EWBL letos vynecháme

V předvánočním čase přichází nemilá zpráva. Vedení klubu rozhodlo, že tuto sezónu se do Evropské ženské basketbalové ligy (EWBL) nezapojíme. Až do poslední chvíle bylo toto rozhodnutí v procesu řešení, ale těšně před zahájením prvního, již odložené, turnaje je rozhodnuto. Stalo se tak převážně z důvodu finanční náročnosti při povinnosti testování hráček a realizačního týmu a celkově snižování rozpočtu klubu na probíhající sezónu.

„ I přesto, že nás to moc mrzí, nejsme schopni situaci finančně zvládnout. Vzhledem k tomu, že jsme v důsledku koronavirové pandemie, která způsobila krizi v mnoha firmách, přišli o několik partnerů a jejich finanční podporu, nejsme schopni pokrýt náklady na testování a samotnou organizaci našeho týmu na turnaji EWBL“, vysvětluje situaci generální manažer Radek Šír. 

EWBL se bude, stejně jako reprezentace, odehrávat v jednotlivých bublinách, což se pro nás jevilo jednoznačně jako výhoda. Bohužel se však všechny hráčky společně s realizačním týmem na jednom turnaji musí otestovat celkově 4x a to by klub po finanční stránce nezvládnul. Dalším důvodem je nejistota vyplacení přislíbené dotace z programu COVID-SPORT II zprostředkované Národní sportovní agenturou (NSA). Ta aktuálně vyčkává na schválení nutných dokumentů od Evropské komise. V tuto chvíli tedy není jasné, zda finanční podpora od NSA vůbec dorazí v letošním roce. 

O to více nás tato situace mrzí s ohledem na předešlou sezónu, kdy jsme se probojovali až do samotného Final4. Bohužel však z důvodu vládních opatření a rozšiřující se celosvětové krize v podobě pandemie jsme již nedostali šanci sezónu uzavřít a tak ani EWBL nemohla určit svého vítěze. 

„Samozřejmě jsme s holkama smutné, že se letos nezúčastníme EWBL a tím nebudeme mít šanci poměřit sílu se zahraničními soupeřkami, a zároveň nám ubyde i spousta zápasů. Současně jsme se však dozvěděly, že se letos bude normálně hrát Český pohár, kde se budeme chtít prát o přední příčky a obhajovat tak loňské vítězství. Vzhledem k tomu, že nebudeme tolik cestovat jako loni, můžeme se alespoň více soustředit na naši českou ligu a uhrát zde dobrý výsledek“, komentuje kapitánka Klára Křivánková.