Žabiny ve finále Českého poháru

Vyrovnaný zápas, tvrdý souboj, boje o každý míč, rozhodující detaily a psychicky náročné utkání.Tak vypadaly prognózy před brněnským derby, které netradičně hostila kutnohorská hala Klimeška. Právě tam se totiž odehrává letošní Final Four Českého poháru žen.

Jak bylo řečeno, tak se také stalo. Divoká přestřelka v první čtvrtině nepřinesla žádný klíč k tomu, který tým nakročí k finálové účasti lépe, což se ovšem nedá říct o čvrtině druhé. V té jsme si vybudovali i dvouciferný náskok a vypadalo to, že k finále máme blíže my. Závěr poločasu nám ale nevyšel a z +13 byl rázem rozdíl pouhých 4 bodů (40:44 v poločase), které navíc krátce po poločasové přestávce smazala dvěma trojkami Gabriela Andělová. Pak jsme nabídli soupeřkám čtyřminutový střelecký výpadek a situace se lépe vyvíjela pro KP Brno. Stejně dlouhou dobu však následně neskóroval celek z Králova Pole a my jsme svou šanci k návratu do utkání využili naplno – srovnali jsme a do závěrečné desetiminutovky jsme šli sice s chudým, ale vydřeným náskokem 3 bodů.

A pak se opět opakovala přetahovaná plná faulů z první čtvrtiny. Až do chvíle, kdy se za stavu 71:74 tři minuty před koncem trefila Michaela Vondráčková za dva body s faulem, po úspěšném trestném hodu navýšila naše vedení na 6 bodů a odstartovala naši šňůru 0:8, kterou jsme stanovili postupové skóre na 71:82.

Finále Českého poháru odehrajeme v neděli 26. ledna v 17:00 proti Sokolu Hradec Králové.
V utkání o bronz se střetnou poražení z dnešní duelů, tedy KP Brno a BLK Slavia Praha.

KP Brno – BK Žabiny Brno 71:82 (18:21; 40:44; 56:59)
Body KP Brno: Green 13, Andělová, Remenárová po 12, Stará 11, van Grinsven 10, Kopecká 6, Beránková 5, Dudáčková 2
Body BK Žabiny Brno: Stoupalová 19, Matuzonyté (12 doskoků), Záplatová a Vondráčková po 12, Zohnová 10, Vacková 8, Galíčková 7, Křivánková 2

Fauly: 26 – 27

Viktor Pruša (trenér BK Žabiny Brno): „Ztráty byly důležitý faktor, na který jsme se připravovali, abychom je neopakovali z domácího zápase v lize. Tehdy jsme předvedli snad 30 ztracených míčů. Nevyvarovali jsme se jednoduchým ztrátám proti agresivní obraně KP, z kterých pramenilo 26 bodů. V průběhu zápasu jsme vedli až o 13 bodů, ale těžce vybojovaný náskok jsme ztratili a najednou jsme ztráceli devět bodů. To už je takový evergreen naší sezóny, kdy pořád ztrácíme náskoky. Naštěstí jsme se dnes dokázali vrátit a byl to z naší strany i hodně mentální výkon holek. Ztráta toho náskoku byla hrozná škoda, protože holky moc chtěly, bojovaly, ale jsem strašně rád, že jsme to zvládli ještě se vrátit do zápasu. Holky si finále zaslouží. Máme připravené obě varianty přípravy na finále a pokud budeme respektovat pokyny, tak je jedno, s kým budeme hrát.“

Dušan Medvecký (trenér KP Brno): „Důležitý byl doskok. Už jsem to říkal holkám v poločase, kde měly Žabiny třináct útočných doskoků, což je obrovské číslo. Já si myslím, že jsme větší a skákavější než Žabiny, ale soupeřky dneska víc chtěly. Druhou věcí byla naše katastrofální obrana hlavně v prvním poločase. Někdy před měsícem začala vánoční přestávka, odletěly nám Američanky, přidala se zranění a nemoci a najednou jsme nemohli trénovat. Myslím si, že jsme předvedli výkon na hranici našich možností, na Žabiny to nestačilo. Soupeřky hrály výborně a gratuluji jim k vítězství.“