Díky trojkám doma porážíme Ostravu 87:77

Necelé dva dny po složitém návratu z Eurocupu naskočily Žabiny Brno do dalšího kola domácí soutěže. Na hale Rosnička s týmem SBŠ Ostrava, který letos předvádí zatím parádní formu, i přes stále ne plně fungující obranu nakonec urvaly vítězství 87:77 a drží se na třetím místě tabulky. Vděčit za sobotní výhru 8. kola Chance ŽBL mohou Brňanky hlavně vydařené střelbě zpoza tříbodového oblouku.

Ani po zpožděném letu a ztracených zavazadlech při návratu ze Španělska nepřešel Žabinské basketbalistky apetit do dalšího utkání. V sobotním zápase 8. kola Chance ŽBL po první desetiminutovce nad svými soupeřkami ze SBŠ Ostravy vedly dvojnásobně v počtu doskočených míčů, asistencí a i tříbodových trefených střel. I proto si v úvodu duelu vytvořily dvouciferný náskok 30:18.

Ve druhé čtvrtině ale hostující hráčky vytasily zónovou obranu a zabraly na doskoku. Postupnými body z rychlých protiútoků snížily rozdíl ve skóre na pouhých osm bodů 49:41. Střelecky svůj tým táhly zejména Adéla Smutná a Megan Elaine Mullings. Žabiny však rázným vstupem do druhého poločasu znovu navýšily rozdíl ve skóre až na šestnáct bodů. Jejich ostravské soupeřky se ale zdaleka nevzdaly a potvrdily, že letos zatím předvádí opravdu slušné výkony.

Stahovat náskok domácích Žabin se jim dařilo primárně při hře jedna na jedna. V obraně navíc stále Ostravanky pokračovaly v zóně, až se na domácí basketbalistky dotáhly na rozdíl čtyř bodů. A nebýt úspěšných trojek domácích (13/27), určitě by je dokázaly v koncovce potrápit ještě více. „Vždycky jsme to stáhly na čtyři body a pak jsme se přes to nedostaly. Žabiny mají svoji kvalitu a když jsme se na ně dotahovaly, daly tam základní rotaci a byly v tu chvíli lepší. Nevyrovnaly jsme se s jejich střelbou a doufám, že v příštím zápase podáme lepší výkon,“ okomentovala hostující hráčka Tereza Motyčáková.

Žabiny nakonec domácí palubovku uhájily 87:77 a připsaly si v aktuálním ročníku české soutěže šestou výhru. Tým ale stále tápe na obranné polovině, což potvrdila i pivotmanka Alena Hanušová. „Je super, že jsme vyhráli. Myslím si ale, že dobrý pocit z toho vítězství kazí náš výkon v obraně. A to hlavně v situacích jedna na jednoho. Musíme se na to zaměřit,“ upozornila.

Nespokojenost s nevyrovnanými pasážemi Žabin cítí i trenéři. „Jsme samozřejmě rádi za dnešní výhru, ať už jsme se k ní dopracovali jakýmkoliv způsobem. Ostrava má zatím letos dost dobrou sezonu, takže to není jednoduchý soupeř. Nám i ty vyhrané zápasy v ŽBL ukazují, kde nás tlačí bota. Ať už ofenzivně nebo defenzivně. To jsou věci, na kterých my musíme urychleně zapracovat, protože v těch těžších zápasech se nám to nemusí úplně vyplatit,“ doplnil obavy asistent Žabin Jakub Gazda.

Žabiny Brno vs. SBŠ Ostrava 87:77 (30:18, 19:23, 17:23, 21:13)

Body: Hanušová 20, Záplatová 16, Holmes 16, Stoupalová 9, Hamzová 8, Cunane 4, Vacková 3, Vondráčková 3, Šoukalová 3, Čechová 3, Knežević 2, Buřtová (nenastoupila)