EWBL: Den první

Dneškem odstartoval první ze tří našich turnajů v základní skupině, a hned na domácí palubovce. V prvním utkání porazily slovenské Piešťanské Čajky Dynamo Moskva 63:53, ve druhém Žabiny vydřely cennou výhru nad druhým z ruských týmů – BC Nika Syktyvkar.

Utkání se neslo v duchu velmi fyzického basketbalu. Po dobře zvládnuté první polovině jsme odcházeli do šaten s vedením 42:34, po přestávce se však soupeřky dvěma rychlými šestkami vrátily do utkání a my jsme i vinou špatné bilance trestných hodů přicházeli o jednoduché body. Utkání se tak dostalo do dramatické koncovky, ve které jsme přece jen obstáli a zvítězili jsme 78:71.

Nejde hodnotit jinak než pozitivně, protože je to po dvou prohrách první výhra a v rámci systému tohoto turnaje je každá výhra velmi důležitá. My jsme věděli, co od Niky očekávat, říkal jsem hráčkám, že mám deja-vu z Rostova z minulého roku, kde to byl taky druholigový tým, ale velmi vysoké úrovně, na úrovni týmu ze superligy – velmi dobře koučovaný a organizovaný, se změnami obranných systémů, a to se potvrdilo. My jsme hráli výborně první polovinu, tam nemám co vytknout s výjimkou trestných hodů, se kterými bojujeme od začátku sezóny, ale měli jsme konečně přechodovou fázi a velmi dobrý atak vymezeného území, dali jsme 11 bodů z rychlého protiútoku,hodnotil po utkání trenér Žabin Viktor Pruša a dodal, že fyzicky náročná a zvládnutá koncovka je pro jeho svěřenkyně výbornou motivací do dalších zápasů: I když nám ve druhém poločase vázla organizace hry, koncovka byla už jen o vůli a chtění a holky to nakonec ubojovaly, doslova to umlátily fyzicky.

K vítězství nás dotáhla s 23 body americká rozehrávačka Janee Thompsonová, 13 bodů přidala křídelnice Michaela Vondráčková a 10 bodů další z Američanek – pivotka Kym Roysterová. Na straně soupeřek se nejvýrazněji prosadila Ekaterina Ryabovová s 26 body.

Zítra (sobota 5.10.) je na programu ve 14:30 utkání mezi Piešťanskymi Čajkami a BC Nikou Syktyvkar, v 17:00 pak odehrajeme my duel proti Dynamu Moskva.