Do ŽBL vstupujeme výhrou v Chomutově

Vítězný start do nového ročníku Chance ženské basketbalové ligy zaznamenal tým Žabiny Brno. Ve svém prvním zápase sezony potvrdily roli favoritů a porazily domácí Levhartice Chomutov jednoznačně 67:85. Do utkání zasáhlo všech dvanáct Žabinských hráček a své první body v české nejvyšší soutěži si odškrtnuly obě nové podkošové posily.

Pomalejším rozjezdem vstoupily brněnské Žabiny do prvního zápasu ženské nejvyšší české ligy. Za úvodních pět minut se trefily pouze dvakrát z trestných hodů a mírně tak na Chomutov ztrácely. Po trojce a nájezdu Natálie Stoupalové se ale Žabiňačky střelecky probudily a do konce první desetiminutovky už vedly poměrem 20:14. Svůj náskok následně ve druhé čtvrtině navýšily a do šaten odcházely s osmnáctibodovým rozdílem (29:47).

Druhý poločas se svěřenkyně Viktora Pruši tentokrát začaly lépe a díky celoplošné obraně donutily soupeřky k chybám. Z nich vytěžily následné rychlé koše a upevňovaly si tak svoji vedoucí pozici. Do zápasu se proto mohla zapojit celá dvanáctka brněnských hráček a výsledných 85 bodů si mezi sebou kolektivně rozložily. Svoje první koše v české nejvyšší soutěži zaznamenaly obě dvě nové podkošové pivotmanky. Elissa Cunane se při své evropské premiéře zapsala výkonem double-double (13 bodů a 15 doskoků) a mladičká Emma Čechová vstřelila soupeři koše tři (6 bodů a 3 doskoky).

Žabiny Brno na půdě Levhartic Chomutov zvítězily 85:67 a zapisují si tak první body do letošní tabulky. „Byl to náš první ostrý vstup do sezony po vynuceném odložení zápasu s Hradcem. A řekla bych, že nejsme zcela spokojené s výkonem. Samozřejmě obměna týmu je celkem znát. Hrajeme specifický styl basketbalu, který není jednoduchý a trvá, než si to nové hráčky zautomatizují. Tudíž některé chyby plynou z toho, že nemáme dobrý pohyb po hřišti. Každopádně nás dnes trápila více obrana, což by měla být naše doména. S týmem jako je USK, který nás čeká v sobotu, nebo dále týmy v Eurocupu, si takové chyby dovolit rozhodně nemůžeme. Ale každá výhra se počítá a jsem ráda, že všechny hráčky dostaly prostor na hřišti,“ popsala svoje dojmy z úvodního kola Petra Záplatová.

Dalším soupeřem jim mají být v sobotu 8. října jejich historicky největší rivalky z USK Praha. Pražačky ale středeční duel s KP Brno přeložily kvůli nedostatku zdravých hráček v týmu. V případném posunutí vzájemného zápasu tak na Žabiny nejdříve čeká dohrávka kola prvního s Hradcem Králové, a to na Rosničce ve středu 12. října od 18 hodin.

Levhartice Chomutov vs. Žabiny Brno 67:85 (14:20, 15:27, 18:22, 20:16)

Body: Cunane 13 (+15 doskoků), Hamzová 11 (+6 asistencí), Stoupalová 11, Holmes 11, Záplatová 10, Šoukalová 9, Vacková 6, Čechová 6, Vondráčková 4, Buřtová 3, Mezihoráková 1, Mikšíková 0