Až do poslední sekundy bojovalo šest statečných Žabek proti favoritovi v Bourges

Náhlá marodka a nečekaný jeden pozitivní test na Covid-19 znepříjemnil pobyt Žabin ve francouzském Bourges. Ani to však nezastavilo šest statečných žabek v boji proti šampionkám z Tango Bourges v odvetném utkání druhého kola play-off Eurocupu. Po velice bojovném výkonu si z Francie odváží prohru 94:55 a premiérovou sezonu ve druhé nejvyšší evropské lize zakončují mezi TOP16 týmů.

Ačkoliv do Francie vyrážely Žabiny s vysokým třicetibodovým mankem z domácího zápasu, věřily si na povedený reparát a předvedení svých sil. A i když se to někomu nemusí zdát, přesně to se holkám povedlo. Ve úzké rotaci pouhých šesti hráček (sedmá kapitánka Lenka Šoukalová do zápasu po zranění stále nemohla zasáhnout) bojovaly s favoritkami celého Eurocupu z Tango Bourges o každý míč a i přes vysokou prohru dokázaly, že se nevzdávají.

Po příjezdu do Bourges se u jedné z hráček prokázal pozitivní výsledek na virus sars-cov-2 a celý tým tak musel do povinné izolace. Z té se zbytek týmu dostal až po dvou negativních testech v den utkání. Adaptovat se tak v místní hale Žabiňačky nestihly. Navíc onemocněly další dvě hráčky základní rotace a z desítičlenného družstva zbylo sedm statečných v čele s nehrající kapitánkou Lenkou Šoukalovou, která se teprve vrací po zranění ramene.

Basketbalistky svého trenéra Viktora Prušu však nezklamaly a do zápasu vložily vše. Kromě třetí čtvrtiny (26:11) sehrály na oslabené poměry solidní vyrovnané výsledky do desetibodových rozdílů. Francouzské gilotině se však vyhnout nedalo. Hráčky Bourges v domácím prostředí za veliké podpory svých fanoušků pomalu a jistě navyšovaly svůj náskok, až si výhrou 94:55 zajistily vstupenku do TOP8 nejlepších týmů Eurocupu.

V čele francouzského úspěchu znovu stála dvacetiletá Iliana Rupert, která si připsala double double (27 bodů + 13 doskoků). Za Žabiny se nejvíce prosadily Bria Holmes (16 bodů) a Kateřina Galíčková (15 bodů), jež i s pivotmankou Monikou Grigalauskyté jedinkrát za utkání nestřídaly. Svoje první eurocupové body vstřelila i křídelnice Adéla Buřtová. „Mám z toho samozřejmě obrovskou radost. Už jen za to, že jsem měla možnost si zahrát a nastoupit proti tak silnému soupeři, je skvělá zkušenost. Teď mě to sice bude stát buchtu, ale stálo to za to,“ smála se po zápase Buřtová.

Zakončení sezony tímto způsobem ji však mrzí. „Vzhledem k okolnostem je to hořká tečka za naším eurocupovým tažením, která nás bude hodně bolet. Nikdo z nás si nezasloužil takhle ukončit naši prví sezonu. Všichni pro to udělali maximum, jak na hřišti, tak mimo něj. TOP16 je odměna za naše snažení a píli, kterou jsme do toho dali,“ řekla.

Trenér Viktor Pruša po čtvrtečním duelu zažívá dva protichůdné pocity. „První je pozitivní. Klobouk dolů a velký kredit hráčkám, které dnes nastoupily v šesti proti favoritovi na vítězství celého Eurocupu. Bojovaly od první do poslední minuty. Nejenom jim, ale celému týmu bych chtěl pogratulovat k dosažení TOP16 v premiérové účasti Eurocupu. Zároveň se ve mně mísí negativní pocity, protože si myslím, že toto jsme si nezasloužili. Zůstává mi rozum stát nad naprostou ignorací a pravidly v této kovidové době. Fakt, že se nereflektovalo na zdravotní problémy a rizika, které jsou spojená s tím, že jsme byli nucení dnešní zápas odehrát. Nechápu, jak se to mohlo stát… Holky si to určitě nezasloužily vzhledem k tomu, co dokázaly. Nezasloužily si vrchol v podobě zápasu proti tak prestižnímu basketbalovému soupeři zakončit takhle hořce,“ svěřil se.

I tak je účast mezi šestnácti nejlepšími týmy v prvním ročníku druhé nejprestižnější evropské lize pro Žabiny obrovským úspěchem, za kterým stojí nejen dřina a skvělé výkony hráček, ale i trenérská příprava a podpora realizačního týmu.

Tango Bourges vs. Žabiny Brno 94:55 (27:18, 19:11, 26:11, 22:15)

Body: Holmes 16, Galíčková 15, Grigalauskyté 8 (11 doskoků), Hamzová 6, Beránková 6, Buřtová 4, Šoukalová (nenastoupila)