ŽBL také Český pohár a dvě evropské soutěže – EWBL a Středoevropskou ligu, která letos povýšila co se týká počtu týmů, čímž se zvýší i počet utkání.“

Na brněnský turnaj navážou basketbalistky Žabin v rámci EWBL na přelomu listopadu a prosince v Piešťanech, kde na ně čekají týmy z Běloruska (Horizont Minsk) a Maďarska (PINKK Pecsi 424), a v lednu pak odehrají třetí turnaj v lostyšské Liepaje, kde se střetnou s domácím celkem Liepaja/LSSS a s nizozemskými Orange Lions.

Nad brněnskou částí EWBL převzali záštitu předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička a primátorka statutárního města Brna Markéta Vaňková, hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a radní města Brna pro školství a sport Jaroslav Suchý.