Žabiny podruhé USK doma nezaskočily, slaví ligové stříbro

Ani zaplněná hala Rosnička nepomohla Žabinám podruhé šokovat basketbalový svět. Svěřenkyně Natálie Hejkové si tentokrát pohlídaly vstup i celý průběh čtvrtého finálového zápasu a připsaly si tak osmnáctý ligový titul. Brněnský celek si stříbrnou tečku sezony vychutnal i přes vysokou porážku 48:85, neboť medaile po letech slavil před domácím publikem a za hlasitých ovací.

Domácím basketbalistkám se nedařilo ve čtvrtém finále zejména střelecky. A to i přesto, že měly výhodu domácí půdy a rekordní divácké účasti. Z celkových sedmnácti vystřelených trojek trefily pouze jednu jedinou. Naopak USK šlo právě díky tříbodovým hodům do vyššího vedení již po úvodní desetiminutovce.

Během poločasu odskočily dokonce až na šestnáct bodů a bylo takřka rozhodnuto. „Očekávali jsme, že bude fantastická návštěvnost, což se potvrdilo. Chtěli jsme odehrát co nejlepší zápas, ale bohužel jsme se už od první minuty trápili v útoku a v poločase jsme byli minus 16 bodů. Nezachytili jsme ani úvod do třetí čtvrtiny a pak už to na nás všechno dolehlo a neměli jsme ani morální, ani fyzické síly se do zápasu vrátit,“ připustil brněnský asistent Michal Martišek.

Fyzickou náročnost na konci sezony pocítily i jejich pražské soupeřky. „Neřekla bych, že Žabiny byly dneska odevzdané, ale začátek se nám povedl konečně víc. Vyšly nám akce a nasadily jsme tempo zápasu. Určitě jsme ale rádi, že jsme sérii ukončily. Už jsme byly všechny unavené a myslím si, že to šlo vidět i na holkách z Brna. Myslím si, že si všichni fanoušci užili, že Brno vyhrálo a že série měla větší náboj. Měli skvělou taktiku. Věděli, že jsme po Final Four a trenéři to zvládli super,“ okomentovala utkání i celou sérii Veronika Voráčková.

Pražský tým se nakonec radoval z vysoké výhry 85:48 a celkově již osmnáctého českého titulu. „Hrály jsme hodně koncentrovaně. Všechny hráčky, co vyběhly, hrály velmi slušně až výborně. Série byla zajímavá, přestože to dneska skončilo téměř o čtyřicet bodů. Konečně už nikdo nebude počítat čísla, jsou nezajímavé. Pro nás je zajímavé to, že máme na krku zlatou medaili,“ zhodnotila trenérka mistrovského celku Natália Hejková.

Žabinám však ani poslední vysoká porážka neznechutila jejich radost z jinak úspěšné sezony. „Dneska jsme asi malinko zklamaní, ale věřím, že až to vyprchá, tak si uvědomíme, co jsme letos dokázali. Nejen teď ve finále, ale v celé sezoně,“ dodal Martišek.

Brněnský tým je opět druhým nejlepším celkem v české lize po dominantním euroligovém ZVVZ USK Praha, které po jedenácti letech dokázal jako jediný celekm v republice porazit. Zda se to bude opakovat v další sezoně, přinese až nový ročník startující v září.

Žabiny Brno vs. ZVVZ USK Praha 48: 85 (18:27, 11:18, 8:18, 11:22)

Body: Cunane 13, Knežević 10, Stoupalová 9, Hamzová 6, Záplatová 4, Sklenářová 2, Dudášová 2, Nétková 2, Čechová 0, Buřtová 0