Fracouzský šampion je nad Žabinské síly

Žabinám se v úvodním zápase druhého kola play-off Eurocupu vůbec nedařilo. Procentuálně ve střelbě za svými soupeřkami z Francie zaostávaly o polovinu. Ze druhé desetiminutovky a pouhých tří vstřelených bodů se Žabiny nedokázaly vzpamatovat. S francouzským Tango Bourges a současně jedničkou Eurocupu brněnské basketbalistky prohrály 49:79. Odvetu týmy sehrají již ve čtvrtek od 20 hodin ve Francii.

Ačkoliv basketbalistky brněnských Žabin v posledních zápasech předváděly výborné výkony, dnes neměly svěřenkyně Viktora Pruši svůj den. I přes dobrý start druhého kola play-off Eurocupu prohrály s favorizovaným Tango Bourges 49:79 a do odvetného utkání odjíždí s nemalým bodovým mankem.

Žabiny se do souboje o postup mezi osm nejlepších týmu druhé nejvyšší evropské soutěže pustily výborně. Sice se jim nedařilo proměnit některé jasné koše, ale díky bodům z rychlých protiútoků s francouzskými šampionkami držely krok. Po první čtvrtině ztrácely Žabiny pouhé tři body. (19:22)

Další desetiminutovku odstartovala nájezdem Eliška Hamzová. Anežka Kopecká následně proměnila jeden trestný hod. To však byly jediné koše domácího družstva po zbytek poločasu. Žabinám se absolutně nedařilo zakončit, míče vypadávaly z rukou i obroučky a Francouzsky se jim pomalu vzdalovaly. „Vůbec nám nešlo kontrolovat si míč. Měly jsme příliš ztrát a toho soupeřky využily v útoku. Druhá čtvrtině nás hodně složila a už jsme se z toho nedokázaly vzpamatovat,“ prozradila Žabinská křídelnice Bria Holmes.

Hráčkám na probrání nepomohly ani dva time outy trenéra Viktora Pruši do druhé půle nastoupily s rozdílem 18 bodů. (22:40) Sílu soupeřky ukázaly hlavně pod košem, kdy využívaly váhové převahy a naše pivotmanky dostaly do faulů. Trio Stoupalová-Jurčenková-Kopecká na svém účtu měly každá po třech faulech.

Po poločase se domácím basketbalistkám stále nedařilo utkání zlomit na svoji stranu. Tango Bourges jednoduchými akcemi navyšoval svůj náskok. „Nastoupili jsme proti soupeři nejvyšší kvality. Je to lídr francouzské ligy a lídr dosavadního ročníku Eurocupu. My jsme to věděli a myslím si, že jsme se dobře připravili. Ale to, co jsme chtěli jako primární věc, to znamená zavřít vymezené území a nenechat je dávat jednoduché body z druhých šancí od dlouhých hráčů, to se absolutně nepovedlo,“ reagoval po utkání domácí kouč Viktor Pruša. Soupeřky právě ze zmíněného prostoru vstřelily 42 bodů, z celkových 79 pak 43 daly dlouhé hráčky.

Poslední čtvrtina skončila poměrně vyrovnaněji, avšak třicetibodový náskok domácí basketbalistky stáhnout nestihly. Podle Pruši dnes Žabiny neukázal nic, co umí hrát a do příštího utkání je třeba to napravit. „Defenzivně jsme na ně nenašli recept. Ale to neomlouvá náš dnešní výkon v útoku, který byl místy až nekoukatelný. Kromě první čtvrtiny, kdy jsme dokázali držet tempo a dostat se do rychlé přechodové fáze, jsme totálně propadli ve druhé čtvrtině. Chyběl nám pohyb míče, absolutně jsme ho nesdíleli a nehráli jsme týmově. Snažili jsme se to urvat jako jednotlivci a někdy jsme vypadali až bezradně,“ přiznal slabinu dnešního výkonu domácí trenér. Do odvetného čtvrtečního souboje chce, aby se Žabiny zaměřily samy na sebe a ukázaly se v maximální kvalitě.

S čistým štítem do Francie plánuje odjet i Bria Holmes. „Musíme se stmelit, znovu se začít soustředit a nechat tento zápas za námi. Pořád věřím, že s nimi dokážeme držet krok,“ věří svým spoluhráčkám. Na utkání vyráží Žabiny dnes v úterý ráno. Ve čtvrtek se od 20:00 pokusí na zdařilejší reparát.

Žabiny Brno vs. Tango Bourges 49:79 (19:22, 3:18, 16:22, 11:17)

Body: Záplatová 12, Holmes 10, Hamzová 9, Grigalauskyté 9, Jurčenková 4, Stoupalová 4, Kopecká 1, Beránková 0, Galíčková 0, Buřtová (nenastoupila)