CEWL: Stovka pro Košice

Basketbalistky brněnských Žabin dnes odehrály první utkání Středoevropské ligy proti aktuálně druhému celku slovenské ligy Young Angels Košice. Po poměrně vyrovnaném prvním poločase dokázaly domácí hráčky i bez zraněné Terezy Lančové zvítězit vysoko 101:71.

Vyrovnané výkony v první půli

„My jsme rádi za první pohárové vítězství. Ten zápas, přestože výsledný rozdíl je 30 bodů a pokořili jsme 100bodovou hranici, se nevyvíjel úplně jednoznačně. My jsme v prvním poločase asi z přemíry agresivity byli trochu míň koncentrovaní z pohledu obrany, protože jsme nebyli vždy schopní pokrýt situace individuálního charakteru 1 na 1, párkrát jsme ve snaze vytvářet tlak dostali snadné koše po situacích hoď a běž a to nás stálo 40 bodů za poločas, protože jinak z taktického pohledu holky hrály velmi pěkně,“ popsal vyrovnaný výkon obou týmů v první půli trenér Žabin Viktor Pruša.

Ten už před utkáním avizoval, že neočekává jednoduché utkání, protože východoslovenský tým, ač prošel razantní kádrovou obměnou, podává i přes své mládí velmi konstantní výkony a do sezóny vstoupil až překvapivými výsledky (bilance ve slovenské lize 5:1, v EWBL 2:1). „Těmto mladým hráčkám dává CEWL velmi hodně, protože jak bylo vidět, tomuto tempu nestačí. Každý takový zápas nás může posunout dál,“ uvedla trenérka Košic a někdejší hráčka Žabin Zuzana Žirková a dodala: „Věděli jsme, do čeho jdeme, a to se potvrdilo. Žabiny hrály agresivně, šli do všeho na 100 %, hrály velmi rychle. V první půli jsme se s tím vypořádali velmi dobře, někdy byly až příliš agresivní a to jsme využívali víceméně v náš prospěch. Ve druhé půli jsme dostali rychlé koše a utkání se víceméně dohrávalo.“

Její slova potvrdila i 20letá Dominika Drobná (v utkání 6 b. + 4 doskoky): „Dneska jsme šly do zápasu naplno, daly jsme do toho srdce a snažily jsme se bojovat až do konce. Pak už bylo vidět, že nám došly síly, protože dnes nehrály některé hráčky, které do té rotace prostě patří. Po některých chybách se to zlomilo, soupeři narůstal náskok a už jsme to nedotáhly zpět.“

Rozhodoval druhý poločas

Ve druhém poločase začaly domácí hráčky číst lépe obranu soupeřek a nutily je do zavřených střel. „To nám dalo možnost hrát přechodovou fázi, kterou chceme hrát v co nejvyšší míře. To se projevilo v rychlém protiútoku a generovalo nám to otevřené střely. My když získáme střelecké sebevědomí, tak se nám daří navyšovat skóre, a to se dneska dělo,“ zhodnotil druhou půli Pruša.

Do utkání kompletní lavička

Do utkání zasáhly všechny hráčky z lavičky a všechny také dokázaly skórovat. Nejúspěšnějšími střelkyněmi utkání bylo trio zahraničních akvizic – americká pivotka Marques Webbová nastřílela košickým 19 bodů, Justina Matuzonytéová a Nikola Dudášová si zapsaly shodně po 17 bodech, 10 bodů pak Lenka Šoukalová a po 9 Natálie Stoupalová a Michaela Vacková.