EWBL opět na Rosničce!

TZ | Žabiny pořádájí ve své domovské hale v Brně na Rosničce od pátku 4. do neděle 6. října 2019 1. turnaj Evropské basketbalové ligy žen (EWBL). Jeho účastníky budou kromě domácích Žabin celky ze Slovenska a Ruska.

Celý turnajový program začne v pátek 4. října v 15:30 utkáním mezi slovenskými Piešťanskými Čajkami a Dynamem Moskva. V 18:00 po slavnostním zahájení sehrají své první utkání brněnské basketbalistky s druhým z ruských celků – BC Nikou Syktyvkar.
V sobotu 5. října se Žabiny v 17:00 utkají s Dynamem Moskva a v neděli od 14:00 zakončí program soubojem proti Piešťanským Čajkám.

„Očekáváme velkou konkurenci, i když ruské týmy, zejména pak Nika, jsou pro nás poměrně neznámou. V obou případech jde o týmy složené téměř výhradně z Rusek, a vzhledem ke kvalitě nejen nejvyšší, ale i druhé nejvyšší ruské soutěže, ve které působí Nika, čekáme náročná utkání. Čekají nás tři zápasy ve třech dnech, máme za sebou dvě těžká utkání v Renomia ŽBL, snažili jsme se o týmech získat maximum informací a hráčky se sanžíme v rychlém sledu na utkání připravit,“ přibližuje situaci brněnského týmu hlavní trenér Žabin Viktor Pruša a dodává, že se jeho svěřenkyně budou snažit vytěžit co nejvíce z výhody domácího prostředí a navázat na loňský úspěch, když v prvním turnaji, který Žabiny rovněž pořádaly, zvítězily ve všech utkáních a později postoupily až do závěrečného turnaje, kde obsadily čtvrtou příčku: „Loňský úspěch nám určitě nasadil laťku vysoko, ale zároveň nás motivuje i do tohoto ročníku. Známe systém soutěže, víme, co můžeme čekat od náročného cestování, takže teď je nejdůležitější jít zápas od zápasu, připravit se na jednotlivé soupeře, kteří, byť jsou z velké části stejní jako loni, obměnili stejně jako my kádr. Cílem na víkend je tedy pokusit se vyhrát maximální počet zápasů a začít si budovat pozici v základní skupině pro další fáze soutěže.“

EWBL je mezinárodní soutěží pro profesionální ženské týmy z východní a střední Evropy. Celkem 16 družstev z 9 zemí je rozděleno na dvě osmičlenné skupiny A a B. V rámci skupin každý celek odehraje 3 dílčí turnaje. Po odehrání všech utkání postoupí z každé skupiny vždy čtyři nejlepší týmy do play-off. V tom se rozhodne o účastnících Final 4. „Systém soutěže známe už z loňska, cestování je sice náročné, výhodou dílčích turnajů je ale to, že se necestuje na jednotlivá utkání. Na prvním turnaji se vždy hrají tři utkání ve třech dnech, na ostatních dvou jsou to dvě utkání ve dvou dnech, což je sice náročnější z hlediska regenerace, ale nestrávíme na cestách tolik času, jako kdybychom dojížděli na každý zápas zvlášť,“ chválí turnajový systém EWBL generální manažer Žabin Radek Šír s odkazem na náročný program Žabin v letošní sezóně: „Stejně jako loni hrajeme kromě Renomia ŽBL také Český pohár a dvě evropské soutěže – EWBL a Středoevropskou ligu, která letos povýšila co se týká počtu týmů, čímž se zvýší i počet utkání.“

Na brněnský turnaj navážou basketbalistky Žabin v rámci EWBL na přelomu listopadu a prosince v Piešťanech, kde na ně čekají týmy z Běloruska (Horizont Minsk) a Maďarska (PINKK Pecsi 424), a v lednu pak odehrají třetí turnaj v lostyšské Liepaje, kde se střetnou s domácím celkem Liepaja/LSSS a s nizozemskými Orange Lions.

Nad brněnskou částí EWBL převzali záštitu předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička a primátorka statutárního města Brna Markéta Vaňková, hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a radní města Brna pro školství a sport Jaroslav Suchý.

Harmonogram turnaje:
pátek 4. října 15:30 – Piešťanské Čajky (SVK) vs. Dynamo Moskva (RUS)
                         18:00 – slavnostní zahájení turnaje
                                       BK Žabiny Brno (CZE) vs. BC Nika Syktyvkar (RUS)
sobota 5. října 14:30 – Piešťanské Čajky (SVK) vs. BC Nika Syktyvkar (RUS)
                           17:00 – BK Žabiny Brno (CZE) vs. Dynamo Moskva (RUS)
neděle 6. října 11:00 – BC Nika Syktyvkar (RUS) vs. Dynamo Moskva (RUS)
                           14:00 – BK Žabiny Brno (CZE) vs. Piešťanské Čajky (SVK)