Boj o titul mistra ČR odstartuje v pátek na Královce

Čtvrtá letošní soutěž, třetí finálová účast. Basketbalový tým brněnských Žabin splnil všechny svoje předsezonní cíle a po titulu v Českém a Federálním poháru usiluje i o historický zlom v domácí nejvyšší soutěži. V repríze loňské finálové série znovu vyzve hegemona posledních let – euroligový celek ZVVZ USK Prahu. Úvodní duel na tři vítězné zápasy hostí jejich pražský soupeř v pátek 21. dubna od 18 hodin na hale Královka, poté se pokračuje v neděli na Rosničce.

Doposud velmi vydařenou sezonu završí basketbalistky Žabin Brno ve finále nejvyšší české ligy, kdy se stejně jako v loňském ročníku utkají s mistryněmi posledních sezon ze ZVVZ USK Praha. Po hladkém průběhu play-off, kdy svěřenkyně Viktora Pruši ovládly čtvrtfinálové i semifinálové série vždy 3:0 na zápasy, je čeká celek, který téměř deset let v ŽBL nepocítil porážku.

Naopak smolné chvíle si USK vybralo na Final 4 Euroligy, kdy v loňském i letošním ročníku, které Pražačky pořádaly minulý víkend na Královce, skončilo na čtvrté příčce. V českém prostředí si díky svojí sestavě zahraničních hvězd pozici jedničky drží již několik sezon, a dokonce tak překonalo historický rekord Žabin v počtu vyhraných utkání v řadě za sebou.

Ani Žabiny letos nenašly na Pražačky zbraň a dvakrát v základní části Chance ŽBL svým finálovým soupeřkám podlehly. I proto trenér Viktor Pruša hovoří pokorně o plánu utkání odehrát s co nejlepším nasazením, nežli o ambicích USK porazit v boji o titul. „Pro play-off nezvyklá dvanáctidenní zápasová pauza nás trochu vyřadila z rytmu, takže se na konfrontaci po delší odmlce v rámci finále těšíme. I přes nezdar USK ve Final Four Euroligy je potřeba si ale uvědomit jejich kvalitu a stát nohama na zemi. Máme svůj zápasový plán a dílčí cíle, jejichž splnění bereme jako osobní výzvu,“ přiblížil.

Zda současná situace a výkon svých svěřenkyň v porovnání se soupeřovým stavem povede k historické výhře, neurčuje, ale i zcela nevylučuje. „Nemáme co ztratit. A proto doufám, že v této ojedinělé roli v rámci ŽBL se tento fakt projeví do pozitivního nastavení a přístupu týmu k celé sérii, do které nevstupujeme v pozici favorita,“ upozornil Pruša na nutnost hráček nechat v posledních letošních soubojích vše.

Jak se po delší herní pauze Žabinám na Královce bude dařit, můžete sledovat v pátek od 18:00 přímo z hlediště, nebo na živém přenosu ČT sport Plus.