BLMA urval vítězství až po druhém prodloužení

V úplně jiném světle a s rozdílnou energií vstoupily basketbalistky brněnských Žabin do prvního utkání Eurocupu. Před domácím publikem odstartovaly nový ročník evropské soutěže proti velice zkušenému francouzskému celku z Montpellier. Na hřišti podaly neskutečný týmový a bojovný výkon, který je poslal až do dvou prodloužení. Nakonec se ale z těsné výhry 90:87 radovaly jejich soupeřky.

Francouzsky do středečního zápasu vletěly doslova po hlavě. Sedmibodovým náskokem (9:2) po úvodní dvouminutovce donutili trenéra Viktora Prušu k prvnímu oddechovému času. Ten jeho svěřenkyním velice prospěl. Po nesportovní chybě hostujících, jež potrestala Eliška Hamzová proměněnými trestnými hody, se zásluhou tvrdých nájezdů Brii Holmes Žabiny postupně na své soupeřky dotahovaly. Po trojce Petry Záplatové byl stav znovu vyrovnán (16:17 pro BLMA) a začalo se od nuly.

Svým prvním košem v Eurocupu poslala Žabiny do vedení 23:22 Emma Čechová. Trojkou se zvukem klaksonu ho ale vrátila týmu BLMA hostující hráčka Elena Zemoura . Druhou čtvrtinu se hrál velice vyrovnaný basketbal, a tak hráčky nastoupily do druhé půle zápasu se skórem 35:38.

A právě vyrovnanost hrála prim po zbytek utkání. Kdykoliv se Francouzky snažily odskočit, Žabiny je tvrdou obranou a následnými přesnými střelami dohnaly. Tříbodová trefa Nikoliny Knežević poslala domácí Žabiny do prvního prodloužení za stavu 68:68. Po první minutě a půl se ale vyfaulovala dosavadní nejlepší střelkyně Žabin Natálie Stoupalová a domácí se musely obejít bez druhé hráčky základní rotace (Eliška Hamzová se vyfaulovala na konci 4. čtvrtiny). I bez těchto českých opor se Žabiny držely zuby nehty a maximálním úsilím se snažily vývoj utkání obrátit ve svůj prospěch.

Ani první prodloužení nerozhodlo o vítězi úvodního kola skupiny K. Až po celkových padesáti odehraných minutách světelná tabule ukazovala odlišné skóre a výsledek 87:90 pro hostující Montpellier. Žabiny i přes vynikající výkon nestačily na své francouzské soupeřky a připisují si první eurocupovou prohru. Rozdílným basketbalem mají ale zaručeně nakročeno k velkým výsledkům.

Viktor Pruša, hlavní trenér Žabin: Naše eurocupová premiéra se mi hodnotí těžce. Odehráli jsme padesát minut zápasu, ve kterém jsem xkrát sáhli po vítězství proti takto zvučnému soupeři. Holky opravdu, musím říct, předvedly úplný opak nedělního zápasu. Dřely, bojovaly, šlo vidět, že do toho daly všechno. Což mi je asi nejvíc líto, že na konci není ta třešnička na dortu v podobě vítězství. Udělali jsem hodně dobrých věcí. Zároveň jsme více času prohrávali než vedli, takže možná tam ty koncovky byly nervózní. Prodloužení jsou o štěstí. Jdeme dál, byl to dneska první zápas a musíme to dohnat jinde.

Elissa Cunane, hráčka Žabin: Bojovaly jsme, co to šlo, a to i přes dvě prodloužení. Začaly jsme trošku pomaleji, ale pak se vzchopily a probojovaly se až do konce. Myslím, že nám to dneska na hřišti fakt svědčilo. Každý hrál parádně a předvedly jsme výbornou obranu, což je velký pokrok od minulého zápasu. Jsem zvědavá, kam to můžeme posunout. Jak říkal trenér v kabině, jsme pouze na začátku, takže i přes dnešní prohru z nás mám radost a těším se na další zápas.

Ahmed Mbombo Njoya, asisten trenéra BLMA: Byl to opravdu dobrý a zároveň dlouhý zápas. Připravovali jsme se na těžkou a náročnou hru, ale musím říct, že Brno v obraně hrálo velmi tvrdě. Pro nás je dnešní výhra důležitá, protože v sobotu nás čeká zápas ve francouzském šampionátu a takováto utkání nám pomáhají.

Haley Peters, hráčka BLMA: Byl to náš první zápas sezony, ze kterého máme co brát. Dnešní dvě prodloužení nás učí, jak vyhrávat takto těžké souboje. Brno hrálo velmi tvrdě a agresivně, což je pro nás skvělá konfrontace i pro zbytek sezony.

Žabiny Brno vs. BLMA (FRA) 87:90 (24:25, 11:13, 22:15, 11:15, 10:10, 9:12)

Body: Stoupalová 20, Holmes 17, Cunane 17 (+10 doskoků), Záplatová 11 (+ 9 doskoků), Hanušová 6, Hamzová 5, Hnežević 5, Šoukalová 4, Čechová 2, Buřtová (nenastoupila), Vacková (nenastoupila), Vondráčková (nenastoupila)