Monika Grigalauskyté, zdroj: Delfi

Vítej v Žabinách, Moniko!

Dnes se Žabiňácká rodina rozrostla o dalšího hráče. A to že pěkně zkušeného! Devětadvacetiletá Litevka Monika Grigalauskyté k nám přichází z italského Famila Basket Schio, kde odehrála pár utkání v úvodu sezony. Nakonec je to ale město pod Špilberkem, jež jí upoutalo natolik, aby zde po zbytek basketbalového roku předváděla své parádní výkony.

Ačkoliv se tato 191 centimetrů vysoká pivotmanka basketbalu začala věnovat v poměrně pozdním věku jako čtrnáctileté děvče, stihla za svoji kariéru posbírat několik reprezentačních startů v dorostenecké i ženské kategorii. Její nejsilnější zážitek je však obhajoba bronzové medaile v litevské nejvyšší lize, kdy se svým tehdejším týmem otočili sérii za stavu 0:2 a ukořistili medaili dva roky po sobě.

Monika se považuje za velkého dříče a realistu. Na hřišti je její největší výhodou, že dokáže zachovat klidnou hlavu i v napjatých okamžicích. „Vždy se snažím být hodná na okolí a odvádět dobrou práci. Někdy odehrajete skvělé utkání, jindy se tolik nedaří. Jednou se vyhraje, podruhé naopak. Každý zápas se ale snažím jet naplno a dávám do toho vše,“ ubezpečila.

I proto se od svých 18 let basketbalem živí a to zejména v zahraničních ligách. Vystřídala řadu klubů a odehrála několik utkání v mezinárodních soutěžích. Místní ligu ale okusí poprvé. „Česko má velmi dobrý národní tým, přičemž většina holek hraje místní ligu. Zároveň je tu šikovná mladá generace se silnými basketbalovými tradicemi. Zdá se mi, že je tu větší výkonnostní rozdíl mezi jednotlivými týmy v soutěži,“ sdělila své postřehy hráčka, která prošla například maďarským Gyorem, polskou Gdyní a Toruní nebo tureckými Izmit a Galatasary Istanbul.

Na svůj nový tým a sezonu v ní se velice těší. „Trošku jsem sledovala vaše přátelské utkání a musím říct, že herně to vypadá velice slušně. Domnívám se, že v týmu funguje dobrá chemie, tak snad se mi podaří začlenit co nejrychleji, protože nás čekají veliké souboje,“ svěřila se.

Její cíle pro letošní rok zdaleka nejsou bezvýznamné. „V EuroCupu máme docela silnou skupinu, takže se musíme soustředit na každý zápas a krok po kroku si v ní dojít pro vítězství, poté se uvidí. To stejné platí pro EWBL, kde si myslím, že je potřeba si stanovit nové cíle před každým utkáním. Nakonec však pevně doufám v to, že skončíme s medailí,“ prozradila Litevka.

S českou ligou zatím zkušenosti nemá, ale vzkaz pro naše fanoušky zní jednoznačně: „Míříme do finále, kde prověříme USK!“

KDO JE MONIKA GRIGALAUSKYTÉ?

Monika je 191 cm vysoká pivotmanka z rodného města Klaipeda v Litvě. Za sebou má řadu reprezentačních startů od dorosteneckých kategorií až po ty ženské. Kromě zahraničních lig odehrála mnoho mezinárodních soutěží, včetně několika utkání v Eurolize a EuroCupu. Tato devětadvacetiletá usměvavá blondýnka do Brna přichází z italského týmu Schio i se svým manželem Modestasem a půlročním chlapečkem Joelem. Česko navštívila na Vánočních trzích v Praze, kde jí zachutnal teplý trdelník. Brno jí však láká mnohem více a nemůže se dočkat, co vše jí nabídne.

Jaký je tvůj největší basketbalový i životní úspěch?

Myslím si, že největší úspěch nepřinesou výhry a trofeje, ale lidi, které na té cestě potkáte. Místa, co navštívíte a vzpomínky, které si uchováte napořád. A co se týče mého života, tak jsem nesmírně šťastná za to, jakého úžasného manžela a dítě mám. Jsme náš malý tým a bez nich bych si to nedokázala představit.

Tvůj manžel reprezentuje Litvu ve hře 3×3, který basketbal je ve vaší rodině dominantním?

Určitě ten pětkový. Možná se to časem změní, ale momentálně vede klasika.

Kdo je tvůj nejoblíbenější basketbalista a koho bys ráda vyzvala na 1on1 game?

Neřekla bych, že jsou to moji neoblíbenější hráčka a hráč, ale opravdu obdivuji a líbí se mi herní styl Emmy Meessemanové a Nikoly Jokiče. No a na 1on1 bych určitě vyzvala svého manžela Modestase.

Co jsi slyšela o Česku?

Často jsem slýchala, že máte opravdu dobré pivo. Dále jsem si vyhledala vaše národní jídla a rozhodně musím vyzkoušet řízek a česnečku! Lidi tady vypadají moc mile a přátelsky, tak doufám, že se o vaší zemi dozvím co nejvíce a prozkoumám plno míst.

Co očekáváš od sezony v Brně?

Můj cíl je odehrát nejlepší možnou sezonu, vyhrát těžké a důležité zápasy a vytvářet úžasné zážitky plné emocí pro všechny. A taky zkusit české jídlo, které jsem již zmiňovala.

Zdroj fotografie: Delfi