Žabinskou skvadru pro novou sezonu uzavírá dorostenka Čechová

Skloubit kariéru profi baskeťačky i vysněné práce? Proč by ne, předpoklady na to má. Emma Čechová své první roky prožila v Belgii, odkud přes Prahu zamířila do Vídně. Kromě čtyř jazyků se díky svým 194 centimetrům naučila i šikovně ochomýtat ve sportovním světě dlouhánů. A teď tato osmnáctiletá pivotka přichází do Brna rozvíjet jak svoje basketbalové schopnosti, tak studijní vědomosti.

Posledním nováčkem pro nadcházející sezonu v kabině brněnských Žabin je osmnáctiletá Emma Čechová, která se do české ligy vrací po třech sezonách. Emma se narodila v Belgii, kde také prožila prvních osm let svého života. Poté se s rodinou přestěhovali do Prahy a zde začala pod hlavičkou USK Praha hrát basketbal. “Rozhodovala jsem se ještě mezi tenisem a atletikou, ale nakonec vyhrál basket, protože je to kolektivní sport a to mi u tenisu chybělo,” přiblížila.

V jejích patnácti se s rodinou znovu přemístili, tentokrát do hlavního města Rakouska. Za tým Vienna United nastoupila v kategoriích U16 a U19, dvě sezony odehrála i v ženské Bundeslize. ”V Rakousku holky hrají basket spíš pro zábavu, nejsou v tom tolik peníze. V naší lize byly tak dva týmy, kde hráčky dostávaly dobrý plat, ale neuživí je to. My trénovaly třikrát týdně, neměly jsme ani posilovnu, ani například kryoterapii,” porovnala Čechová tamní ligu s tou českou. Extraligové Žabiny jsou tak pro juniorskou reprezentantku prvním profi klubem se vším všudy.

Mladičká 194 centimetrů vysoká pivotmanka se probojovala i do reprezentačního výběru do osmnácti let, kde se seznámila s Žabinskými trenéry. Pro zcestovalou a česko-francouzsko-německo-anglicko mluvící basketbalistku proto její nový klub nebude až tak cizím prostředím. V týmu kromě trenérského tria působícího právě u juniorského nároďáku (Pruša, Gazda, Panáček) potká i své dvě reprezentační spoluhráčky Lauru Mikšíkovou a Adélu Mezihorákovou. ”Pod trenéry jsem hrála letos i loni. Je strašně fajn, že je znám. Kdyby mi neseděli, tak sem nepůjdu. Zbytek holek znám hlavně z televize. Na Álu Hanušovou jsme se chodily koukat ještě na USKu a teď s ní budu hrát,” přiznala své nadšení.

Na přesun z Vídně do Brna se i proto velmi těší. ”Letos jsem odmaturovala na francouzském lyceu ve Vídni, takže jsem se rozhodovala, kam na školu. Chtěla bych se jednou zaměřit na genocidy, pracovat třeba na soudu v Haagu. Proto jsem hledala město, kde můžu hrát basket a přitom studovat,” prozradila Čechová, která v Brně plánuje nastoupit na mezinárodní teritoriální studia či práva.

A co očekává od první sezony v ženském áčku Žabin? ”Chci si to hlavně co nejvíc užít, nabrat zkušenosti a zlepšit se. Ráda bych si letos i zahrála a vybojovala si pozici v týmu, abych s nimi mohla odjet na Eurocup. Taky bych ráda nastoupila za Žabiny v dorostu, kdyby mě trenéři nechali,” řekla skromně a namotivovaně.