Brno si podmanily Žabiny! V odvetném derby vykleply KP o 19 bodů

Odveta i s úroky. Basketbalistky Žabin Brno po velice tvrdé a vyrovnané hře převálcovaly své městské rivalky z Králova Pole 91:72. Zdařile jim tak oplatily porážku z prvního ligového střetnutí, jenž prohrály o bod. Zároveň si sobotní výhrou 15. kola pojistily druhé místo v tabulce Chance ŽBL.

Brněnské derby od úvodu duelu 15. kola dirigovaly domácí basketbalistky Žabin. Díky americké pivotmance Elisse Cunane po úvodní desetiminutovce vedly mírným náskokem 24:19. A ten svěřenkyně Viktora Pruši navýšily vstupem do druhé čtvrtiny až na dvanáct bodů. Po tříminutové bodově hluché pasáži však dovolily hostujícímu KP Brno návrat. Tříbodovou střelou Karolíny Šotolové se městské rivalky dotáhly na rozdíl jediného koše a poločas tak končily za vyrovnaného stavu 43:36.

Domácí celek se nástupem do druhé části sobotního utkání opět ujal vysokého vedení. Po pětadvaceti minutách ztrácely hostující hráčky na Žabiny již 16 bodů a už to vypadalo, že je v derby rozhodnuto. Královopolské hráčky však znovu nastartovaly a svojí bojovností se dotáhly na minimální rozdíl.

Závěrečné drama ale Žabiny před bouřlivou kulisou nepovolily. K rozstřílené Elisse Cunane a Brii Holmes přispěla úspěšnými trojkami i Petra Záplatová. Žabinské hráčky se tak potřetí v zápase dostaly do dvouciferného vedení, na které už KP nedokázalo odpovědět. „Sice nám dneska nepadaly úplně všechny střely, které jindy dáváme, ale dokázaly jsme se přes to přenést. Chvilkama jsme se trošku o výsledek strachovaly, ale nakonec jsme si týmovým duchem urvaly potřebnou výhru a vzaly si zpátky, co nám patří,“ okomentovala vývoj „nahoru dolu“ v zápase Bria Holmes.

Druhé ligové derby tentokrát patřilo Žabinám, jenž si triumfem 91:72 nejen že prodloužily vítěznou šňůru letošního roku, ale pojistily si druhé místo v domácí Chance ŽBL. „Mnohem vyrovnanější zápas, než tomu napovídá výsledek. Jsme samozřejmě rádi, že jsme KP vrátili prohru ze začátku sezony, ale KP má letos velmi dobrý tým a hrají nepříjemný basketbal. Myslím si, že i přes tuhle vyšší výhru ty naše vzájemné match-upy, pokud na ně dojde v play-off, můžou být ještě hodně zajímavé,“ ocenil sobotní výkon soupeře domácí asistent Jakub Gazda.

Bojovnost a výkon svých svěřenkyň si pochvalovala i trenérka hostujícího celku. „Vážíme si každého kusu. V poslední době nám chybí nejlepší střelkyně Galíčková, po zranění kotníku se teprve druhým zápasem vrátila Kopecká. Musím říct, že holky dneska fantasticky zabojovaly a i hrály. To, že se to pak zlomilo, to tak chodí,“ řekla na účet svého týmu Marcela Krämer.

Žabiny Brno vs. KP Brno 91:72 (24:19, 19:17, 27:26, 21:10)

Body: Cunane 23, Holmes 15, Záplatová 11, Stoupalová 9, Hamzová 9, Čechová 9, Knežević 9, Vacková 4, Šoukalová 2, Vondráčková 0, Mezihoráková (nenastoupila)