EEWBL: Na turnaji bez prohry

V neděli jsme se vrátili z Liepaji plni dojmů. Do lotyšského města jsme odjížděli s pár informaci a pořádně jsme nevěděli, co nás vlastně čeká. 

Hned po přistání jsme zjistili, že je tady basket díky hráči NBA Kristapsovi Porzingisovi opravdu populární, viděli jsme ho opravdu na každém rohu. Poté, co jsme opustili letištní halu na nás čekal transport do 3 hodiny vzdálené Liepaji, odkud dokonce Porzingis pochází. Nechal zde dokonce postavit několik venkovních hřišť na basketbal. Mimo jiné z Liepaji pochází i ředitel soutěže Igor Zanders, který nás přívětivě přivitál a byl rád, že jsme dorazili. Po ubytování v hotelu přímo v centru města na naše hráčky čekal pár hodinový spánek, jelikož jsme se dostali na hotel až po půlnoci z důvodu pozdějšího letu. 

Skoro ihned po snídani jsme odjížděli na první utkání proti litevskému Vilnius. Hala, kde se turnaj odehrával nese název Olympijské centrum, kde bylo velké zázemi pro několik sportů, takže se v celém areálu pohybovalo dost lidí. Kromě turnaje EEWBL v halách probíhala i další basketbalová utkání. 

Sobotní zápas jsme hráli v 12 hodin místního času a čekalo nás celé volné odpoledne. Měli jsme informace, že město je velice pěkné. Nejzajímavější byla asi procházka k Baltskému moři, kde jsme po cestě narazili na zmiňované basketbalové kurty, které nechal postavit Porzingis. U moře jsme moc dlouho nevydrželi, protože foukal silný studený vítr. Večer jsme měli možnost se seznámit s lidmi, kteří byli pořadatelé tohoto turnaje, s realizační týmy ostatních týmů a rozhodčí. Všechny bylo opravdu příjemné poznat, jsou to milí lidé a zjistili jsme, že Žabiny jsou stálé zvučné jméno v Evropě.

V neděli, kdy jsme hráli s domácí Liepajou, jsme očekávali větší návštěvnost, která byla jen o pár desítek diváků větší než předchozí den. Celé utkání jsme tahali za kratší konec, ale podařilo se nám skore otočit v poslední čtvrtině v náš prospěch.

Na závěr chceme poděkovat, že jsme dostali tuto možnost odehrát turnaj EEWBL. Organizace, ubytování, stravování a propagace v samotném městě byla profesionální. Jde vidět, že lidi, kteří jsou ve vedení EEWBL mají basket opravdu rádi a věnují se mu. Jsme nadšeni z celého turnaje i ze samostatné ligy a do příštího ročníku se určitě přihlásíme.

Basket Žabiny Brno – Kibirkstis Vilnius 80:61

Adamcová 16, Bays 14, Buzov 12, Švrdlíková 11, Šoukalová 9, Stoupalová 7, Křivánková 5, Hausknechtová a Vacková po 3

Liepajas Papirs – Basket Žabiny Brno 55:62

Bays 11, Buzov 10, Šoukalová a Stoupalová po 9, Vacková 8, Hauknechtová 7, Švrdlíková 4, Adamcová a Galíčková po 2 

Nejlepší hráčkou utkání byla zvolena Lenka Šoukalová.