EWBL: 5 utkání = 5 vítězství, padlo i Dynamo

Pátým utkáním v pořadí dnes pokračovalo naše účinkování v Evropské ženské basketbalové lize. Soupeřkami nám byly zástupkyně ruského sportovního kolosu Dynamo Moskva. Pojem Dynamo Moskva budí v každém sportovním odvětví respekt, a nejinak je tomu i v ženském basketbale, i když se naše dnešní soupeřky ve své národní lize v letošní sezóně trápí – v tabulce se krčí na posledním místě se sedmi prohranými zápasy a bez výhry na kontě. Do Piešťan přijely s bilancí 1:2 z prvního turnaje EWBL, kdy v Rize porazily Amsterdam Angels a nestačily favoritky skupiny B – domácí euroligovou Rigu a švédský celek Luleå.

Agresivní hra – chyby soupeřek

Trenéři před utkáním avizovali, že oproti souboji s Amsterdamem půjde o zkušenější tým, od kterého očekávají trpělivější výkon. Plán donutit soupeřky agresivní hrou k chybám se ukázal jako účinný. Dobře jsme bránili, dokázali jsme využít ztráty soupeřek (25 bodů), přeskákali jsme je na doskoku (39 X 51, 16 bodů po útočném doskoku) a výrazně lepší jsme byli i ve střelbě za 2 body (25 % X 47 %).

„Dnes to byl diametrálně odlišný soupeř než včera, Danymo se opíralo především o trio podkošových hráček, preferuje pomalejší tempo hry, na druhou stranu jde o zkušenější tým s lepší organizací hry než mladý Amsterdam. Vzhledem k odlišnosti herních stylů bylo klíčové vnutit soupeřkám naše herní tempo a naopak nepodřídit se tomu jejich. To se dnes dařilo téměř bezchybně od první do poslední minuty. Hráčky si zaslouží nejen za dnešek, ale za celý víkend absolutorium za skvěle odvedenou práci,“ chválí výkon družstva asistent trenéra Jakub Gazda. „Byl to výborný výkon hráček zejména v obraně, všech 9 hráček do puntíku splnilo to, co od nich trenér vyžadoval, i ještě možná něco navíc. Z toho se pak odvíjel velmi rychlý protiútok (a 21 bodů z něj), i díky kterému jsme soupeře úplně složili,“ doplňuje Gazdu druhý z asistentů Jan Bobrovský.

Opět 3. čtvrtina

Stejně jako ve včerejším utkání s nizozemským týmem i dnes se rozhodovalo ve třetí čtvrtině (8:20), ve které jsme vedení navýšili až na rozdíl 25 bodů (33:58 po 3. čtvrtině). V závěrečné části hry jsme ani přes vidinu téměř jistého vítězství nepolevili a 2 minuty před koncem Marques Webb přepsala maximální zápasový rozdíl ve skóre na 34 bodů. Rusky se už na žádný velký odpor nezmohly a Justina Matuzonyté ustavila konečné skóre na 49:80 a potvrdila tak naši účast v play-off bez ohledu na to, jak dopadnou lednová utkání s Rigou a Luleå.

Statistiky

BK Žabiny Brno: Záplatová 22 bodů (+ 8 doskoků), Vacková 13 b. (+ 5 doskoků), Adamcová 12 b., Webb 9 b. (+11 doskoků), Šoukalová 8 b., Matuzonyté 8 b. (+7 doskoků), Křivánková 6 b., Dudášová 2 b.
Dynamo Moskva: Chistiakova 12 b., Varaskina 10 b.

Střelba z pole 26 % X 42 %, střelba za 2 body 25 % X 47 %, střelba za 3 body 33 % X 25 %, trestné hody 10/14 (71 %) X 16/21 (76 %), doskoky 39 X 51, asistence 14 X 18, body po ztrátě soupeře 3 X 25, body z rychlého protiútoku 15 X 21, body po útočném doskoku 4 X 15, bloky 0 X4, zisky 5 X 13.

Foto: Laco Duracka