Reprezentační léto dorostenek se neobešlo bez Žabinských opor

Žabiny se pyšní zástupcemi nejen v ženské reprezentaci, ale i mládežnické. Na uplynulých šampionátech české barvy hájila pětice hráček a trojice trenérů. Do výběru U18 se na mistrovství Evropy nominovala Adéla Mezihoráková a Aneta Kytlicová. Mistrovství světa „devatenáctek“ pod vedením Viktora Pruši, Michala Martiška a Jiřího Panáčka absolvovaly Emma Čechová, Nela Nétková a Anna Jedličková. Trenérské trio o pár dnů později vedlo i národní tým na ME U20. A jak se jim dařilo?

ME U18 – Turecko (Konia)

Lvice na šampionátu rozhodně nepatřily k favoritkám, což se bohužel projevilo již ve skupině. Postupně podlehly všem svým soupeřkám: 67:89 s Německem, 62:84 s Finskem a 67:78 se Slovinskem, a do osmifinále tak nastoupily proti silným Španělkám. S nimi od úvodu utkání nedokázaly držet krok a počtvrté pocítily neúspěch, tentokrát s výsledkem 57:83.

Naději následně tým ztratil i po druhé čtvrtině zápasu o umístění proti Belgii, když druhou desetiminutovku prohrál 3 ku 15 a těžce se vracel do utkání (konečný stav 43:66). Svoje zbraně však mladé lvice nesložily a do bojů o udržení se v elitní divizi A daly všechno. V dramatické podívané nakonec zdolaly Litevky těsným rozdílem 56:51. Následující duel však i přes vynikající poslední čtvrtinu a výkon naší Adély Mezihorákové zlomit nedokázaly. S Itálií prohrály 63:68 a s celkovým 14. místem se tak rozloučily s divizí A. Na příštím mistrovství Evropy se basketbalistky do 18 let představí v nižší divizi B, kde se pokusí zpět vybojovat vstupenku mezi nejlepší kontinentální celky.

Po individuální stránce se hráčky Žabin činily. Adéla Mazihoráková byla s průměrem 7,1 bodů na zápas třetí nejvíce skórující hráčka českého výběru. Odehrála celkově 157 minut a nasbírala téměř v každém utkání 3 doskoky, 2 asistence a jeden zisk. Aneta Kytlicová za svých průměrných 14,7 minut přispěla 4,7 body, 2,3 doskoky a jednou asistencí.

Konečné pořadí: 1. Slovinsko, 2. Francie 3. Španělsko

MS U19 – Španělsko (Madrid)

Lvice do devatenácti let se na světový šampionát kvalifikovaly podruhé v řadě. A ani tentokrát se v nejtěžší konkurenci neztratily. Pod vedením Žabinského trenérského dua Viktor Pruša a Michal Martišek a díky kvalitní kondiční přípravě Jirky Panáčka prvně ve své skupině jednoznačně přehrály 103:71 výběr Egypta. Po nevydařené úvodní čtvrtině utkání druhého se lvice dokázaly rázně vzpamatovat, na Kanaďanky to však bohužel těsně nestačilo (61:66). Druhé místo a pozičně lepší postup do osmifinále si zajistily po výhře 75:59 nad Číňankami.

V něm si poradily s basketbalistkami Itálie 92:84 a čelily čtvrtfinálové výzvě proti největšímu favoritovi turnaje – USA. První vzájemné střetnutí mladým lvicím přichystalo řadu zkušeností, ze kterých mohou čerpat v budoucnu. Ačkoliv se však snažily urvat co nejlepší výsledek, nakonec podlehly jasné dominanci Američanek 61:121. V boji o umístění naopak narazil český výběr na známého soupeře z Japonska, se kterým absolvoval i přípravné zápasy. Jak kdyby ještě opařený projev lvic po debaklu s USA měl však za následek druhou porážku 51:67 na šampionátu. Závěrečný boj o 7. místo si česká reprezentace již pohlídala. Litvu přehrála 76:50, čímž si zajistila i cenu třetího nejlepšího evropského týmu na turnaji.

Druhou nejvytíženější hráčkou a hlavní oporou lvic na šampionátu byla naše pivotmanka Emma Čechová. Z celkových sedmi zápasů nastoupila však jen do prvních pěti, přičemž nejlépe doskakující hráčka týmu (8,8 doskoku na utkání) nastřílela v průměru za 25,6 minut 11,8 bodů. Druhá podkošová hráčka, Nela Nétková, při své premiéře v národním týmu cenné zkušenosti teprve sbírala. I přesto na mistrovství světa zasáhla do čtyř zápasů, ve kterých stihla během celkově 24 minut doskočit 8 míčů a nasázet 11 bodů. Celý turnaj s průměrem 16,3 minut na zápas a třemi body a 2,4 asistencemi odehrála třetí bývalá dorostenka Žabin Anna Jedličková.

Konečné pořadí: 1: USA, 2. Španělsko, 3. Kanada

ME U20 – Litva (Klaipeda, Vilnius)

Po náročném reprezentačním okně pokračovali trenéři Viktor Pruša, Michal Martišek a Jiří Panáček i ve vedení českých basketbalistek na evropském vrcholu do dvacíti let. Po loňském stříbrném zdaru mnozí od české výpravy očekávali podobné úspěchy, avšak letošní sestava napovídala o favoritech ze zdaleka jiných zemí.

Hned na úvod turnaje Češky podlehly 68:83 portugalskému týmu. Hořkou porážku 73:74 musely následně spolknout i proti Izraeli. Až třetí duel ve skupině pro český výběr dopadl vítězstvím (93:61 proti Srbsku). Do osmifinále tak nastoupil s první Francií, na kterou bojovný výkon lvic nestačil (69:100). Ani první utkání o umístění nedopadlo ve prospěch České republiky. Basketbalistky Černé Hory přehrály národní výběr 78:69 a přiměly tak české hráčky k prvním slzám.

Až zápas s Belgií nadělil českému výběru radost, neboť zvládl první důležitý krok k cestě za udržením se v divizi A. Po výhře 70:53 ale bohužel znovu přišel smutek, protože závěrečný duel se Švédkami lvice prohrály 71:83 a se 14. místem, stejně jako reprezentace do 18 let, se pro příští šampionát musí spokojit s divizí B.

Konečné pořadí: 1. Francie, 2. Lotyšsko, 3. Španělsko