Česká reprezentace 2021

Sezóna v Žabinách již sice skončila, ale vyvrcholení sezóny v basketbalovém světě teprve přichází. Jak již na začátku sezóny avizoval hlavní trenér Viktor Pruša, hlavním cílem každé sezóny je basketbalový rozvoj našich hráček. Díky koronavirové situaci byl větší prostor pro práci s mládeží a tak i pro zapojování vybraných mladých hráček do herního procesu. Právě ony by mohly a měly být budoucností českého basketbalu. Není žádnou novinkou, že řada našich hráček každoročně obdrží pozvánku do reprezentace ČR, a to v nejrůznějších kategoriích. Ani letos tomu není jinak. Pojďme se tedy podívat na krátké reprezentační shrnutí.

A-tým
V kategorii A-týmu dvě jména již znáte od podzimní přípravy. Je to samozřejmě repre veteránka Beáta Adamcová, která reprezentační dres A-týmu poprvé oblékla v roce 2014. Druhá hráčka je spíše nováčkem, kdy ženskou reprezentaci navštívila na podzim 2020 poprvé. Jistě je Vám jasné, že řeč je o Natálii Stoupalové. V Lotyšsku odehrála skvělou sérii, čímž si vysloužila i místo v základní sestavě v istanbulské kvalifikační bublině. K těmto dvěma reprezentantkám se nově přidá i Eliška Hamzová, která si o své místo v reprezentačním výběru řekla sebevědomým výkonem v letošní sezóně, který zakončila jako jedna z nejužitečnějších hráček play-off.

Kategorie U20 a U19
Jméno Hamzová figuruje i v kategorii do 20let. V případě, že by se Elišce nepodařilo se probojovat do nejužšího kádru seniorského týmu, bude dcera bývalé opory českého národního týmu připravena posílit reprezentační výběr kategorie U20. V této kategorii se navíc objevují další dvě naše dorostenky. Martina Pokorná a Klára Stloukalová, které se s námi začaly připravovat již od samého začátku sezóny. Stloukalová dokonce zaujala své místo na hřišti v celé desítce utkání, z toho čtyři odehrála ve fázi play-off. Společně se tak výběr do 20let bude pod hlavní trenérkou Romanou Ptáčkovou připravovat na Mistrovství Evropy 2021. Stloukalová s Pokornou jsou taktéž na seznamu hráček v kategorii do 19let a naše dorostenecké trio doplňuje 194cm vysoká pivotka Kateřina Ebenhöhová. Kategorie U19 se bude připravovat na Mistrovství světa 2021, které se začátkem srpna odehraje v maďarském Debrecínu. Hlavní trenérkou bude taktéž Romana Ptáčková.

Kategorie U18
Do mládežnické kategorie do 18let se letos podívá opět Ebenhöhová a Laura Mikšíková. Druhá jmenovaná se letos zapojila do jedenácti utkání Renomia ŽBL, přičemž pět utkání odehrála v play-off a celkově v sezóně 2020/2021 přispěla čtyřiceti body. Reprezentační výběr U18 povede hlavní trenér Viktor Pruša s asistentem Jakubem Gazdou.

Univerziáda a kategorie 3×3
Již teď s jistotou víme, že Univerziáda byla přesunuta na další rok. Přesto by přípravný camp měl proběhnout v květnovém termínu tohoto roku. Pro tento camp byly vybrány naše studující hráčky: Klára Křivánková a Lenka Šoukalová, které se letos chystají ukončit svá magisterská studia na Masarykově univerzitě. Dále budoucí lékařka Anežka Kopecká a Kateřina Galíčková studující Podnikatelskou fakultu na VUT. Nikoho jistě nepřekvapí, že Galíčková již o víkendu odjíždí na reprezentační tréninky 3×3, ovšem jaký letos bude další průběh této kategorie zatím není známo.

Na programu českého ženského basketbalu je toho opravdu hodně a my všem našim hráčkám ve všech kategoriích moc gratulujeme a držíme palce v reprezentaci.