Druhé finále ŽBL bude mít „videorozhodčího“

Finálovou sérii Chance ŽBL mezi ZVVZ USK Praha a Žabinami Brno ozdobí alespoň na jeden zápas výkřik moderní techniky. Ve druhém finálovém utkání v neděli 23. dubna (17:00 ČT Sport Plus) na palubovce haly Rosnička v Brně bude k dispozici tzv. instant replay systém (IRS) alias „videorozhodčí“.

Tento systém běžně funguje v mužské Kooperativa NBL od začátku sezóny 2020/21 a i když ho podobně jako různé videosystémy v jiných sportech provázely „porodní bolesti“, nyní se kluby shodují, že jeho zavedení byl krok správným směrem.

„Už pro NBL to byla velice zásadní změna, zejména ve vztahu k basketbalové veřejnosti a transparentnosti rozhodování v nejdůležitějších momentech, protože nejenže přejímáme to dobré, co se už používá v zahraničí, kdy i takřka ve všech okolních ligách nějaká forma videa funguje, ale přináší to i větší klid mezi fanoušky a hráče. Důvěra v rozhodčí při správném používání videa totiž výrazně roste, což se už prokázalo,“ popisuje šéf českých rozhodčích Robert Vyklický, který má sám s IRS bohaté zkušenosti z pískání euroligových zápasů.

Fanoušci si na zařazení videorozhodčího při utkáních spousty sportů v posledních letech zvykli, ať už se jedná o fotbal, hokej či další nejpopulárnější odvětví.

„Fotbal podle mě propásl šanci, jak využití videa zpopularizovat, a to nejen u nás. Naší snahou je od začátku ukázat, že je to dobrá věc, slouží k nalezení nejlepšího rozhodnutí, uklidňuje emoce a dává smysl. My jako rozhodčí toho uvidíme víc a má to pro nás i vzdělávací funkci,“podotýká Vyklický.

A teď to hlavní – kdy a ve kterých situacích na služby IRS v utkání může dojít dojde? Klíčové je, že si je smí vyžádat jen a pouze rozhodčí utkání, které tak nebude instruovat nikdo zvenku, což je podle Vyklického výhodou, ale někdy i dílčí nevýhodou.

„O použití videa v konkrétní situaci rozhoduje po konzultaci s oběma zbylými kolegy první rozhodčí utkání. Nikdo mu tak z přenosového vozu, jako ve fotbale, nemůže zavolat – „Teď by ses měl jít podívat“. porovnává Vyklický, který si je vědom, že arbitrům ve hře může v určitých situacích chybět odstup a nemusí si někdy prověřit situaci, která by si to v danou chvíli žádala.

Rozhodčí smějí podle regulí využít IRS celkem ve 12 situacích, přičemž podle zkušeností se 80 procent kontrol týká faulů (přesněji posuzování jejich závažnosti). Minimum jich připadá na časové prohřešky a jiné. Zásadní roli má IRS zejména v koncovkách, kdy konečný verdikt už často mívá vliv na výsledek.

Důležité je, že původní rozhodnutí nejde zcela zrušit. Pokud je tedy odpískán faul, hodnotí se pouze jeho intenzita. Faul však už nejde odvolat, i kdyby video ukázalo, že k němu nedošlo. Při hodnocení

faulu se také nesmí používat rozfázování videa po jednotlivých „oknech“, neboť bylo prokázáno, že takový postup celou situaci zkresluje.

„V plánu je v budoucnu zařadit IRS do Ženské ligy. Jsem rád, že to můžeme při finále vyzkoušet a na schůzi AŽLK po sezoně se o tom s kluby pobavíme. Není v plánu, že by se tento projekt spustil už v příští sezoně, ale ob sezonu je to reálné. Myslím si, že je to dobrý nástroj pro týmy, hlavně pro trenéry při zápasech, protože některá posouzení mohou být sporná. Také věřím, že to zatraktivní soutěž,“ říká k zařazení IRS guvernér nejvyšší ženské soutěže a zároveň generální manažer Žabin Radek Šír.

ZDROJ: www.zbl.basketball