Žabiny vstoupily do nového roku stovkou proti Slovance

Nejen nakročit, ale doslova naskočit pravou nohou do nového roku se podařilo basketbalistkám Žabin Brno, když si v prvním utkání roku 2024 hladce poradily se Slovanku 104:54. Dalším atraktivním týmovým výkonem zároveň prodloužily domácí neporazitelnost a v nejvyšší ženské soutěži si připsaly již desátou výhru, čímž si znovu pojistily druhé místo tabulky.

Utkání 12. kola Chance ŽBL otevřela první střelou roku 2024 a první úspěšnou trojkou Simona Sklenářová. Podobně pěknými akcemi domácí Žabiňačky pokračovaly i v následujících minutách, a i proto si již po úvodní desetiminutovce vytvořily dvouciferný náskok. „Byl to první zápas po svátcích, takže jsme měli respekt. Navíc když Slovanka před Vánoci porazila Hradec,“ přiznal nepodcenění situace asistent Michal Martišek.

Brňanky vytasily jejich oblíbenou celoplošnou obranu, kterou tlačily soupeřky k chybám, jež pečlivě trestaly a rozdíl ve skóre tak koš po koši navyšovaly. „Měly jsme moc ztrát, což rozhodlo. Žabiny z toho měly zisky a to byly rozdílové body. Dost jsme haprovaly i na doskoku, kdy Žabiny měly druhé, třetí až čtvrté šance a bohužel se nemýlily,“ potvrdila hlavní chyby Slovanky hostující pivotmanka Eliška Hálová.

Žabinám v sobotním duelu chyběly dvě hráčky základní rotace. Trenéři tak dali prostor jejich mladým svěřenkyním. A ty je odměnily nejen povedenými akcemi, ale i první stovkou sezony. „Měly jsme trošičku vlažnější vstup do zápasu, pak jsme se chytly jak v obraně, tak v útoku. Vytvářely jsme krásné asistence po jednoduchých ziskách, trestaly jsme soupeře. Ke konci jsme trošku zvolnily, ale jsem ráda, že jsme zahrály zápas, jaký jsme zahrály a podařilo se nám skórovat první stovku v sezoně. A ještě větší radost mám, že ji dala Síma Sklenářová, protože jsem zvědavá, co nám udělá,“ přiznala radost Adéla Buřtová.

Okleštěnou sestavu však v prvním zápase roku 2024 měl i brněnský soupeř. „Pět hráček základní rotace je zraněných, což se na nás projevuje. Myslím si, že výsledek je vzhledem k tomu, jak to vypadalo na hřišti, ještě milosrdný. Domácí byli ve všech činnostech lepší a hladovější,“ připustil trenér Slovanky, která nakonec podlehla Žabinám 54:104, Petr Stavěl.

Žabiny Brno vs. Slovanka 104:54 (26:14, 31:12, 25:14, 22:14)

Body: Cunane 20 (+ 15 doskoků), Čechová 18, Buřtová 14, Knežević 14, Sklenářová 13, Kytlicová 12, Záplatová 9, Stoupalová 2, Mezihoráková 2