Žabky o kvalifikaci na ME: Český „nováčkovský“ nezdar i premiéra Lou

Své reprezentační povinnosti minulý týden při prvním okně kvalifikace na ME, jenž v roce 2025 hostí Česká republika, Itálie, Německo a Řecko – tedy členové skupiny I, plnila i čtveřice basketbalistek Žabin Brno. A zatímco česká trojice Čechová, Stoupalová a Hamzová své cíle spíše nenaplnily, když ve čtvrtečním zápase na hale Královce se lvicemi prohrály vysoko 41:85 s Německem a následně padly i v neděli 66:75 v Řecku, svůj debut ve francouzském výběru oslavila Lou Lopez Sénéchal dvěmi jasnými výhrami.

Úvodní kvalifikační kola na mistrovství Evropy 2025 se českému výběru zrovna dvakrát nevydařila. Trenérka Romana Ptáčková musela po řadě omluvenek nominovat hráčky, pro které duely s Německem i Řeckem znamenaly první velké šance či vůbec premiérový start v ženské kategorii. Nedostatek zkušeností se bohužel odrazil na českém výkonu, když obě utkání lvice prohrály a ve skupině I tak zatím obsadily poslední příčku.

I přes rozsáhlou nováčkovskou sestavu v prvním čtvrtečním utkání na domácí palubovce haly Královky nechyběly Žabiňačky a reprezentantky uplynulého červnového šampionátu Emma Čechová, Eliška Hamzová a Natálie Stoupalová. Ani ty však nezabránily debaklu s Němkami 41:85.

Devatenáctiletá pivotmanka Čechová se svými devíti body a osmi doskoky patřila k nejlepším českým hráčkám čtvrtečního večera. Naopak druhá podkošová dlouhánka Stoupalová kvůli nachlazení musela vynechat první tréninky a její fyzické oslabení se projevilo i v utkání, kdy odehrála pouze 11 minut. „S Německem jsme byly zakřiknuté a nepodaly jsme stoprocentní výkon. Bylo jasné, že nemáme moc zkušeností. Hrály jsme s holkama, co tam byly poprvé, či nebyly zvyklé na tak velkou minutáž. Vůbec nám ale nefungovala obrana a chyběla nám bojovnost, pak se tak vysoké manko těžce obrací,“ vnímala příčiny vysoké porážky kapitánka žabisnkého i nyní českého týmu.

Se špatným nasazením souhlasila i hlavní dirigentka lvic. „I když bylo Německo v opravdu velmi silné sestavě, tak si myslím, že jsme určitě mohly zahrát lépe. Každá naše střela byla strašně těžce vypracovaná a ještě nám moc napadalo. Jsem ráda, že se holkám aspoň o mnohem víc povedl zápas v Řecku,“ prozradila Eliška Hamzová, jenž z důvodu nemoci na druhý duel neodcestovala.

Zlepšení herního projevu potvrdily nejen daleko vyrovnanější průběh nedělního utkání v Řecku, ale i sama Stoupalová. „Věděly jsme, že je to hratelnější soupeř a že musíme zlepšit bojovnost a naše zapálení. Což se nám povedlo, ale v závěru chyběly zkušenosti. Hodně jsme to odstřelovaly za tři body, přitom nám střela nešla. Měly jsme se daleko více tlačit do koše,“ litovala zpětně autorka 16 bodů a jedna z trojice tahounek českého výběru.

Češky tak po prvních dvou kolech obsadily ve své skupině poslední místo. A i přes jistotu postupu na Eurobasket mají do dalšího kvalifikačního zápasu, jenž je na plánu v listopadu příštího roku, na čem pracovat. „Ani nevím, jestli uplynulé okno hodnotit kladně anebo negativně. Sestava nebyla stoprocentní, chyběla spousta hráček, což šlo vidět v zápase. Myslím si, že pozitivních věcí moc nebylo, ale jsem ráda, že jsme se dokázaly vyhecovat k lepšímu výkonu do druhého zápasu a zapracovat na našem nasazení, a že některé holky dostaly šanci dokázat, co v nich je. Zároveň jsem ráda, že další okno je až za rok, protože máme spoustu času se sehrát, což opravdu potřebujeme,“ dodala Stoupalová.

Pozitivní dojmy si naopak z reprezentačního bloku odnesla žabinská křídelnice Lou Lopez Sénéchal. Po své premiérové nominaci do výběru silné Francie si totiž vysloužila i místo ve finální dvanáctce basketbalistek, které prvně před domácím publikem ve čtvrtek přemohly Lotyšsko 71:49 a následně si hladce poradily v Irsku výkonem 100:48. „Francouzky jsou jedny z nejlepších hráček v Evropě a bylo skvělé s nimi trénovat, sledovat jejich hru i to, jak hrdě reprezentují svoji zemi,“ přiznala.

Pětadvacetiletá Lopez Sénéchal svoje první minuty odehrála již v úvodním duelu, kdy vstřelila i premiérovou trojku za ženský národní tým. V neděli k šesti bodům přidala čtyři asistence.„Jsem nesmírně vděčná, že jsem mohla být součástí takového týmu. Nastoupit za reprezentaci poprvé před tak obrovským domácím publikem, kde mě povzbuzovala i moje rodina, odehrát první minuty a vstřelit svoji první trojku byly opravdu skvělé a vzrušující chvilky. Mít tu možnost obléci si dres a zazpívat národní hymnu byl velmi silný okamžik, na který nikdy nezapomenu. Doufám, že to byly první z mnoha zápasů a že dostanu další příležitost reprezentovat svoji zemi,“ dodala hrdě. Francie po úspěšných kolech podle předpokladů zaujmula ve své skupině E první místo a přiblížila se postupu na ME, kde by měla být tradičními favority.