Finále s dlouholetou tradicí. Začíná boj o zlato

Očekávaný vrchol letošní sezony je zde. Žabiny ve čtvrtek 14. dubna vstupují do bojů o titul mistra České republiky. A ve finále ženské nejvyšší soutěže nevyzvou nikoho jiného, než svého dlouholetého ligového rivala a šampiona z posledních jedenácti sezon ZVVZ USK Prahu. První ze série na tři vítězné utkání sehrají brněnské basketbalistky od 18 hodin na soupeřově půdě a věří, že favoritovi dokáží cestu za obhajobou zlata znepříjemnit.

Sedmadvacet sezon, dvacet účastí ve finále, čtrnáct zlatých medailí. Taková je bilance brněnského klubu Žabiny v nejvyšší české lize. A ve čtvrtek 14. dubna si ve své osmadvacáté ligové sezoně připíší další finálový start. Aby z toho vzešel patnáctý titul šampiona české ligy, musí se brněnským basketbalistkám povést něco, co se dlouhé roky nikomu nepovedlo – porazit ZVVZ USK Prahu. První příležitost mají Brňanky v zelený čtvrtek od 18 hodin na pražské Královce.

Pražačky jsou v boji o zlato horkým favoritem. V české lize naposledy prohrály před devíti lety. V sezoně 2012/2013 podlehly ve třetím kole finále právě Žabinám (72:73). Od té doby nicméně jasně kralují domácímu basketbalu. Žabiny s nimi letos ale dokázaly doma držet krok a věří, že svého soupeře zvládnou potrápit i nyní. „Do série vstupujeme po čtrnáctidenní herní pauze, kterou jsme využili k fyzickému i mentálnímu doplnění sil a samozřejmě také k přípravě na finálového soupeře. Přestože již v tuto chvíli jsou sezonní cíle v podstatě naplněny, určitě neplánujeme finálovou sérii proplout bez boje. Budeme se snažit odehrát co nejvyrovnanější sérii a týmu USK cestu za obhajobou ligového titulu co nejvíce znepříjemnit. Již v minulosti jsme ukázali, že s USK dokážeme odehrát velmi slušné zápasy a od toho se chceme odrazit,“ řekl k blížícímu se duelu asistent trenéra Jakub Gazda.

Zatímco brněnský tým hladce proplul sériemi play-offf a plně se orientoval na vrcholné zakončení sezony, USK o víkendu sehráli velice náročné zápasy ve Final Four Euroligy. Nakonec ale z tureckého Istanbulu medaili přivézt nedokázali. Navíc stále nemají jistotu, že do finále ŽBL nastoupí v plné sestavě. Potenciální zlom série pražských výher v české lize je tak otevřen novému osudu.

Žabiny letos prožívají další famózní rok. Mezi evropskou špičkou se probojovaly do TOP16 nejlepších týmů Eurocupu, další evropskou soutěž EWBL dokonce vyhrály. Zlaté medaile si připsaly brněnské basketbalistky i v Českém poháru. A tak není divu, že finálovým účastníkem domácí nejvyšší ligy a nejvhodnějším adeptem na přerušení devítileté neporazitelnosti USK jsou právě ony. Zda se jim podaří zaútočit na letošní zlatý triple a sesadit tak dosavadní šampionky, můžete sledovat ve čtvrtek 14. dubna od 18 hodin na portálu TVcom anebo přímo z tribun pražské Královky.