Žabiny před školáky rozdrtily Ostravu a postupují na Final 8 Federálního poháru

Druhý ročník finálového turnaje Federálního poháru se tentokrát Žabinám nevyhne. Brněnské basketbalistky před zraky žáků základních a středních škol převálcovaly své soupeřky ze SBŠ Ostrava 88:47 a zajistily si tak účast mezi osmičkou nejlepších celků české a slovenské ligy.

Kvalifikační duel na finálový turnaj Česko-slovenského poháru začaly Žabiny nečekaně vyrovnaně. Hostující Ostravu držela bodově převážně nová posila Palenczyk Edytu a po odehrané úvodní čtvrtině domácí celek vedl o pouhé dva body 25:23. A přestože hráčky SBŠ Ostravy několikrát dokázaly úspěšně zakončit se zvukem klaksonu, Žabiny postupně v obraně přitvrzovaly, až si vybudovaly dvojciferný náskok (44:33 v poločase).

Ze šaten po poločasové pauze se vrátily domácí basketbalistky v úplně odlišném světle. Soupeřkám za zbylou dvacetiminutovku povolily vstřelit jen 14 bodů a definitivně tak rozhodly o utkání. „Přijely jsme bez hlavní opory podkošové Anacii (Wilkinson), a tak jsme věděly, že to nebude vůbec lehký zápas. Ve druhém poločase se nám navíc přestalo dařit a nepadaly nám jasné koše,“ objasnila příčinu výpadku ve druhé části zápasu ostravská Kateřina Káňová.

Před zraky brněnských žáků základních a středních škol tak nakonec Žabiny jednoznačně zvítězily 88:47. „První poločas jsme nehrály vůbec to, co jsme chtěly. Pak jsme naši hru naštěstí zlepšily a výsledek o třicet tomu jednoznačně odpovídá. Jsme moc rádi, že nás dneska přišly podpořit děti ze škol a vytvořily tady takovou hezkou atmosféru,“ popsala rozehrávačka Žabin Eliška Hamzová.

Žabiny si tak po loňské neúčasti kvůli zdravotním problémům splnily jeden z dalších předsezónních cílů – zúčastnit se Final 8 Federálního poháru. Finálový turnaj čtyři nejlepší celky z české a čtyři ze slovenské basketbalové ligy odehrají od 10. do 12. března v Hradci Králové.

Žabiny Brno vs. SBŠ Ostrava 88:47 (25:23, 19:10, 27:8, 17:6)

Body: Cunane 15, Vacková 14, Hamzová 13, Vondráčková 11, Stoupalová 10, Knežević 9, Holmes 6, Čechová 6, Záplatová 3, Šoukalová 1