Do Piešťan vede cesta přes Slavii

Aby mohly basketbalistky Žabin Brno obhajovat své tituly v Českém i Federálním poháru, musí se prvně na finálový turnaj do slovenských Piešťan probojovat. Kvalifikační duel sehrají svěřenkyně Viktora Pruši v úterý proti pražské Slavii a nastoupit by měly již posílené o Nikolu Dudášovou.

Medaile z Českého poháru se letos rozdají na základě umístění z finálového turnaje Federálního poháru, který hostí od 26. do 28. ledna Piešťany a na který postoupí čtveřice nejlepších celků z české i slovenské ligy. Žabiny by tak měly šanci obhájit dva tituly najednou. Prvně se mezi osmičku kvalifikantů ale musí probojovat.

Čtvrtfinálový los v rámci české ligy, a tedy Českého poháru, brněnskému celku určil těžkého soupeře – basketbalistky BLK Slavii Prahu, jež letos předvádí velmi kvalitní výsledky. I přesto jsou v úterním duelu favoritkami na postup domácí Brňanky. „Čeká nás klíčový duel o postup do Final 8. Jelikož obhajoba vítězství ve Federálním poháru byla jedním z našich předsezonních cílů, je patrné, o jak důležitý zápas půjde. Slavia prožívá zatím velmi povedenou sezonu, což naznačilo naše první vzájemné měření,“ upozornil žabinský trenér Viktor Pruša. Jeho svěřenkyně v Praze zvítězily 71:62.

Brňanky se navíc sžívají se změnou v kádru, kdy Lou Lopez Sénéchal nahradila slovenská reprezentantka Nikola Dudášová. Podle hlavního dirigenta Žabin by její příchod den před utkáním však neměl být nikterak zásadně problematický. „Nenacházíme se v úplně lehké situaci, jelikož po odchodu Sénéchal zapracováváme poměrně narychlo novou hráčku. Přestože Nikola nastoupí do zápasu pouze po jednom týmovém tréninku, zná herní systém ze svého předchozího působení v Žabinách, což by jí mělo s aklimatizací pomoci. Věřím, že i s ní se zítřejším zápasem kvalifikujeme do Piešťan,“ věří Pruša.

Čtvrtfinálový duel v netradičním termínu úterý 9. ledna vysílá od 19:30 i ČT sport. Ta pravá atmosféra však na fanoušky čeká přímo v dějišti na Rosničce.