USK doma uhájil první finálový bod

Žabiny na palubovce ZVVZ USK Praha nedokázaly potvrdit svoji parádní formu z předešlých utkání a v prvním finálovém duelu vysoce podlehly našlapanému soupeři 44:78. Pražačky i v okleštěné sestavě jasně využily svých dominant – podkošových hráček a rychlých protiútoků. Naopak Žabinám chyběla střelecká forma a důraznější útok. Spravit si chuť může brněnský celek hned v sobotu 16. dubna od 17 hodin na Rosničce.

Ačkoliv první body ve finále nejvyšší české lize vstřelila pivotmanka Žabin Natálie Stoupalová, následující minuty patřily domácímu týmu ZVVZ USK Praha. I bez zahraničních opor Conde a Oblak či české reprezentantky Aleny Hanušové dokázal čtvrtý celek letošní Euroligy pomalu navyšovat svůj bodový náskok. Brněnským basketbalistkám se naopak vůbec nedařilo v útoku a jejich ztráty domácí USK trestaly rychlými protiútoky (19 bodů za poločas). Po první polovině tak prohrávaly dvojnásobným rozdílem 24:48.

Do třetí čtvrtiny vletěly domácí hráčky znovu po hlavě a desetibodovou šňůrou neumožnily Žabinám jakýkoliv zvrat. Žabiny se do zápasu dostaly až v poslední desetiminutovce, kdy však zápas byl dávno rozhodnutý. USK Praha si jako favoritky na titul bezproblémově došly pro první finálový bod. Nejpovedenější výkon předvedla jejich americká posila Alyssa Marie Thomas, která zazářila se 14 body, 16 doskoky, 10 asistencemi a 10 zisky. V dresu hostí se večer vyvedl Petře Záplatové (11 bodů) a Elišce Hamzové (10 bodů). Ta se ale ke konci utkání vyfaulovala.

Žabinská rozehrávačka Eliška Hamzová přiznala, že za tak vysoký výsledný rozdíl může jejich nepovedený vstup do utkání. „Utekl nám začátek zápasu, kde jsme se poměrně natrápily v útoku, z čehož následně plynuly ztráty. Soupeř toto dokázal potrestat a manko na naší straně narůstalo. V druhém poločase už se náš herní projev o trochu zlepšil, ale bohužel to nebyl náš střelecký den,“ smutně ohodnotila prohru. I tak brněnské hráčky nepovolily svému soupeři překročit stobodovou hranici, kterou běžně v české lize dávají. (průměr na zápas 111 bodů)

Napravit si chuť a předvést kvalitnější výkon proti devět let neporaženým Pražačkám mohou Žabiny hned v sobotu 16. dubna na druhém finálovém kole. Doma USK prozkouší od 17 hodin.

ZVVZ USK Praha vs. Žabiny Brno 44:78 (28:13, 20:11, 21:6, 9:14)

Body: Záplatová 11, Hamzová 10, Stoupalová 5, Holmes 5, Grigalauskyté 4, Šoukalová 3, Beránková 2, Vacková 2, Vondráčková 2, Jurčenková 0, Kopecká 0, Buřtová 0