Vysoká výhra a první už po dnešku

Tentokrát musíme resumé dnešního utkání začít už před jeho začátkem. V prvním utkání závěrečného turnaje základní skupiny EWBL totiž Piešťanské Čajky vyzrály na nizozemský celek Orange Lions, a kdo umí trošku počítat, hned věděl, že pokud my uspějeme proti Liepaje, půjdeme do play-off z prvního místa tabulky bez ohledu na zítřejší utkání právě proti Nizozemkám.

Motivace jako hrom byla patrná od samého začátku – a nejprve možná až moc, když oba celky ve velkém míjely koš. Pak to nějakou dobu vypadalo na vyrovnaný souboj, ale krátce po půlce první desetiminutovky Justina Matuzonyté (která mimochodem ukázala, že její 19bodový výkon v českém poháru nebyl náhoda) překlenula desetibodovou hranici náskoku. Tím započala smršť a první přestávku jsme absolvovali 21 bodů v plusu (15:36).
V podobném duchu se nesla i druhá čtvrtina, ve které jsme náskok navýšili až na 40 bodů. Takový zápas se dá považovat za rozhodnutý, my jsme však soupeřkám nabídli na začátku třetí čtvrtiny prostor poměrně skoupý na úspěšné střely a zkušený soupeř by toho snad dokázal využít k nějaké výraznější korekci skóre a snaze o návrat do utkání. Ne tak mladý lotyšský tým – ten se střelecky trápil podobně jako my, a tak přišlo další navýšení skóre, tentokrát až na kulatou padesátku.

Do posledního dějství už nastupovaly domácí hráčky viditelně unavené a místy až frustrované z faktu, že nám po celé utkání vycházejí dlouhé pasy zakončené jednoduchými koši, a to se podepsalo i na jejich výkonu – závěrečnou čtvrtinu jsme vyhráli 6:27 a celý zápas 48:114.

Nejlepší střelkyní utkání dnes byla opět Justina Matuzonyté, která 16 body a 9 doskoky atakovala double-double a vysloužila si titul hráčky utkání, 14 bodů přidala Petra Záplatová a skvělou formu potvrdila i Kateřina Galíčková, které nastřílela 12 bodů stejně jako dvojice Michaela Vondráčková, Lenka Šoukalová. Poslední jmenovaná navíc zaznamenala skvělých 7 asistencí.
Na dvouciferný zápis se dostaly i Klára Křivánková s 11  a Natálie Stoupalová s 10 body.

Liepaja/LSSS spoléhala především na kapitánku Megan Rosenbohm, autorku 16 bodů, která ve dvojici s 18letou Danielou Grigorjevou (12 b.) zajistila více než polovinu bodů svého týmu.

„My jsme šli do tohoto utkání trochu nečekaně jako utkání, které jsme očekávali až zítra, tedy do boje o první místo v tabulce. Zápas rozhodla vlastně už první čtvrtina, kdy jsme velmi intenzivní prací v obraně soupeře přehrávali z rychlých protiútoků. Za první poločas jsme měli 22 asistencí a 30 bodů z rychlých protiútoků, což spolu s naší agresivní obranou vytvořilo ten bodový polštář, který jsme do konce zápasu ještě navyšovali,“ uvedl asistent trenéra Jakub Gazda klíčové faktory, které vedly k úspěchu a dodal, že kvituje i nasazení hráček v už rozhodnutém utkání: „V široké rotaci všech 11 hráček se nám podařilo udržet intenzitu a zápas nespadl do nějakého dohrávání, holky byly opravdu v obranné i útočné fázi agresivní po celých  40 minut.“

Zítřejší utkání proti mladému nizozemskému výběru Orange lions můžete sledovat online od 14:30 zde.