Výhra č. 6: padla Slavia

Basketbalistky brněnských Žabin bojovaly v utkání 9. kola ŽBL proti třikrát v řadě poražené pražské Slavii. Do zápasu vstoupily domácí Brňanky lépe, ale o náskok, který si v první čtvrtině vybudovaly (28:15), ve čtvrtině druhé přišly, když dokázaly vstřelit pouze 3 koše v součtu za 7 bodů (35:31). I přesto však dokázaly ve druhém poločase znovu najít herní rytmus a zvítězit 78:62.

Skvělý start, pak krize

„My jsme měli výborný vstup do utkání, hráli jsme rychle, měli jsme otevřené střely, ty jsme využívali, skvělé procento za tři body. První čtvrtina nenasvědčovala tomu, že by se ten zápas měl v průběhu nějakým způsobem tahat. To se změnilo, když soupeř přešel na zónovou obranu 2-3 a my jsme trošku znejistěli, některé otevřené střely nám nepadly a úplně jsme nebyli v low post situacích, kde navíc v zóně fungovala velmi dobře téměř dvoumetrová Lisa Koopová, takže se nám těžko prosazovalo z low post pozic,“ popisuje první poločas trenér Žabin Viktor Pruša.

Tahounky Záplatová a Malečková

Největší zásluhu na výsledném bodovém skóre střelecky nesou Petra Záplatová s 24 body a Karolína Malečková se 17 body, ke kterým, jak už je jejím dobrým zvykem, přidala 5 asistencí. Od obou je to dobrý příslib pro nadcházející reprezentační přestávku, ve které bude Záplatová bojovat s českým národním týmem v kvalifikaci o ME 2019 a Malečková se zúčastní tréninkového kempu reprezentace do 23 let.

„Já jsem rád, že i přesto, že ne vždy jsme byli konzistentní ve střelbě z dlouhé vzdálenosti, tak tu odpovědnost naše klíčové hráčky nakonec vzaly, trefili jsme některé situace, kdy jsme to opravdu potřebovali, a posledních pět šest minut už se de facto dohrávalo,“ doplňuje Pruša.

Propastný rozdíl v trojkách

Pohled do statistik napovídá, že o vítězství dnes rozhodovala zejména střelba za tři body (33/13 vs. 15/2) a byť byly hráčky Slavie úspěšnější za 2 body (39 % vs. 46 %), v trestných hodech (72 %, 18/13 vs. 88 %, 18/16) a na doskoku zapsaly oba týmy po 40 úspěších, na výhru to ani s 20 body Dominiky Pohunkové a 16 body Michaely Vondráčkové nestačilo.

Krize v kádru

Soupeřky navíc utkání odehrály v rotaci pouze 8 hráček a v průběhu utkání přišly ještě o zraněnou Theinerovou a v závěru i o vyfaulovanou Jamison-Myersovou. Kapitánka Slavie Michaela Vondráčková pak ocenila, že její tým utkání po první čtvrtině nezabalil: „Začaly jsme bojovat a trošku jsme se do zápasu vrátily. V konci nám už nezbývaly síly, tím, že máme úzkou rotaci a zranila se nám další hráčka, tak jsme už nezvládly to dotáhnout, nedokázaly jsme se dostat do kontaktu.“

Jistou krizi v kádru připustil i trenér BLK Slavia Praha Petr Stavěl, který právě v počtu hráček vidí největší příčinu dnešního neúspěchu: „Po první čtvrtině to vypadalo strašidelně, změnili jsme obranu, to nám samozřejmě pomohlo, ale v této sestavě, v tomto počtu, bez rozehrávačky, s další hráčkou zraněnou jsme nemohli v tomto zápasu pomýšlet na vítězství a těžko můžeme konkurovat týmům v první pětce tabulky.“

Jak to vypadá v tabulce?

V tabulce prozatím Žabiny zůstávají třetí a budou čekat na výsledek zítřejšího zápasu čtvrtého KP Brno, které venku narazí na rozjetou Lokomotivu Trutnov. „Za vítězství se Slavií jsme určitě rádi, protože pro udržení první čtyřky v tabulce jsme vyhrát potřebovali,“ potvrzuje Pruša.
Slavia si domů do Vršovic veze čtvrtou porážku v řadě a v tabulce klesá na 7. místo před dotírající Slovanku, která bude favoritem v zítřejším utkání proti Teamstore. Ten pak bude naším posledním listopadovým soupeřem v utkání, které sehrajeme v pátek 30. listopadu v 19:30 na Morendě. Budeme rádi, když nás přijdete podpořit a vytvořit takovou atmosféru jako dnes!