Nepřestávej trénovat a vyhraj zajímavé ceny

Každý basketbalista to zná. Uklidit míč na měsíc pod stůl, složit si dres do skříně a boty hodit co nejdál do botníku? To přece nejde! A co ve chvíli, kdy to všechno má být na měsíc? Naprosto nepředstavitelné! Česká basketbalová federace proto přichází s projektem Basketball never stops aneb #vratimselepsi.

Vycházíme z přesvědčení, že dětem bude basketbal chybět. Řada klubů totiž na základě zdravotního vývoje a opatření vlády České republiky přerušila svou činnost. Děti navíc nemohou ani chodit do školy, a tak se nabízí připravit pro ně aktivitu, která je zabaví a navíc jim pomůže vylepšit své basketbalové dovednosti. A pomozme si úpravou starého úsloví – když nemohou děti za basketbalem, musí basketbal za dětmi.

Celý článek »

ŽBL letos končí, jsme čtvrtí

TISKOVÁ ZPRÁVA | ČBF | Exekutiva ŽBL spolu se sportovním ředitelem ŽBL po konzultaci se všemi kluby Renomia Ženské basketbalové ligy (ŽBL) navrhla výboru České basketbalové federace schválit ukončení ročníku 2019/2020 ke 13. březnu 2020.

Návrh byl učiněn v souvislosti s vyhlášením stavu nouze vládou České republiky dne 12. března 2020, kdy minimálně dalších 30 dnů nelze organizovat akce s účastí vyšší než 30 osob a jsou uzavřena všechna sportoviště. Výbor České basketbalové federace následně ukončení Renomia ŽBL ročníku 2019/2020 schválil.

Konečné pořadí v ročníku 2019-2020 je stanoveno po odehrání základní části Renomia ŽBL. Mistrem České republiky se tak stává tým ZVVZ USK Praha. Do případné baráže o účast v Renomia ŽBL ročníku 2020/2021 bude zařazen tým BK Strakonice – U19 Chance.

Konečné pořadí RENOMIA ŽBL 2019/20:

  1. ZVVZ USK Praha
  2. Sokol Hradec Králové
  3. KP Brno
  4. BK Žabiny Brno
  5. BLK Slavia Praha
  6. SBŠ Ostrava
  7. DSK Levhartice Chomutov
  8. BK Loko Trutnov
  9. Slovanka MB
  10. BK Strakonice – U19 Chance

„Nemáme pochopitelně z celkové situace žádnou radost, nicméně jsme přesvědčeni, že rozhodnutí o ukončení soutěže je tím nejlepším možným řešení současného stavu. Přejeme všem hráčkám a dalším aktérům ŽBL především pevné zdraví,“ doplnil guvernér ŽBL Ing. Daniel Kurucz.

Mužská nejvyšší soutěž Kooperativa NBL zatím zůstává přerušena a její vedení v bude v následujících dnech intenzivně jednat o dalším postupu. Česká basketbalová federace bude nadále informovat své kluby přímo a zároveň bude postup zveřejňovat na svých komunikačních kanálech.

 

Všechny ligy přerušeny

Dnešní rozhodnutí vlády o zákazu pořádání akcí s účastí nad 30 osob, omezení provozu sportovišť a migraci obyvatel znovu ovlivnilo i basketbal.

Renomia ŽBL
Česká basketbalová federace rozhodla o přerušení všech svých soutěží včetně Renomia ŽBL. Toto rozhodnutí platí do odvolání stavu nouze. O dalších scénářích bude vedení českého basketbalu jednat.

Mládežnické soutěže
Všechny mládežnické soutěže spadají pod ČBF a týká se jich stejné omezení jako Renomia ŽBL. Do odvolání stavu nouze jsou soutěže přerušeny.

EWBL
Odloženo na neurčito je i Final Four Evropské basketbalové ligy EWBL, které měly Žabiny pořádat 21. a 22. března v Brně.
„Situaci jsme monitorovali už delší dobu, komunikovali jsme jak s lotyšským vedením ligy, tak s účastnickými týmy. Prozatím není jasné, zda bude Final Four zrušeno úplně, nebo se bude hledat náhradní termín,“ sdělil generální manažer Žabin Radek Šír.

Final Four se měly účastnit kromě Žabiny celky z Ruska, Běloruska a Slovenska. „Poslední zprávy hovoří o tom, že v Rusku jsou pozastaveny sportovní akce a je nařízena karanténa po návratu do země, v Bělorusku se sice sportovní akce konají, ale byla vydána opatření související s vycestováním a návratem do země, na Slovensku jsou sportovní akce zakázány, nejvyšší basketbalové ligy žen i mužů byly předčasně ukončeny a i Slovensko vydává omezení týkající se cestování. Momentálně tedy není možný jiný scénář, než Final Four neodehrát,“ dodal Šír.

CEWL
Stejný osud rovněž potkal Final Four Středoevropské ligy CEWL, které se mělo konat 28. a 29. března v belgickém Mechelenu. Belgie před několika dny vydala zákaz sportovních akcí s platností do konce března, což bylo prvním impulsem k řešení otázky případného konání závěrečného turnaje ligy, jejímž pořadatelem je Česká basketbalová federace.  Do Final Four postoupily Žabiny, Mechelen, slovenské Piešťanské Čajky a německý Marburg a všechny tyto země přijaly podobná opatření.

Co na to klub?
„Zdá se, že mezi kluby v ŽBL panuje shoda bez ohledu na dnešní rozhodnutí vlády. Některé kluby vydaly prohlášení o neúčasti v dalších duelech už dříve, my jsme ráno komunikovali s vedením hradeckého klubu, se kterým jsme měli hrát v sobotu, a obě strany byly rozhodnuty se dohodnout na zrušení utkání. V tuto chvíli podle nás sport úplně ztrácí smysl a není možné naplnit jeho poslání,“ potvrdil Šír souhlas s rozhodnutím a doplnil, že pro kluby je momentální situace složitá i s ohledem na nemožnost trénovat. „Situace by byla komplikovaná i v případě, že bychom museli třeba měsíc pouze trénovat a pak naskočit zpět do zápasů. Zítřejším ránem počínaje se však uzavřou všechna vnitřní sportoviště, což nám znemožní přípravu úplně.“

Žabiny vs. Slavia zrušeno, 20:0

Utkání nadstavby Renomia ŽBL mezi BK Žabiny Brno a BLK Slavia Praha, které se mělo odehrát dnes (11. března) od 18:00, je zrušeno. V souladu s pravidly nejvyšší české ligy tak bude utkání kontumováno výsledkem 20:0 v náš prospěch.

Včera před dvaadvacátou hodinou vedení BLK Slavia informovalo o svém rozhodnutí až do odvolání nenastoupit do žádného utkání Renomia ŽBL. Klub se ve svém prohlášení odvolává na zákaz konání akcí s účastí nad sto osob. „S vědomím plné odpovědnosti přistupujeme k tomuto rozhodnutí na základě dnešního tzv. mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví, kde Vláda ČR tímto zakazuje účast na společenských, sportovních, kulturních a podobných akcích. Je nám dobře známo, že ČBF a řídící soutěže ŽBL vydává rozhodnutí o odehrání zápasů bez diváků. Podle našeho názoru ani opatření hrát utkání bez diváků nejsou dostatečnou garancí, že nedojde k ohrožení zdraví hráček, trenérů a realizačního týmu. Nebudeme nutit hráčky, z nichž řada studuje, aby nastupovaly k zápasům v době, kdy vláda uzavírá školy. A nebudeme – v žádném případě – podstupovat rizika žalob, vymáhání škod a rizika soudních sporů, v případě, že dojde k vážnému onemocnění s případnými následky,“ uvedli zástupci klubu na svém Facebooku.

„Takové vítězství nás samozřejmě netěší, ale jsme v situaci, která je neobvyklá a složitá pro nás všechny a na kterou všichni musíme nějak reagovat. Respektujeme rozhodnutí Slavie, budeme se připravovat na sobotní duel s Hradcem Králové a čekat, jak se situace vyvine dál,“ komentoval neobvyklou výhru svého týmu manažer Žabin Radek Šír a dodal, že všichni členové týmu jsou informováni o zdravotních rizicích v souvislosti s šířením nového koronaviru a poučeni o prevenci. Šír už dříve informoval fanoušky, že klub je připraven řídit se pokyny Bezpečnostní rady státu a Ministerstva zdravotnictví s cílem podpořit aktivity vedoucí k zastavení šíření koronaviru a nebude hledat cesty, jak nařízení spojená s omezením účasti osob na utkáních obejít. „V nám podobné situaci se nyní ocitlo mnoho sportovních klubů v Česku. Všichni řešíme organizační a finanční záležitosti, ale troufám si tvrdit, že rozhodující jsou pro nás pro všechny jednoznačně zdraví a životy lidí,“ dodal Šír.

AKTUALIZUJEME: ZÁKAZ AKCÍ NAD 100 LIDÍ

22:00 | BLK Slavia na svém klubovém Facebooku oznámil, že až od odvolání mimořádného opatření v souvislosti s prevencí šíření koronaviru nenastoupí k žádnému utkání Renomia ŽBL. Další informace týkající se našeho vzájemného utkání, které se mělo odehrát zítra, tj. ve středu 11. března, přineseme během zítřejšího dopoledne.

14:45 | Na dotazy, proč se basketbalová utkání neuskuteční s počtem fanoušků do 100 jako některé jiné akce, odpovídá generální manažer Žabin Radek Šír: „Nařízení, že se naše utkání odehrají bez diváků, vydala Česká basketbalová federace a my se jím musíme řídit. Domníváme se, že je logické, aby se limit 100 osob vztahoval nejen na diváky, ale i na sportovce a pořadatele. Riziko je stejné, ať je na akci 99 nebo 101 lidí. Naším cílem je podpořit prevenci šíření koronaviru, proto nebudeme hledat cesty, jak nařízení obejít. Věříme, že si naši fanoušci užijí dobrý basketbal u přímého přenosu.“

13:00 | Česká basketbalová federace potvrdila, že utkání nejvyšíí ligy žen i mužů se odehrají v původních termínech bez účasti fanoušků. Zítřejší utkání proti BLK Slavia můžete sledovat prostřednistvím komentovaného živého přenosu na TVCOM.cz. ČBF v tiskové zprávě uvedla, že požádala TVCOM.cz, aby maximálně posílil servery tak, aby nedošlo k jejich přetížení očekávaným náporem.

10:30 | Bezpečnostní rada státu dnes vydala zákaz konání akcí s účastí nad 100 osob jako prevenci před šířením koronaviru. Toto opatření zasáhne i zítřejší utkání Renomia ŽBL.
Zatím nevíme, zda dojde k přeložení utkání, nebo zápas proti BLK Slavia Praha odehrajeme bez diváků.
Bližší informace zjišťujeme.

Prohra s KP a definitivně čtvrtí

V nadstavbě Renomia ŽBL dnes bylo k vidění další derby mezi BK Žabiny Brno a KP Brno a jak je pro brněnské derby typické, z vítězství se opět radoval hostující celek. KP Brno zvítězilo 75:62 a připravilo nás tak o možnost vybojovat pro play-off lepší než čtvrté místo.
Celý článek »

Hradci vyšel pokus o odplatu. Těsně.

Velkým dramatem se opět stalo dnešní utkání proti Sokolu Hradci Králové a opět rozhodovala úplná koncovka. 

Po vyrovnané první čtvrtině jsme měli mírně navrch my, vedli jsme až o sedm bodů, ale do trháku nás Hradecké lvice nepustily. Krátce před poločasem se situace otočila a do nevelkého vedení se dostaly soupeřky, aby ve třetí desetiminutovce ještě přitlačily. Jenže ani my jsme nechtěli připustit velkou ztrátu, a tak jsme Hradci více než +7 bodů nepovolili.

Šest minut před koncem utkání zvýšily hradecké basketbalistky náskok na devět bodů a zdálo se, že si jdou pro vítězství. To by to ale nebylo to správné utkání na Rosničce, kdybychom se nepokusili o nemožné. Do konce základní hrací doby nezbývaly ani dvě minuty, když Kateřina Zohnová úspěšnou trojkou snížila na rozdíl jediného bodu a ze zápasu rázem bylo drama. 

Krátce na to Pamela Effangová proměnila pouze jeden ze dvou trestných hodů a my jsme měli za stavu 58:56 vyrovnání na dosah. Jenže přišla minuta plná promarněných pokusů na obou stranách, a když pár vteřin před koncem promarnila jeden ze dvou šestkových pokusů Natálie Stoupalová, radovaly se z nejtěsnější možné výhry 58:57 Hradečanky.

Povedené představení před domácími fanoušky i přes týmový neúspěch zažila nová podkošová posila Richelle van der Keijl, která při své premiéře v dresu Žabin zapsala double double za 11 bodů a 10 doskoků a spolu s Natálií Stoupalovou (13 b.) a Kateřinou Zohnovou (11 b.) patřila k nejproduktivnější trojici domácích.

Hradecké lvice se střelecky opíraly o dvouciferné duo Marečková (14 b.), Effangová (12 b.).

Viktor Pruša, trenér BK Žabiny Brno: Byl to obrovsky bojovný zápas, nasazením pěkný pro diváka, basketbalovostí ale úplně ne. My jsme se dostávali do situací a pozic, na které nejsme zvyklí, Hradec chytře měnil obranné systémy, v zóně jsme trochu ztratili organizaci hry, protože na pozici 5, která je proti zóně důležitá, zapracováváme novou hráčku. Koncovka byla o štěstí, měli jsme prodloužení na ruce, ale Hradec vedl 23 minut a vyhrál zaslouženě.

Romana Ptáčková, trenérka Sokol Hradec Králové: Utkání bylo hodně nervozní, první čtvrtina byla hodně vyrovnaná, pak jsme se dostali do ztráty, ze které jsme se ale dostali. Do krize se dostal soupeř, ale ve třetí čtvrtině, kdy jsme vedli o čtyři až šest sedm bodů, jsme nedokázali soupeře dorazit, i když jsme měli strašně moc volných trojkových střel, zpod koše, tresné hody. Dali jsme šanci Žabinám se chytit a bylo to ubojované a o štěstí. Rozhodla jedna šestka, kterou nedala Stoupalová, proto mluvím o štěstí. V posledních dvou třech minutách jsme k tomu měli přistoupit chytřeji v útočné fázi.