Derby poslalo Žabiny do utkání o bronz, změří síly s Nymburkem

Brněnské derby, repríza loňského finále, rozhodlo, že si po roce Žabiny zahrají o medaile. Letos však jen o bronzové s pořadatelským týmem z Nymburka. Čtvrtý celek tabulky ŽBL KP Brno zdolal v brněnském derby tým Žabin 71:38. Královopolské hráčky tak zamíří do finále proti Hradci Králové.

První čtvrtina zápasu byla ve znamení nervozity z důležitosti utkání. Oba týmy se střelecky trápily a k vidění byly místo pěkných akcí spíše ztráty a minuté střely. Do prvního většího vedení utekly hráčky KP, které za stavu 6:8 daly sedm bodů v řadě a získaly pětibodový náskok. Svěřenkyně Davida Zdeňka pokračovaly v dobrém výkonu a po trojce Andělové těsně před sirénou utekly do vedení 19:11.

Byl to ale jen náznak, jak bude vypadat zbytek zápasu. KP Brno za hlasité podpory několika desítek nejvěrnějších fanoušků přidávalo koš za košem a Žabinám se vůbec nedařilo kontrovat. Loňský obhájce se nemohl prosadit střelecky a hodně ztrácel i v doskakování. Rozehrávačkám KP se dařilo rozebírat obranu soupeřek a připravovat pozice pro pivotky. Jeden ze životních zápasů hrála jedenadvacetiletá rozehrávačka Gabriela Andělová, která jen za první půli nastřádala devět bodů a po čtyřech doskocích a asistencích.

Poločasové vedení KP se zastavilo na dvaadvaceti bodech a podobný obrázek měl duel i po přestávce. Žabinám se podařilo nastřílet za třetí čtvrtinu pouze šest bodů a v závěru utkání už pak oba trenéři spíše šetřili síly hráček na zítřejší duely o třetí místo a na finále.

Basket Žabiny Brno – KP Brno 38:71 (11:19, 19:41, 25:57)
Křivánková 11, Švrdlíková 9, Hausknechtová 8, Bays 3, Buzov, Vacková a Stoupalová po 2, Šoukalová 1, Adamcová, Galíčková, Tomancová 0 – Andělová 18, Burgová 17, Beránková 11, Satoranská 8, Šujanová 6, Remenárová 5, Verlíková 3, Holubová 2, Kopecká 1, Dudáčková 0.
TH: 11/8 – 21/16
Trojky: 0 – 7
Doskoky: 31 – 46
Zisky: 13 – 12
Ztráty: 20 – 26
Asistence: 8 – 16
Fauly: 20 – 16

David Zdeněk (trenér KP Brno) „Neřekl bych, že to byl snadný zápas. Žabiny bojovaly, kousaly a úvod byl podle očekávání nervózní. My se z toho naštěstí oklepali první a začali jsme hrát svou hru. Začali jsme velmi dobře bránit, zamknuli jsme prostor kolem koše, což byla cesta k dnešnímu vítězství. Nedostali jsme nakonec ani 40 bodů. Holky do toho daly spoustu energie, zápas bolel, byla tam spousta zákroků na hranici, ale zvládli jsme to a holkám za to děkuju.“
Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „Ten výsledek není ani tak těžkou ranou, spíš je to strašná škoda, protože jsme se mohli po roce opět dostat do finále. Tým jsme na to rozhodně měli a vím, co jsme schopní hrát. Dnes jsme ale nebyli schopní – a je to stejný problém, jaký jsme měli ve vzájemném ligovém zápase -, se vyrovnat s agresivitou soupeře. Ta byla enormní a my neměli ani jedno jednoduché uvolnění, žádný osobní souboj nebyl jednoduchý a nám se tím v podstatě od začátku zápasu rozpadla koncepce hry v útoku. Nedokázali jsme se dostat do našich akcí, a naopak naše obrana nebyla dostatečně agresivní a chyběl nám tak i rychlý protiútok, na kterém máme hru postavenou. Nem ěli jsm e se tak čím chytnout, a když se přidalo špatné procento střelby z nekomfortních pozic, ten výsledek byl nakonec krutý.“
Gabriela Andělová (rozehrávačka KP Brno): „V rozhodující první půlce jsme se zvládly vyrovnat s nátlakovou obranou Žabin, líp jsme doskakovaly a měly jsme vyšší úspěšnost střelby. Přišlo mi, že ve druhé půli už to Žabiny trochu odevzdaly, nepadaly jim jednoduché koše i střely z dálky a my byly lepší, vycházely nám i protiútoky a další věci.“

zdroj: zenskybasketbal.cz