Ani zaplněná Rosnička finálovou výhru Žabinám nakonec nepřinesla

Před famózní kulisou basketbalistky brněnských Žabin znovu dokázaly, že se s mistrem posledních sezon dokáží prát. Hostující ZVVZ USK Praha však opět domácí porazilo zejména na doskoku a nakonec tak slavilo vítězství 94:71. Třetí finálový duel mají celky na programu ve středu na Královce, kdy se můžou již rozdat i medailové umístění.

Domácím Žabinám se nepodařilo navázat na výborný začátek utkání z úvodního finálového kola, a tentokrát si svého pražského soupeře nechalo ze startu odskočit. Pomohla až druhá desetiminutovka, kdy po trojce s faulem Nikoliny Knežević stáhly Žabiny manko na rozdíl desíti bodů. Následné rychlé protiútoky a koše z druhých šancí po doskoku však dovolily hostujícím jít znovu do trháku.

A i přes vyrovnanější druhý poločas se domácím nepodařilo jejich soupeřky zlomit. K podkošovým americkým hvězdám Alysse Thomas a Brionny Jones se přidala i slovinská reprezentantka a kapitánka hostí Tea Oblak. V Žabinském dresu naopak parádní výkon předvedly znovu Natálie Stoupalová s Eliškou Hamzovou, či Nikolina Knežević s Emmou Čechovou. „Chtěly jsme nastoupit do utkání se stejnou energií jako v tom prvním zápase. Na začátku se nám soupeřky docela oddálily, hodně jim padaly střely. Pořád jsme ale nepřestaly bojovat a podaly jsme skvělý výkon, kdy to mohlo být lepší jen trochu v obraně,“ okomentovala devatenáctiletá Čechová.


Trenérka USK koncem zápasu povolala na hřiště i české hráčky a poslední čtvrtinu tak domácí Žabiny dokonce ovládly 23:17. Z celkového vítězství 94:71 se však radovaly Pražanky. „Na tento zápas jsme byly více připravené, než na ten páteční, kde se na nás projevila naše mentální i fyzická únava po Final Four. Dominovaly jsme od začátku zápasu až do konce, takže z naší strany je to jenom spokojenost,“ pochvalovala Natálie Hejková.

Spokojeně leč s mírným zklamáním působil po výkonu svých svěřenkyň i kouč domácího celku. „Nebudeme si nalhávat, po tom úspěšném pátku jsme dneska čekali trošku víc. Samotný úvod utkání před výborným publikem, které nás hnalo a nevím jestli to bylo tím, ale trošku nám to svázalo ruce a ukázali jsme, že nejsme konstantní. Netrefili jsme šestky, otevřené střely z dlouhé vzdálenosti a zahodili nějaké věci zpod koše a to defacto definovalo naše střelecké trápení. Útočně nás to tak nedostalo do komfortu a co si budeme, potom pokud ten útok nemá kvalitu, tak je to voda na mlýn pro USK, které nás trestalo jednoduchýma košema. Nám naprosto chyběla fyzičnost pod košem. Myslet si, že budeme hrát s USK, které dá 94 bodů, že je můžeme přestřílet, to je nesmysl a utopie, což se dneska stalo,“ přiblížil největší chyby Viktor Pruša.

Naopak slova chvály směřoval k zaplněným tribunám. „Chci moc poděkovat fanouškům. Co se tady vytvořilo, byla neskutečná atmosféra v Brně a doufám, že holky tam nechaly všechno a odvděčily se alespoň tímto, když ne výhrou nebo vyrovnanou koncovkou. Doufám, že i v další sezoně zůstanou věrní,“ řekl.

Třetí finálový duel se přesune zpátky na Královku, kde se ve středu 26. dubna od 20:15 již Může rozhodnout o králi české ligy.

Žabiny Brno vs. ZVVZ USK Praha 71:94 (13:27, 25:30, 10:20, 23:17)
Body:
Knežević 14, Stoupalová 13, Hamzová 11, Čechová 11, Vondráčková 8, Holmes 6, Cunane 4, Šoukalová 4, Buřtová 0, Mezihoráková (nenastoupila)