Euroligový basketbal na Rosničce. V EWBL vyzveme Rigu.

Ve čtvrtek 3. ledna od 18 hodin hostíme v předehrávce 2. turnaje Evropské basketbalové ligy EWBL lotyšský celek TTT Riga. Ten přiveze do Brna basketbal nejvyšší kvality – Riga je aktuálně jedním z nejlepších týmů Evropy.

Proti reprezentaci

„Rigu můžeme kvalitou přirovnat ke kalibru srovnatelnému s USK Praha. Velmi slušně si s aktivní bilancí vede v Eurolize, v EWBL vyhrává obrovskými rozdíly a zatím je neporažená,“ připomíná trenér Žabin Viktor Pruša fakt, že půjde o střetnutí v EWBL doposud neporažených týmů, a dodává: „Toto utkání bude skutečnou prověrkou našich aktuálních sil a možností. Kádr TTT tvoří 7 reprezentantek lotyšského národního týmu, který se probojoval na ME a účastnill se dokonce i MS 2018 ve Španělsku.“

Výběr lotyšských hráček na soupisce doplňují dvě kvalitní Američanky na pozicích 1 a 4 a zejména zkušená Sheylani Peddyová v roli ústřední rozehrávačky diriguje družstvo jak bodově, tak v počtu asistencí.
Riga je velmi zkušený a dobře koučovaný tým (hlavním trenérem je Martins Zibarts – trenér lotyšského ženského národního týmu), jehož hra se vyznačuje propracovaným postupným útokem, častými změnami obranných systémů a velmi vysokou herní inteligencí.

Test možností, sil i taktických záměrů

Čeká nás obrovsky náročný zápas, ve kterém nemáme co ztratit. Pokud nepočítáme USK Praha a jeho euroligové soupeře, nebude u nás v této sezóně možnost vidět soupeře zvučnějšího jména. Budeme hrát s maximálním nasazením a srdcem, abychom nezklamali naše věrné fanoušky. Určitě nebudeme vyčkávat a nebudeme měnit náš herní styl. Naší snahou bude hrát up-tempo basketbal maximálně agresivní v obranné fázi a samozřejmě budeme chtít reagovat na silné stránky soupeře a do největší možné míry je eliminovat. Půjde tak i o test našich taktických záměrů,“ přibližuje herní plány Pruša.

Malečková out, Lančová in

V sestavě se musíme obejít bez zraněné rozehrávačky Karolíny Malečkové, která před Vánoci podstoupila operaci kolene. Její léčba si vyžádá přibližně 8týdenní absenci. „Zvažovali jsme angažování zahraniční posily na místo Karolíny. Nakonec jsme se rozhodli dostát filozofii, kterou jsme si stanovili před sezónou, a i přes nesporné kvality potenciální nové hráčky jsme se rozhodli dát prostor a důvěru mladým českým hráčkám,“ uzavírá předzápasové informace Pruša s konstatováním, že Malečková je po návratu křídelnice Lančové jedinou absentující hráčkou.

Utkání BK Žabiny Brno vs. TTT Riga se původně mělo odehrát v rámci 2. turnaje EWBL ve švédském Luleå, který se koná 12. a 13. ledna. Z důvodu postupu Rigy do další fáze Euroligy, se tento duel předehrává.
Ve Švédsku sehrajeme pouze utkání s domácím Luleå, které figuruje na 3. příčce skupiny B s bilancí 4 výhry – 1 prohra.

Výhrami v předchozích 5 utkáních jsme sj zajistili nejrychlejší možný postup do play-off a ve zbývajících dvou zápasech ve skupině (proti Rize a Luleå) se budeme snažit zajistit si co nejlepší pozici právě pro vyřazovací boje.