Reprezentantky znají širší nominaci

 

Nabitý basketbalový únor odstartují svými kvalifikačními zápasy 10. a 14. února reprezentantky. Díky dvěma domácím zápasům se Lvice přehoupnou do druhé poloviny svého boje o evropský šampionát 2019. Právě rychle se blížící zápasy mohou v dobře rozehrané skupině mnohé napovědět.

Pod trenérem Štefanem Svitkem jsou zatím české Lvice stoprocentní. Bez zaváhání totiž zvládly listopadovou část kvalifikace, když uspěly v Německu i doma proti Švýcarsku. Slovenský kouč českého národního týmu tak neměl příliš důvodů měnit svůj výběr hráček.

„Myslím, že hráčky, které jsme v listopadu vybrali, ukázaly, že do reprezentace patří. Z 16 holek jsme jich 14 zapojili do zápasů a všechny se osvědčily. I dvě hráčky, které se do finální nominace nevešly, nás  přesvědčily, že byly vybrané právem,“ komentuje, proč pro únorové zápasy nesáhl k žádnému vyřazení oproti prvnímu kvalifikačnímu oknu.

Naopak svůj výběr o jednu basketbalistku rozšířil. Svůj první reprezentační start v A týmu v oficiálním zápase si bude moct připsat pivotka Hradeckých lvic Renáta Březinová.

„O Renátě jsme uvažovali už dříve, byla zařazena v širší nominaci a pozorovali jsme jí, jak hraje. Už před listopadovým oknem jsem se bavil s její trenérkou v klubu Romanou Ptáčkovou, která mi říkala o jejím zranění. Proto jsme jí z nominace vynechali. Teď jsme jí pozvali a doufám, že to bere jako motivaci a že se pobije o místo v závěrečné dvanáctce,“ věří Svitek v další zvýšení konkurence v týmu.

Potěšilo ho, že na srazu 5. února se mu budou hlásit všechny hráčky, se kterými si odbyl svou premiéru v roli trenéra českého národního týmu: „Od hráček, které hrály v první části kvalifikace, jsme dostali pozitivní feedback, že chtějí přijet i na druhou fázi. Svou roli sehrál určitě i povedený start do kvalifikace.“

Ano, Češky vykročily rázným krokem k ženskému EuroBasketu, který v roce 2019 přivítají Lotyšsko a Srbsko. Ve své kvalifikační skupině, kde se z postupu mohou radovat až dva první týmy, mají po dvou zápasech čtyři body stejně jako Belgie. Právě bronzový tým z loňského ME v České republice bude nejbližším soupeřem Lvic.

Zatímco v listopadu se Češky před domácím publikem představily jednou, tentokrát diváky do ochozů pražské Královky lákají na dva zápasy. Znamená to, že kvalifikaci zakončí dvěma zápasy na palubovce soupeřů. Bylo by proto dobré si před svými fanoušky vytvořit co nejlepší výchozí pozici do závěru kvalifikačních bojů.

To ví i trenér Svitek, ale svému týmu věří. A vysvětluje proč: „Neměli bychom pociťovat tlak. Měli jsme dobrý úvod, holky ukázaly dobrý basket a že umí hrát kolektivně. Domácí zápas proti Belgii, která má bronz z loňského ME, musí být pro nás velkou motivací. Podobné to je s druhým zápasem. Pokud bychom ho zvládli tak jako na podzim v Německu, bylo by to super.“

Po úvodních zkušenostech s českým národním týmem ví, že dokáže zabodovat i na hřišti soupeře: „Samozřejmě, s podporou domácích fanoušků je energie vždy větší. Jsme ale družstvo, které nemusí spoléhat jen na domácí zápasy. Nejsme tým, který by neuměl vyhrát na palubovce soupeře. Teď se musíme soustředit na jednotlivé zápasy a ten proti Belgii je pro nás v tuto chvíli nejdůležitější.“

Oba zápasy začínají v 18:10 v Praze na Královce. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketportal.

Nominace

Jméno                                     Post         Výška     Nar.      Klub
Lenka Bartáková              rozehrávač           175         1991      Piešťanské Čajky
Kateřina Bartoňová         rozehrávač           174         1990      Sokol Nilfisk Hradec Králové
Renáta Březinová             pivot                     189         1990      Sokol Nilfisk Hradec Králové
Karolína Elhotová            křídlo                    182         1992      ZVVZ USK Praha
Kateřina Elhotová            křídlo                    180         1989      ZVVZ USK Praha
Alena Hanušová               pivot                      191          1991      ZVVZ USK Praha
Jana Hausknechtová       křídlo                    180         1992      BK Žabiny Brno
Romana Hejdová              křídlo                    184         1988      Mondeville (FRA)
Kristýna Minarovičová    křídlo                     174         1991      Sokol Nilfisk Hradec Králové
Tereza Pecková                 křídlo                      190        1987      DVTK Miskols (HUN)
Renata Pudláková            křídlo                      177         1992      BLK Slavia Praha
Julia Reisingerová            pivot                       194         1998      Sant Adria (ESP)
Kamila Štěpánová             pivot                       191         1988      UNI Györ (HUN)
Edita Šujanová                  pivot                       190         1985      KP Brno
Kia Vaughn                        pivot                        193         1987      Fenerbahce Istanbul (TUR)
Veronika Voráčková         křídlo                     184         1999      ZVVZ USK Praha
Petra Záplatová                 rozehrávač             175         1991      TSV Wasserburg (GER)