Žabiny po sedmnácté!

Rekordní sedmnáctý titul z Českého poháru si po dnešním infarktovém utkání, v němž o vítězi rozhodlo až druhé prodloužení, odvážíme z Kutné Hory.

Hradecké lvice, obhájkyně loňského zlata, do utkání vstoupily lépe a záhy se dostaly do minitrháku 2:8. Evidentně stejná taktika, jakou hráčky Sokola Hradce Králové vyřadily v semifinále Slavii, na nás ovšem nezafungovala. Dokázali jsme se včas vzpamatovat a většímu úniku zabránit. Po hře přelévající skóre na obou stranách se přece jen Lvice před koncem první části dostaly do 8bodového vedení (13:21)  a měly pro tuto chvíli nakročeno ke zlatu lépe.

Jenže úvod druhé čtvrtiny patřil naopak nám, dostali jsme se soupeřkám opět na dostřel a po další přelévané jsme se chopili po trojce Kateřiny Zohnové 10bodového vedení. Ani z naší strany se ale nejednalo o jednoznačné velení ke zteči soupeřek a naše poločasové vedení 47:41 dávalo tušit, že není všem hrám konec.

Odstup plus mínus šesti bodů jsme si drželi po celou třetí desetiminutovku, jenže těsně před jejím koncem nás potrestala dvěma trestnými hody Klára Marečková a rázem to bylo jen o dva (61:59).

I poslední část základní hrací doby se nesla přesně v duchu celého utkání – chvíli jsme vedli o tři, chvíli o pět, pak hradecké basketbalistky srovnaly, zase jsme jim o kousíček odskočili, ony zase dotáhly, ale do vedení jsme je po celé čtvrté dějství nepustili ani jednou. Pouhých 15 vteřin před koncem čtvrté kapitoly tohoto dramatu se hradecká snajperka Kristýna Minarovičová předvedla v tom nejlepším světle a poslala utkání přesnou střelou za dva body do prodloužení (77:77).

12 bodů, které si rozdělily 4 hráčky. Taková je bilance prvního prodloužení, ve kterém se 6x skórovalo za dva body, a ani Zohnová a Záplatová na naší straně, ani Klaudová a Kulichová na straně Hradce nedokázaly zvrátit štěstěnu na stranu svého týmu. Po prodloužení svítilo na tabuli opět smírné skóre 83:83, a tak nebyla jiná možnost, než si dát repete.

Ve druhých nastavených pěti minutách byla na hráčkách patrná nejen nervozita, ale i únava, i přesto jsme do tohoto „bonusu“ nastoupili aktivněji my, a byla to především Minarovičová, která hasila ztráty svého týmu – nejprve srovnávala na 85:85, pak na 90:90 a pak… Když Stoupalová s Křivánkovou proměnily každá po jednom trestném hodu a dostaly svůj tým do vedení 92:90, snažila se Minarovičová 33 vteřin před koncem druhého prodloužení o třetí vyrovnání.  Neúspěšně.

Ještě 19 vteřin před koncem Petra Záplatová trestným hodem zvýšila na rozdíl tří bodů a jistě v tu chvíli doufala, stejně jako my všichni, že tohle už bude stačit. Jenže – trenérka Hradce Romana Ptáčková si takticky vzala time-out a kapitánka Lvic Andrea Klaudová pak podle očekávání zkusila rychlou střelu za tři body. Jenže minula a Minarovičová se navíc dopustila osobní chyby, takže jsme byli na tahu my. Klára Křivánková sice trestné hody neproměnila, ale hradecké obhájkyně titulu už tentokrát skóre srovnat nedokázaly, a tak cenná trofej putuje po sedmnácté do Brna!

BK Žabiny Brno – Sokol Hradec Králové 93:90 po 2. prodl. (13:21; 47:41; 61:59; 77:77; 83:83)
Body BK Žabiny Brno: Záplatová 26, Zohnová 19, Matuzonyté 10, Křivánková a Vacková po 9, Galíčková 8, Adamcová 6, Stoupalová 4, Vondráčková 2
Body Sokol Hradec Králové: Minarovičová 36, Kulichová 14 bodů a 16 doskoků, Zavázalová a Marečková po 11, Klaudová a Effangová po 7, Bura 4, Šotolová 0
Fauly: 31 – 26

Viktor Pruša (trenér BK Žabiny Brno): „Těžko teď mluvit… My jsme 31 minut vedli. Myslím, že to byla dneska obrovská mentální výhra holek. Byl to druhý vyrovnaný zápas. Znovu jsme se vlastní vinou dostali k tomu, že jsme dobře rozehraný zápas mohli prohrát. Ukázalo se ale, že jsme to zase chtěli asi o trochu víc. Myslím, že jsme v některých fázích hráli velmi chytře a efektivně. Hráčky, které mají hlavní role, je naplnily. Chtěly se o to postarat. Nemám slov, jsem hrozně pyšný. Holkám to moc přeju. Těžko říct, jestli hráčky ještě v prodloužení poslouchají pokyny. To už dost taktiky padá, člověk má jeden time out, holky jsou hlavou jinde, hrají na morál. Je to trochu o štěstí, kterého jsme měli trochu víc. I tak si myslím, že to nebyla výhra šťastná, ale zasloužená.“

Romana Ptáčková (trenérka Sokola Hradec Králové): „Když to shrnu, tak to byla skvělá reklama na ženský basketbal. Nerada používám klišé, ale holky ze sebe dostaly maximum sil. Rozhodly detaily – pár nedaných trestných hodů, nájezdů, trojka. Někdy nás zradilo řešení situací. My jsme měly trochu zdravotní problémy, proto jsme dohrávaly v užší rotaci. Klobouk dolů před holkami, co předvedly. Musíme pogratulovat Žabinám. Je to vabank. Mrzí mě, že jsme ve vedly o čtyři body a pak nás malé chybičky připravily o vítězství. Kristýna (Minarovičová) se celý týden trápila, měla zdravotní problémy a včera jsem jí šetřila. Dneska klobouk dolů, co předvedla.“