Prohra s KP a definitivně čtvrtí

V nadstavbě Renomia ŽBL dnes bylo k vidění další derby mezi BK Žabiny Brno a KP Brno a jak je pro brněnské derby typické, z vítězství se opět radoval hostující celek. KP Brno zvítězilo 75:62 a připravilo nás tak o možnost vybojovat pro play-off lepší než čtvrté místo.
Do utkání  jsme i bez nemocné Petry Záplatové lépe vstoupili my, ve druhé čtvrtině jsme se dostali až na desetibodový náskok a do druhého poločasu jsme nastupovali se sedmi body výhody. Ve třetí desetiminutovce však přišel z naší strany střelecký kolaps, který královopolské basketbalistky nadmíru využily, přehrály nás 28:8 a třináctibodovou ztrátu jsme už v posledních deseti minutách nedohnali.

V nadstavbě nás sice čekají ještě odvety se Slavií Praha (středa 11.3., 18:00, Brno) a s Hradcem Králové (sobota 14.3., Hradec Králové), po tomto ztraceném utkání však máme pro play-off nejen jistotu čtvrtého místa, ale v případě postupu ze čtvrtfinále také jistotu souboje s favorizovaným ZVVZ USK Praha. 

„My jsme v prvním poločase hráli velmi organizovaně s minimem chyb, to nám dávalo energii. KP nás ale eliminovalo z dlouhé vzdálenosti a my jsme dnes neměli střelecký den. Příčinu té prohry je potřeba jednoznačně hledat ve třetí čtvrtině, kdy to během krátké doby bylo na body 4:19 pro KP, celá čtvrtina pak 8:28, kde jsme udělali triviální chyby v obraně. Tím nám kleslo sebevědomí na útočné polovině, dostávali jsme se do krkolomných postupných útoků,“ uvedl po utkání trenér domácích Viktor Pruša.

I jeho královopolský protěšek Dušan Medvecký hodnotil třetí čtvrtinu jako zlomovou: „Derby probíhalo ve dvou vlnách. Do poločasu jsme byli v obraně všude pozdě, to byla katastrofa. V šatně jsme si něco řekli a pak dostali jen osm bodů ve třetí čtvrtině. Tam se položil základ k vítězství. Když se chytneme v obraně, tak nám padnou i nějaké trojky, jsou důležitou součástí naší hry. Holky se dostaly do laufu a už je nešlo zastavit.“

Na domácí polovině předvedla střelecký koncert Natálie Stoupalová s 21 body a 10 doskoky, 12 bodů a 8 doskoků zapsala Michaela Vacková, 11 Michaela Vondráčková a 10 kapitánka Klára Křivánková, která při absenci Záplatové strávila v roli první rozehrávačky na hřišti více než 33 minut.

Soupeřky táhly k vítězství Michaela Stará s 18 body (4/8 za tři body), Emilly Potter se 13 body a Gabriela Andělová s 11 body.