Desátá a poslední. Kapitánka Šoukalová se rozloučila s profi kariérou

Neuvěřitelných třináct sezon hájila Lenka Šoukalová barvy Žabin Brno, z toho deset v dresu A týmu. Od příští sezony však vždy milou a usměvavou kapitánku v elitní basketbalové sestavě již nepotkáme. Lenka se rozhodla svoji profesionální dráhu po veleúspěšném ročníku, kdy svůj tým dotáhla k zisku tří medailí, ukončit.

Lenka alias Šouky do brněnských Žabin přišla v roce 2011 jako mladý talent ze Žďáru nad Sázavou do dorosteneckého týmu U17. Pod vedením trenéra Richarda Fouska vyhrála několik národních i mezinárodních medailí, a dokonce reprezentovala Českou republiku ve výběrech do 16, 17 a 18 let. 

I proto po třech letech padla do hledáčku trenérům z A týmu a poprvé tak okusila ženský špičkový basketbal. “Pamatuju si ještě roky, kdy se v Brně hrála Euroliga a já dostala první příležitosti nakouknout do dospělého basketbalu a rovnou si zahrát proti nejlepším hráčkám světa. Pamatuju si i roky, kdy jsme spadly pomalu na dno tabulky a musely bojovat o setrvání v nejvyšší soutěži. Od té doby uplynulo hodně roků a Žabiny se pomalu vrací zpátky na vrchol. Budu jim držet palce, ať si naplní svoje cíle v podobě euroligové účasti, už to ale bude beze mě,” zavzpomínala dnes šestadvacetiletá Šoukalová.

V dresu A týmu odehrála v nejvyšší české soutěži neskutečných deset sezon. Postupně se tak stala nepostradatelnou součástí družstva, jemuž minulé dvě sezony i velela. “Za poslední roky se nám s týmem podařilo vyhrát spoustu medailí a pohárů. Osobně ale cítím, že na tuhle úroveň nejsem dostatečně dobrá. Vrcholový sport mě přestal naplňovat a dělat mi radost. I proto jsem se rozhodla ukončit svoji profesionální kariéru. U basketbalu zůstanu, ale už v trochu jiné pozici. Zároveň ho ani nepřestanu hrát, jelikož hra jako taková mě baví, už to jen nebude na nejvyšší úrovni,” prozradila.

V brněnském celku z Rosničky Lenka strávila skoro celou svoji kariéru. „Jsem vděčná za to, že jsem dostala příležitost být součástí tak dlouho. Poděkování patří všem trenérům i všem mým spoluhráčkám, jelikož bez nich bych nezažila to, co jsem zažila. Já už si chci sport jen užívat a ne se honit za výsledky. Děkuju všem, které jsem měla příležitost potkat a v neposlední řadě nezapomínám ani na naše fanoušky, kteří nám všechny ty roky tak vytrvale fandili,” dodala.

Žabiny navždy zůstanou velkou součástí jejího života. “Asi nikdy nezapomenu na tuhle moji životní etapu, jelikož díky basketu jsem potkala spoustu skvělých lidí, navštívila mnoho míst a taky poznala sama sebe. Společně jsme prožívaly všechny výhry, i několik smolných proher, který ke sportu patří. Zažila jsem i několik vážnějších zranění, který mi ukázaly, že nakonec stejně nejdůležitější je zdraví, protože bez něj se ty životní radosti hledají těžko a basketbal je jednou z činností, co mi v životě přináší radost. Někdy samozřejmě i smutek, jelikož ne vždycky je to jen sluníčkový a navíc vrcholový sport je dřina,” přiznala.

Šouky se vždy prezentovala kvalitním a bojovným výkonem za každé situace. A ačkoliv nepatřila k bodově výraznějším hráčkám, její přítomnost na hřišti byla pokaždé znát. Její síla se totiž skrývá ve výborné obraně a bystrém přehledu na hřišti. Svojí “černou prací” tak své spoluhráčky podržela i v nejnapínavějších chvílích. Lenka svojí povahou zářila i lidsky a určitě v naší #frogfamily bude chybět. Za všechny ty roky v našem klubu jí děkujeme a doufáme, že ji basketbal znovu začne těšit tak, jako když k nám poprvé přišla.

Oficiální rozloučení s Lenkou proběhne během přípravného turnaje BesuCup v září 2023.