Dvojitá porce Ostravy vítězně pro Žabiny

O uplynulém víkendu jsme odehráli dvojutkání s celkem SBŠ Ostrava a v prvním zápase, který se konal v rámci 12. kola Renomia ŽBL jsme zvítězili po jednoznačném průběhu 86:65.

Na úspěch bylo založeno zejména ve druhé čtvrtině, kterou jsme získali poměrem 24:9, před poločasem jsme si dokázali vytvořit dvacetibodový náskok, který jsme pak až do konce utkání s přehledem kontrolovali. Střeleckou tahounkou byla Petra Záplatová se 14 body, 13 bodů přidala Michaela Vondráčková a 10 Michaela Vacková.
V Renomia ŽBL jsme tak vyrovnali bilanci vítězství a proher na 6:6 a v průběžné tabulce stále držíme pátou příčku.

V nedělním utkání Středoevropského poháru jsme nastoupili s mladými hráčkami Galíčkovou a Hamzovou v základní sestavě. Obě hráčky svou příležitost využily na výbornou. Galíčková nastřílela 10 bodů, ke kterým přidala 5 doskoků, a za Petrou Záplatovou (15 b.) a Michaelou Vondráčkovou (12 b.) byla třetí nejlepší střelkyní Žabin.
Eliška Hamzová na pozici rozehrávačky zaznamenala kromě 4 bodů i 5 asistencí a podpořila týmový výkon, když jsme si bodový zisk spravedlivě rozdělili mezi základní sestavu (47 bodů) a lavičku (41 bodů).
Výborně rozehrané měla utkání také Michaela Vacková, která bylo po čtyřech minutách na 7 bodech a 2 asistencích, její jízdu však ukončilo zranění kotníku. To by podle prvních vyšetření nemělo být vážné a vánoční přestávka by Vackové měla stačit na rekonvalescenci.

I když utkání mělo po tři čtvrtiny vyrovnanější průběh než v sobotu (do poslední čtvrtiny se šlo za stavu 62:52), Ostravankám, které nastoupily jen v osmi hráčkách a dohrávaly bez vyfaulované nové opory Terezy Motyčákové, v závěru došel dech a ani tradiční tahounky v podání zahraničních hráček se nedokázaly pokusit o obrat.
Výsledkem 88:66 připisujíeme ve Středoevropské lize CEWL pátou výhru a s jedinou prohrou na kontě stále dominujeme základní skupině.

Dvojicí zápasů s Ostravou jsme zakončili letošní zápasový program a publiku se znovu představíme 3. ledna v Chomutově.

Dvakrát s Ostravou a konec…roku

Blíží se konec roku a zdá se, že zakládáme novou tradici, když ten letošní zakončíme stejně jako loni dvojutkáním s celkem  SBŠ Ostrava. V sobotu 14. prosince se od 17:00 utkáme v rámci Renomia ŽBL, v neděli 15. prosince pak ve 12:00 ve Středoevropské lize CEWL.

„S Ostravou už jsme se v této sezóně už dvakrát utkali. Přestože v obou případech vítězně, zápasy neměly jednoduchý průběh a především dvojice guardů Simpson a Dickey má v rámci ligy nadprůměrnou kvalitu. Perimetr navíc posílila Tereza Motyčáková (exSlavia) a my budeme chtít po dvou prohrách připsat body jak do ligy, tak do CEWL,“ připomíná trenér Žabin Viktor Pruša fakt, že v obou případech půjde o odvetbá utkání, a také skutečnost, že poslední ligové utkání proti ZVVZ USK jsme stejně jako utkání Středoevropského poháru v Rumunsku jsme nedokázali vyhrát.

„V tomto utkání chceme po co nejdelší čas udržet agresivní pojetí hry na obranné polovině a hrát rychlou kombinační hru, kterou se chceme prezentovat od začátku sezóny a zatím se nám to nedaří tak, jak bychom si představovali. Věřím, že se tomu zase o trochu víc přiblížíme a s našimi diváky se v tomto roce rozloučíme dvěma výhrami,“ dodává Pruša.

Jsme pátí v Brně

V půli prosince se již tradičně vyhlašuje anketa o nejlepšího sportovce roku, a Žabiny letos po několika letech patřily mezi nominované. Nominaci si vysloužily mládežnické reprezentantky Adéla Buřtová, Eliška Hamzová a Laura Mikšíková a A-tým žen byl nominován v kategorii kolektiv roku.

„Konkurence byla opravdu ohromná a tak je pro nás velkým potěšením, že jsme se mezi sportovními kolektivy obsadili 5. příčku. Je to pro nás signál, že jdeme správnou cestou a že ten velký kus práce, který jsme nejen za poslední sezónu odvedli, je vidět i zvenku,“ uvedl k ocenění generální manažer Žabin Radek Šír, který společně s kapitánkou Klárou Křivánkovou cenu přebral.

Pro zisk ocenění byla jistě klíčová úspěšná sezóna 2018/19, ve které jsme získali 2. místo v ŽBL, 3. místo v CEWL a 4. místo v EWBL. „Je potřeba za toto ocenění poděkovat nejen realizačnímu týmu a hráčkám, které za Žabiny stále hrají, ale také těm, které letos oblékají jiné dresy a na tomto úspěchu mají velký podíl,“ dodal Šír s odkazem na tahounku Marques Webb, Slovenku Nikolu Dudášovou či třeba Terezu Lančovou. Speciální díky pak patří fanouškům, kteří jsou naší hnací silou.

Z Rumunska s nepořízenou

Do rumunského Satu Mare jsme odjížděli po prvním vzájemném utkání jako favorité. V půli října jsme soupeřky dokázali porazit vysoko 105:65 a tento výsledek nás pasoval do role týmu, který si má připsat další vítězství.

Jenže není půlka října, ale prosince, dva měsíce jsou dlouhá doba a navíc, jak všichni víme, na domácí palubovce hraje každý tým úplně jinak. A my jsme navíc byli v letošním ročníku Středoevropské ligy první, kdo mohl horkou rumunskou palubovku zažít na vlastní kůži.

K utkání jsme odcestovali bez Anežky Kopecké, která musela tenktokrát upřednostnit studijní povinnosti na lékařské fakultě. V sestavě ji nahradila Kateřina Galíčková, která, ač hostuje ve Strakonicích, v pohárových utkáních může nastupovat za Žabiny.

Před téměř zaplněnou halou s temperamentními domácími fanoušky jsme nezačali vůbec špatně – skóre otevřela trojkou Beáta Adamcová a po pěti minutách hry jsme vedli o osm bodů. Pak ale snížila žena utkání Američanka Mosby a po našich dvou rychlých ztrátách a osobní chybě Vackové bylo srovnáno.

Do konce první čtvrtiny odskočily Rumunky do pětibodového vedení a druhá část hry se nesla v duchu pokusů o úpravu skóre. Z naší strany o dotažení se na soupeřky, ze strany soupeřek o zvýšení náskoku. Po této přetahované se do šaten odcházelo za stavu 42:35 pro Satu Mare a skóre dávalo tušit, že utkání zdaleka není rozhodnuté.

Pokud to v rpvním poločase na straně rumunského celku bylo především představení jedné ženy – Američanka Mosby zapsala za 17 minut strávených na palubovce 24 bodů a 6 doskoků, ve druhém poločase se k činům odchodlaly i některé její spoluhráčky. Julia Gladkova nás svými osmi (z celkových deseti) body ve třetí desetiminutovce držela ve ztrátě, která nabyla dvouciferných hodnot, a i když v závěrečné čtvrtině kromě pěti trestných hodů proměnily Rumunky pouze čtyři pokusy z pole, vítězství si vzít nenechaly.

Satu Mare táhla americká veteránka Bernice Mosby, která za 34 minut nasázela do našeho koše 34 bodů, ke kterým přidala ještě  12 doskoků. 11 bodů zapsala Alina Podar a 10 Julia Gladkova.

Na naší straně se nad 10 bodů dostaly 12bodové Janee Thompson a Kateřina Zohnová, po 9 přidaly shodně Záplatová s Vondráčkovou, 8 Adamcová a 7 Stoupalová.

I přes náš kolektivní výkon (asistence 9X17, body z lavičky 19X30) jsme nenašli recept na sólo jízdu Bernice Mosby a z Rumunska odjíždíme s nepořízenou.

CSM Satu Mare vs. BK Žabiny Brno 75:66

V základní skupině B Středoevropské ligy CEWL i po tomto utkání držíme průběžné první místo s bilancí čtyř výher a jedné prohry. Další utkání v této soutěži odehrajeme v neděli 15. prosince ve 12:00 na domácí palubovce v rámci víkendového utkání proti SBŠ Ostrava (v sobotu od 17:00 odehrajeme 12. kolo Renomia ŽBL).

Bude pětka šťastná?

Páté utkání ve Středoevropské lize CEWL odehrajeme ve středu 11. prosince v 17:00 (18:00 tamějšího času) v rumunském Satu Mare. Pro naše soupeřky jde o první domácí utkání v tomto ročníku soutěže a půjde o vůbec první odvetné utkání ve skupině B.

Rumunky jsou v tabulce na posledním místě s jednou výhrou nad Spirou Ladies Charleroi a dvěma prohrami s Ostravou (ta zvítězila o jediný bod) a právě s námi. Nejčerstvějším výsledkem je ve Středoevropské lize pro Rumunky právě vítězství nad Belgičankami, při kterém se tým opíral stejně jako v Brně o americkou veteránku Bernice Mosby (proti Charleroi 18 b. + 6 d., v Brně 19+5), srbskou reprezentační rozehrávačku Maju Miljković (proti Charleroi 15 b. + 6 d. + 7 as., v Brně 19 b.) a výborný výkok podaly i zkušená kapitánka Andreea Olah (17 b., v Brně jen 3) a Julia Gladkova (13 b., v Brně 7.). Celkem to stačilo na jednoznačnou výhru Rumunek 68:45.

Připomeňme si, že naše první vzájemné střetnutí skončilo vysokým rozdílem 105:65, když jsme Rumunky přeskákali 37:24 na doskoku a výborný týmový výkon (26 as. oproti rumunským 6) podpořila lavička 56 body (oproti 17), a Rumunkám neprospělo ani vysoké číslo osobních chyb – z deseti hráček se polovina vyfaulovala.
Oproti říjnovému utkání budeme nyní chudší pod košem o Kym Royster, která měla na výsledku lví podíl v podobě 15 bodů a 8 doskoků, ale ve hře bude Natálie Stoupalová, která předchozí duel kvůli zranění vynechala.

Utkání se tentokrát odehraje bez přímého přenosu, průběh lze sledovat prostřednictvím online statistik.

Na skok do ŽBL

Mezi evropskými poháry si v sobotu 7. prosince odskočíme na Královku, abychom zde od 16:00 odehráli 11. kolo Renomia ŽBL proti místnímu ZVVZ USK.

V prvním letošním utkání jsme využili začátku sezóny, nepřítomnosti či zranění některých hráček USK, a i když ani my jsme nenastoupili kompletní (chyběly tehdy Zohnová a Malečková), výkon to byl na poměry USK vyrovnaný. Vítězství si ale (podle očekávání) z Rosničky odvezly hráčky USK.

ZVVZ USK se muselo během první půle základní části vyrovnávat se zraněními, přesto tuto situaci zvládli jak v tuzemské lize, tak na evropských palubovkách – v Eurolize drží bilanci pěti vítězství a jedné prohry, když doma těsně nestačili na obhájkyně titulu z Jekatěrinburgu.

I pro Pražanky bude naše vzájemné utkání odskočení do ŽBL – poslední utkání této soutěže odehrály 1. prosince na Slovance, kde utkání rozhodly už v první čtvrtině, když domácím povolily pouhé čtyři body, a kde americká pivotka Brionna Jones předvedla velkou one woman show s 50 vstřelenými body a rekordem ŽBL k tomu.

Hned poté odcestovaly Pražanky do Benátek, kde zvítězily nad navrátilcem do Euroligy 77:50, a v příštím týdnu je čeká stejně jako nás další evropský souboj. Zatímco my zajíždíme do rumunského Satu Mare, ZVVZ USK přivítá doma belgický celek Castors Braine.

Jak tedy dopadne měření dvou celků, jejichž souboje patří v lize k těm vyrovnanějším? Jak USK posílilo s příchodem reprezentantky Veroniky Voráčkové? Sledujte od 16:00 na TVCOM.cz.

V Marburgu vítězství č. 4

Německý Marburg od začátku sezóny sčítá ztráty, když přišel vinou zranění už o několik zkušených hráček. A jako by to mladé hráčky stmelilo, pod vedením už třetí kapitánky v sezóně podávají statečné výkony nejen v německé lize, kde se drží na dostřel středu tabulky, ale i ve Středoevropském poháru, kde nám v 5. kole vzdorovaly do samého závěru.

Neočekávali jsme jednoduché utkání, vždyť Němky jasně přehrály Charleroi i Ostravu a náš vzájemný souboj byl utkáním dvou dosud v CEWL neporažených celků.

Trenér soupeřek Patrick Unger se před utkáním obával naší výškové převahy a věřil, že mladé pivotky Klug a Bonacker předvedou tak dobré výkony jako v německé lize a poháru. Zatímco druhá jmenovaná byla nejlepší doskakující Němkou (8 d.), Johanna Klug v 11. minutě rozšířila seznam zraněných.

Ani přes tento fakt však celek s modrým delfínem ve znaku nesložil zbraně, a po vyrovnaném prvním poločase, kdy jsme však byli o malý krůček vepředu vždycky my, se na krátkou chvíli chopil kormidla. Theres Simon vstoupila do druhé půle rychlou trojkou, snížila na rozdíl jediného bodu (43:44) a půl minuty na to poslala svůj tým do vedení novopečená kapitánka a zároveň nejlepší střelkyně Němek (19 b.) Finja Schaake. Odpovědět však dokázala i naše kapitánka Klára Křivánková, která svými sedmi body nedovolila soupeřkám zvyšovat vedení a spolu s Michaelou Vackovou a Beátou Adamcovou se do konce čtvrtiny postaraly o návrat bodové výhody na naši stranu.

Do poslední desetiminutovky se nastupovalo za stavu 60:65 a vše tedy bylo otevřené. To by ovšem nesměl přijít střelecký výpadek domácích hráček, kterého jsme dokázali využít, a během čtyř minut, kdy se soupeřkám nezadařilo ohrozit náš koš, jsme šňůrou 0:14 rozhodli o vítězství 72:88.

Ve Středoevropské lize CEWL tak v základní skupině B držíme se skóre 4:0 první příčku a vyhlížíme odvetné utkání se Satu Mare, které odehrajeme v Rumunsku ve středu 11. prosince.

Statistiky:
BC Pharmaserv Marburg: Schaake 19 b. + 5 doskoků, Baker 15 b., White 13 b., Bonacker 8 doskoků
BK Žabiny Brno: Vacková 19 b. + 8 doskoků, 5/7 za tři body, Vondráčková 17 b. +4 zisky,  Křivánková 11 b., Zohnová 10 b. + 5 d., Matuzonyté 9 b. + 8 d., Adamcová 8 b. + 5 asistencí, Thompson 7 b. + 4 as.,

Grafika: BC Pharmaserv Marburg, upraveno

CEWL: Neporažení proti sobě

Žabiny a Marburg. Jediné dva týmy, které doposud v základní skupině B Středoevropské ligy neprohrály, stanou ve středu 4. prosince od 20:00 proti sobě.

Naše soupeřky dokázaly na domácí palubovce přehrát Belgičanky z Charleroi 82:69 a v Ostravě vyhrály nad místní SBŠ 63:90, my jsme kromě těchto dvou celků porazili i rumunské Satu Mare.

„Vzhledem k náročnému programu, který máme nejen za sebou, ale který nás ještě čeká, dostaly hráčky v pondělí prostor k regeneraci, úterý celé strávíme na cestách, takže detailnější příprava na soupeře proběhne až přímo na místě,“ připomíná asistent trenéra Jakub Gazda účast na víkendové EWBL v Piešťanech a na ni navazující cestování do Německa, Prahy a Rumunska, které tým čeká v následujících dnech a dodává: „Marburg se letos v relativně vyrovnané německé lize drží na dostřel středu tabulky, horší výsledky jsou určitě částečně zapříčiněny zraněními několika jejich opor. I tak má ale současná základní rotace velmi slušnou kvalitu a my rozhodně nehodláme soupeře nijak podcenit. Do Marburgu jedeme prodloužit letošní sérii bez porážek v rámci evropských pohárů.“

Němky se budou muset pod koši spoléhat na mladé hráčky – jejich největší opora, jako do zkušeností, tak výšky, 25letá 193 cm vysoká pivotka s kanadsko-maďarským občanstvím Alex Kiss-Rusk laboruje se zraněným ramenem, a tak dostávají příležitost letošní ligová debutantka Lisa Bonacker (18 let, 186 cm) a Johanna Klug (21 let, 190 cm), která v sobotním pohárovém utkání proti prvoligovému Heidelbergu zaznamenala double-double za 16 bodů a 10 doskoků. Ve stejném utkání se však zranila další z opor týmu – kapitánka Steffanie Wagnerová, což vzhledem k absenci dřívější kapitánky Marie Berthold, která po zranění kolene ukončila sezónu, znamená, že Němky budou hrát ve složení s velmi nízkým věkovým průměrem.
Otazník visí také nad Mali Sola, která léčila zraněný kotník a do posledního utkání nenastoupila.

Živý přenos toho utkání bohužel nebude k dispozici, průběh utkání lze sledovat prostřednictvím statistik.

Grafika: BC Pharmaserv Marburg