Eurobasket s Žabinskou stopou: Cílem je postup ze skupiny, vzkazují

Popatnácté v řadě se české reprezentantky představí na mistrovství Evropy a znovu u toho nebudou chybět ani opory z Žabin Brno. Od čtvrtka 15. června se české lvice porvou o postup ze základní skupiny v čele s Eliškou Hamzovou, Natálií Stoupalovou, Emmou Čechovou a Simonou Sklenářovou.

Zatímco pro Elišku Hamzovou a Natku Stoupalovou to již bude druhý start na vrcholné akci, Emma Čechová a Simona Sklenářová zažijí „áčkovou“ premiéru. Všechny ale sdílí jeden cíl – zabojovat o postup ze své skupiny B. „Na Eurobasket se velmi těšíme, hodně holek z týmu tam jede vůbec poprvé. Skupina určitě nebude lehká, ale rády bychom po několika nepovedených Eurobasketech postoupily ze skupiny. Půjdeme zápas od zápasu a uvidíme, na co to bude stačit,“ potvrdila rozehrávačka Hamzová.

Ani na jednom z posledních čtyřech evropských šampionátů se českému výběru nepodařilo prodrat ze skupiny dále. Velmi omlazený tým ani tentokrát neodcestoval do Izraele jako favorit. Přípravou však čiperný celek proplul s bilancí šesti výher a jedné porážky, přičemž Žabinské basketbalistky hrály ve všech duelem klíčové postavy. „Během přípravy se tým postupně stmeloval a teď bych řekla, že funguje dobře. Postupně jsme se sehrávaly a už víme, co od ostatních čekat,“ dodala Hamzová. Případné zaskočení favorizovaných soupeřek a navázání na vítěznou vlnu tak není vyloučené.

Do šampionátu výběr trenérky Romany Ptáčkové vstoupí čtvrtečním duelem od 14 hodin s Italkami. V pátek vyzvou silnou Belgii a v neděli skupinu zakončí proti domácímu celku Izraele. Turnaj následně pokračuje čtvrtfinálem, které se již odehraje pouze ve slovinské Lublani, stejně jako skupiny C a D.

A přesně tam by se Češky rády podívaly. Klíč k postupu je jednoznačný: buďto vyhrát svoji skupinu v izraelském Tel Avivu, či následně projít předkolem s druhým či třetím týmem skupiny A. Všechny utkání poskytne v přímém přenosu program ČT sport.

Rozpis zápasů ČR na ME 2023 (Tel Aviv/Lublaň):
čtvrtek 15.6. 14:00 Itálie – Česko
pátek 16.6. 11:15 Česko – Belgie
neděle 18.6. 17:00 Česko – Izrael