Výhrou nad Slavií si Žabiny zajistily vstupenku do Final Four Českého poháru

Čtvrtfinálový duel Českého poháru Žabiny v domácím prostředí začaly na výbornou. Pak ale soupeřky z pražské Slavie přitvrdily v obraně a vysoký náskok Brňanek stáhly na pouhé dva body. Žabinské favoritky však svým hostům zvrátit utkání nedovolily a vyhrály 80:71. Tím si zajistily účast ve finálové čtyřce Českého poháru. Turnaj odehrají poslední únorový víkend v Brně.

Po úvodní desetiminutovce už to vypadalo na debakl pražského celku. Žabiny jasně ovládly začátek zápasu a vybudovaly si dvaadvaceti bodový náskok (34:12). Nad svými oponentkami brněnské basketbalistky převyšovaly v úspěšnosti střelby o 45 procent. Trojky Elišky Mircové a koše Kláry Křivánkové však Slavii vrátily do zápasu. Druhou čtvrtinu soupeřky z hlavního města vyhrály 16:24 a vytaženou obranou zahnaly Žabinský tým do úzkých.

Tvrdou defenzivu s přechodem do zóny předváděly Pražačky i v následujících minutách. Po úseku 0:12 dokonce stáhly rozdíl na pouhé dva body. První koš ve třetí čtvrtině v dresu Žabin zaznamenala až v šesté minutě Natálie Stoupalová. Domácí basketbalistky však získaly zpět dvojciferný náskok, když Kateřina Galíčková půl minuty do konce a Eliška Hamzová takzvaným buzzer beaterem úspěšně trefily tříbodové střelu.

A i když se Slavistky znovu dotáhly na rozdíl pěti bodů, Žabiny si skóre pohlídaly až do konce zápasu. „První čtvrtina se vyvíjela tak, jak bychom si představovaly. Naše hra vypadala, jak by měla. Jenže potom jsme se od druhé čtvrtiny se Slavií tahaly. Ony hrály zónovou obranu a bylo těžké se dostat do koše. Slavie dokonce srovnala, což bylo velice nepříjemné. Nakonec jsme koncovku zvládly. Doufáme, že naše výkony v dalších zápasech už budou lepší,“ okomentovala středeční nejlepší střelkyně Žabin (19 bodů) Eliška Hamzová.

Vítězstvím 80:71 si tak Žabiny zajistily účast ve Final Four Českého poháru. Turnaj pořádá sousední tým KP Brno 26.-27. února na hale Vodova. Kromě dvou brněnských celků se mezi čtyři nejlepší ženské týmy probojovaly i basketbalistky Hradce Králové a Slovanky.

Žabiny Brno vs. BLK Slavia Praha 80:71 (34:12, 16:24, 14:18, 16:17)

Body: Hamzová 19, Galíčková 11, Stoupalová 11, Holmes 8, Záplatová 8, Jurčenková 8, Grigalauskyté 7, Šoukalová 4, Beránková 2, Buřtová 2