EWBL: DEN TŘETÍ – ČAJKY PORAŽENY

Dnes jsme třetí výhrou v řadě zakončili první turnaj Evropské basketbalové ligy, ve kterém jsme porazili Piešťanské Čajky vysoko 71:37.

Podle skóre to vypadá na naši jednoznačnou nadvládu, je však nutné podotknout, že Čajky zvládly obě předchozí utkání. Dnes šlo tedy o souboj neporažených a čekal se tuhý boj.

Jenže…

Čajky už do Brna přijely ve výrazně oslabené sestavě a štěstí neměly ani během turnaje, když se zranila Dominika Deptová. Nad zdravotně zdecimovanými soupeřkami jsme měli převahu od konce první čtvrtiny a pak už jsme si zápas podmanili v podstatě stylem start – cíl.

Ještě tři minuty před koncem první desetiminutovky nic nenasvědčovalo tomu, že utkání skončí tak vysokým bodovým rozdílem, Čajky prohrávaly o dva body, a na trojku Michaely Vackové, která zvýšila naše vedení, trenér hostů reagoval oddechovým časem.  Tempo s námi však hostující celek neudržel, v první čtvrtině už nedokázal skórovat a naše vedení narostlo na 15:7.

Tři rány pro Piešťany

Ve druhé čtvrtině náš náskok narůstal, kanadská pivotka soupeřek Yasmine Bidikuindila navíc v půlce této části hry měla na kontě už tři fauly, což při počtu sedmi hryschopných hráček Piešťan začínalo značit nebezpečný stav. Do šaten se v poločase odcházelo za stavu 29:13 a krátce po začátku toho druhého kvůli zranění kotníku odstoupila Jessica January. To byla pro Piešťany první velká rána. Druhá rána přišla vzápětí, když se dvěma dalšími fauly provinila Bidikuindila a rovněž nadobro opustila palubovku. Čajkám zbývalo na dohrání utkání pět hráček.
Rána poslední pak přišla pět minut před koncem utkání, když se vyfaulovala i Chorvatka Tadić a Piešťany dohrávaly zápas ve čtyřech.

„Pro nás je super výsledek, že jsme do EWBl vstoupili třemi výhrami, i když Čajky dnes nebyly v plné síle. Nedá se dělat nic jiného, než jim popřát, aby se dali hodně brzo dohromady. To, jak se dohrávalo utkání, pro ně nebylo šťastné,“ reagoval asistent trenéra Jakub Gazda na fakt, že Piešťany posledních téměř pět minut dohrávaly v oslabení.

Naopak trenéři Žabin si po utkání chválili, že mohli využít nejširší možnou rotaci: „Máme za sebou třetí utkání ve třech dnech, program je náročný, takže jsme rádi, že jsme v turnaji protočili všech 11 hráček a pošetřili jsme nějaké síly na ŽBL, ve které nás čeká ve středu Chomutov a v sobotu Trutnov. Obě jsou to utkání, která bychom papírově měli vyhrát,“ uvedl po utkání Gazda a nastínil další program, který nás čeká v nejbližších dnech.

Po třech výhrách, když jsme v pátek porazili BC Nika Syktyvkar 78:71 a v sobotu 80:61 Dynamo Moskva, jsme se tak vyšvihli na první místo základní skupiny A.

EWBL pro nás bude pokračovat na přelomu listopadu a prosince právě v Piešťanech, kde se utkáme s běloruským Horizontem Minsk a maďarským PINKK Pécsi 424.