Eurobasket očima Žabek: Zklamání i slibná budoucnost

Před turnajem měly skromný cíl postoupit ze skupiny. Nakonec české lvice dělilo od nečekaného semifinále a olympijské kvalifikace jedno špatné rozhodnutí a hromada smůly v závěrečných sekundách. Omlazený reprezentační výběr nejenže na mistrovství Evropy předčil všechna očekávání a zaznamenal nejlepší výsledek od roku 2013, ale svojí bojovností upozornil na potenciál do dalších let. A Žabiny se ve slibné sestavě pyšní hned čtveřicí hráček: Natálie Stoupalová, Eliška Hamzová, Emma Čechová a Simona Sklenářová.

Že si české basketbalistky roli outsidera nechtějí připustit, potvrdily, když otočily hned úvodní duel proti favorizovaným Italkám a radovaly se z výhry 61:58. A ani následný debakl 41:84 s rozjetými Belgičankami jakožto pozdějšími šampionkami nezkrouhl lvicím apetit po vítězství. Postup z druhého místa skupiny si Češky zajistily, když nadělily domácímu Izraeli porážku 61:52. V boji o vše pak znovu předvedly neskutečně bojovný výkon a těsný triumf 79:76 nad Řeckem. Z úspěšného Tel Avivu se tak přesunuly do slovinské Lublaně, kde na český výběr čekala velká nálož smůly.

Velice zdárnou cestu lvic na evropském šampionátu nakonec zastínil smutný výsledek. Přestože se ženské reprezentaci pod vedením Romany Ptáčkové podařilo po deseti letech probojovat do čtvrtfinále, celek z vrcholného turnaje odcházel v slzách. Po dalším neskutečném obratu z -16 bodů do +1 se šest vteřin do konce mohly Češky radovat z držení míče, když rozherávačka Zeithammerová ubránila maďarskou hráčku a míč od ní zamířil do autu. Rozhodčí po zhlédnutí videa však z nepochopitelného důvodu změnili rozhodnutí a Maďarky ještě stihly skórovat. Na to už česká pětice nestihla zareagovat a semifinálová vstupenka jim tak utekla o jediný bod 61:62.

Stejná porce smůly na ně čekala i v následujícím souboji o 5.-6. místo a tedy postupu do kvalifikace na olympiádu. Za stavu 63:61 minuly Němky střelu v poslední vteřině, leč míč po přezkoumání rozhodčích padl do autu od Natky Stoupalové ještě 0,4 sekundy před koncem. A zázračný koš Leonie Fiebich poslal družstva do prodloužení, kde Češky musely zkousnout další krutou porážku 69:71.

I přes neuvěřitelnou porci smůly, kterou si snad tímto turnajem Češky nasbíraly i pro další roky, jeden z nejmladších týmů na ME srovnal postupem do čtvrtfinále nejlepší český výsledek za posledních deset let. Žabiňačkám se navíc velice dařilo. Pivotmanka Natálie Stoupalová se svým průměrem 25,2 minut, 10,7 bodů, 4 doskoky a 2 asistence byla nejlepší českou hráčkou, hned vedle rozehrávky Elišky Hamzové, která v průměru za 21,8 minut skórovala 6,5 bodu, doskočila 3,8 míče a na téměř na další dva koše vždy přihrála. Nováčci áčkové sestavy Emma Čechová a Simona Sklenářová také předvedly parádní výkony. Emma průměrně odehrála 17,5 minut, skórovala 2,3 bodů a doskočila 4,2 míče. Síma nastoupila do 5 z 6 utkání a celkově odehrála svých prvních 48 minut a připsala první dva koše.

A jaké dojmy holky z Eurobasketu mají?

Natálie Stoupalová: Naty se o svých pocitech rozpovídala v rozhovoru pro CZ.basketball.

Eliška Hamzová: Aktuálně ještě převládá zklamání, že jsme nepostoupily do olympijské kvalifikace, protože to bylo opravdu dvakrát jen o kousíček. Poprvé ne naší vinou a podruhé při nás nestálo štěstí. Kdyby nám ale před mistrovstvím někdo řekl, že budeme bojovat o kvalifikaci anebo že budeme čtyři sekundy od semifinále, tak bychom se asi zasmály. Hrály jsme bez Vory a Julie a nečekaly jsme to.

Klíčový pro nás byl obrat proti Itálii. Dohnat a obrátit těch čtrnáct bodů bylo něco, od čeho jsme se dál mohly odpíchnout. Samozřejmě pak přišel pro mě fyzicky nejnáročnější zápas s Belgií, která to posléze celé vyhrála. Byl zde vidět rozdíl mezi těma dvěma týmy. Na druhou stranu, my jsme byly dost unavené po zápase s Itálii, do kterého jsme daly opravdu všechno. Psychicky byl nejhorší zas zápas s Německem. To zklamání bylo obrovské. Myslím si, že ten tým se strašně semkl a chtěly jsme, bojovaly jsme a bohužel to nevyšlo.

Do dalších zápasů má tým ale velký potenciál. Otrkaly jsme se a ukázaly jsme, že jsme schopné bojovat i s týmy, které mají soupisku plnou euroligových hráček. Myslím, že jsme ukázaly, že se s námi musí počítat a v budoucnu to bude dobré.

Emma Čechová: Byla to super zkušenost nastoupit na ME za ženy. Jsem vděčná, že jsem dostávala i hodně minut v každém zápase. Kolektiv byl super na i mimo hřiště. Starší zkušenější holky vždycky rády poradí/doporučí, co například dělat jinak nebo líp. Bylo super, že nás i hodně podporovali ( jak trenéři tak holky ) že jsem se pak nebála tolik dělat určité věci.

Nejsilnější okamžiky jsou pro mě asi obecně celá Evropa. Byly tam výhry, které byly skvělé. Byly tam ale i prohry (Maďarsko a Německo), které jsme nesly hůř. Myslím si, že to všechno je skvělá zkušenost, která mě i nás poučila do budoucna.

Simona Sklenářová: S odstupem času hodnotím můj první Eurobasket pozitivně. Před turnajem nám nikdo velké šance nedával. Přišly jsme před začátkem o dvě opory, ale myslím si, že nás to ještě více semklo a v každém zápase jsme bojovaly jedna za druhou. Ukázaly jsme, že český ženský basketbal jde vzhůru a může se měřit i s evropskou špičkou.

Odnáším si především cenné zkušenosti. Odehrály jsme hodně těžkých utkání, která se rozhodovala až v posledních vteřinách zápasu. Poslední dva zápasy pro nás byly obzvlášť hodně náročné. Každá si tohle musíme vstřebat sama a v budoucnu to využít v náš prospěch.

Nejtěžší soupeř pro mě byla Belgie. Mají skvělý tým, který je dlouho pospolu a své zkušenosti ukazovali po celý Eurobasket. I přes nějaké smutné momenty si odnáším spoustu vzpomínek. Celý tým jsme odvedli skvělou práci. Nikdy jsme se nevzdaly, bojovaly do poslední vteřiny a za to jsem na celý tým pyšná!

FOTO: FIBA.basketball