EWBL zahájena. Máme první výhru.

Evropská basketbalová liga žen (EWBL) byla dnes zahájena. Slavnostního výhozu se ujali držitel zlaté olympijské medaile z Nagana a trojnásobný mistr světa v ledním hokeji, Milan Hnilička, který v současnosti působí jako vládní zmocněnec pro sport a poslanec Parlamentu ČR, a Jaroslav Suchý, radní Magistrátu města Brna pro školství a sport a bývalý krasobruslař.

Jak jsou na tom s basketbalem?

Ačkoli jsou oba pánové od ledu, oba se v rámci své práce věnují sportu napříč odvětvími. Jaký vztah mají k basketbalu? „Já jsem takový multisportovní od malinka, já jsem dělal všechny sporty ve škole, co šlo, od lyžování přes basketbal, plavání, atletiku, fotbal… Mám rád míčové hry, takže basketbal je mi velmi blízký. A rád jsem využil dnešní možnosti podívat se na legendární Žabin,“ potvrdil Milan Hnilička svou sportovní všetrannost. Naopak Jaroslav Suchý přiznává, že v praxi nejsou míčové sporty jeho silnou stránkou. „Já se přiznám, že jakmile vezmu do ruky jakýkoli míč, tak je na mě srandovní pohled. Nicméně rád se na basket podívám a tahle atmosféra, která tady je, člověka vždycky strhne.“

Odpoledne Slovenky proti Litevkám

Zápasový program začal ještě před oficiálním zahájením odpoledním utkáním mezi Piešťanskými čajkami a Kibirkštisem Vilnius. Litevky vstoupily do utkání o poznání lépe a první čtvrtinu vyhrály 15:11. Pak ale jejich slovenské soupeřky zabraly, ovládly druhou čtvrtinu v poměru 20:9 a ve druhém poločase už se na ně Litevky dosahovaly marně.  

Konečný stav: Piešťanské čajky – Kibirkštis Vilnius 58:42

Večer patřil Žabinám

Do druhého utkání nastoupily domácí Žabiny proti celku Horizont Minsk. Bělorusky nastoupily pouze s 9 hráčkami a právě úzká rotace mohla být jedním z důvodů prohry v dobře rozehraném utkání. Po vyrovnané první desetiminutovce, kterou těsným rozdílem vyhrály Žabiny (16:15), získaly následující čtvrtinu Bělorusky (8:15), a po prvním poločase tak hostující tým vedl 24:30. Ten druhý už však zvládly domácí lépe, ve třetí čtvrtině manko stáhly a v té závěrečné přestřílely své zahraniční soupeřky 22:11. Na konečném výsledku 67:59 se největší měrou podílela Petra Záplatová s 26 body a 6 zisky a Michaela Vacková s 10 body a 7 doskoky. „Já musím pochválit svůj tým za to, že zápas, ve kterém jsme se trápili, jsme dokázali vyhrát. Zlomili jsme to bojovností a obranou. Nehráli jsme svoji hru, přizpůsobili jsme se soupeřkám,“ zhodnotila hru svého týmu Záplatová.

Výhra, ale…

Trenér Žabin Viktor Pruša hodnotí kladně vítězství jako takové, ale přiznává, že cesta k ní nebyla podle jeho představ: „Jsme za výhru samozřejmě rádi, i protože jde o premiéru v EWBL, ale jinak jsme se celý zápas víceméně trápili. Víc minut jsme prohrávali, než vyhrávali. Dneska jsme se nemohli střelecky chytnout. Nemyslím si, že bychom dneska hráli nějak špatně pozičně, ale máme hru založenou na spolupráci s hráčkou v dolním postavení a ty dneska měly proti sobě těžký kalibr, veliké pivotky. Velkým problémem navíc byly ztráty, ze kterých nás Minsk potrestal 22 body.“