Trojboj na Rosničce: Startuje ECW a obrana rekordu

Tři zápasy během čtyř dnů, dva zlomové okamžiky. Na basketbalistky brněnských Žabin nečeká žádná procházka růžovou zahradou, nýbrž pouť krve a potu. Ve středu 26. října odstartují před domácím publikem nový ročník Eurocupu proti francouzskému týmu BLMA. V pátek a sobotu naopak absolvují dvojboj v nejvyšší české lize. A nejen že se pokusí ubránit domácí palubovku, ale i dlouholetý rekord vyhraných zápasů v řadě.

Opravdu náročný program mají před sebou basketbalistky týmu Žabiny Brno. Po loňské úspěšné premiéře v Eurocupu vstupují ve středu 26. října od 17 hodin před domácím publikem a obrazovkami ČT sport do nového ročníku. A jelikož jim los letos přidělil silné soupeře, počítá se takřka každý koš.

I proto je pro brněnský celek zásadní využívat domácího prostředí a na Rosičce vyhrávat. První nelehkou zkoušku mají proti francouzskému Basket Lattes Montpellier Association, jenž se do Eurocupu kvalifikoval začátkem měsíce jako poslední chybějící klub skupiny K a který má bohaté zkušenosti i z Euroligy. A právě tento duel je pro Žabiny dle slov hlavního trenéra tím vůbec nejdůležitějším v celé základní části. „Toto utkání napoví, jaké jsou naše postupové šance. Musíme zahrát trošku jiný zápas než v neděli, protože nás čeká soupeř diametrálně odlišný a daleko vyšší kvality. Zvlášť fyzičnost bude xfaktorem zápasu,“ okomentoval Pruša, který to se svými svěřenkyněmi loni dopracoval až mezi šestnáct nejlepších celků soutěže.

Současné rozpoložení týmu mu ale dělá starosti. Po nevydařeném výkonu v nedělním derby s KP, kdy Žabiny prohrály v posledních sekundách o bod 64:65, doufá v probuzení. „Myslím si, že nedělní zápas byla pořádná facka, kterou jsme potřebovali. Měli bychom začít každý u sebe, plnit základní věci a tvrdě pracovat. To je jediná cesta jak vyhrávat,“ pobízí šestatřicetiletý kouč.

Kdy jindy, když ne teď?

Žabiny přitom hned v pátek potřebují další perfektní souhru. Při dohrávce třetího kola Chance ženské basketbalové ligy přivítají ZVVZ USK Prahu, jenž letos útočí na překonání rekordu v počtu vyhraných zápasů v řadě (dosud drží Žabiny šňůru 256 výher). „Přestože nejsme v úplně ideálním rozpoložení na lámání rekordu, budeme se určitě rvát. Hrajeme doma a i když na nás USK už bude v kompletním složení, uděláme všechno, co je v našich silách. Hlavně ale chceme zápas využít jako prostředek k tomu, abychom posunuli sami sebe a naši hru. Uvidíme, na co to bude stačit,“ podotknul Pruša.

Duel mezi dlouholetým rivalem měl proběhnout začátkem měsíce, ale kvůli zdravotním problémům pražského celku se musel odložit. Nyní je USK v plné sestavě i se zahraničními oporami Alyssou Thomas a Brionnou Jones, které tou dobou odpočívaly po náročném finále WNBA a zlatém úspěchu na mistrovství světa. Naposledy Pražačky se Žabinami prohrály ve finále roku 2013. Od té doby nikdo v lize nenašel lék, jak několikanásobného mistra a pravidelného účastníka Euroligy zastavit. A jelikož se v prostorách haly Královky málokterému hostujícímu celku daří, mají Žabiny jedinečnou příležitost svůj téměř deset let trvající rekord v pátek 28. října od 16:30 ubránit.

A aby toho neměly Žabinačky málo, třešničkou na týdenním dortu bude sobotní zápas proti Strakonicím. A i když jsou zde jasným favoritem, po tak náročném týdnu musí Pruša doufat, že jeho svěřenkyně mají dostatek sil. „Budeme chtít v tom programu čtyř zápasů ve velmi krátkém časovém intervalu rozložit síly mezi celý tým a zápas zvládnout od první do poslední minuty,“ upřesnil.

Rozpis utkání v následujícím týdnu:

středa 26.10.2022 od 17:00 – Žabiny Brno vs. BLMA (Francie) Eurocup (živě na ČT sport)
pátek 28.10.2022 od 16:30 – Žabiny Brno vs. ZVVZ USK Praha ŽBL (živě na ČT sport Plus)
sobota 29.10.2022 od 17:00 – Žabiny Brno vs. BK Strakonice ŽBL (živě na TVcom)