Finále Středoevropského poháru staruje

Víkend 23. a 24. února bude na Rosničce opět patřit mezinárodnímu basketbalu. Hráčky čtyř nejlepších celků Středoevropského poháru CEWL zde totiž odehrají finálový turnaj této soutěže. Jeho účastníky bude kromě domácích Žabin i další přední český celek – Sokol Nilfisk Hradec Králové a doplní je slovenské týmy Piešťanských Čajek a Young Angels Košice.

Turnajový program začne sobotními semifinále, ve kterých se nejprve v 15:00 střetneme s Piešťanskými Čajkami, poté bude následovat utkání mezi Hradcem Králové a Košicemi. Z těchto semifinále vzejdou dvojice pro nedělní utkání o 3. místo (15:00) a finále (18:00).

s Piešťanskými Čajkami, poté bude následovat utkání mezi Hradcem Králové a Košicemi. Z těchto semifinále vzejdou dvojice pro nedělní utkání o 3. místo (15:00) a finále (18:00).

CEWL je mezinárodní soutěží pro profesionální ženské basketbalové týmy ze zemí střední Evropy. V letošní sezóně se této soutěže zúčastnily celky z České republiky, Slovenska, Rakouska a Německa. Ze dvou základních skupin postoupily vždy nejlepší dva týmy do závěrečného finálového turnaje, tzv. Final Four.

„Účast v takové soutěži, jakou je CEWL, je pro tým důležitá z důvodu získávání mezinárodních zkušeností. Každá zápasová konfrontace s odlišnými herními styly posunuje náš mladý tým kupředu. Není to jen o basketbalových zkušenostech, ale i tom, jak se hráčky vypořádají s atmosférou, s prostředím, se stylem, jakým situace posuzují rozhodčí, nebo třeba s náročností cestování. To vše jsou situace důležité pro basketbalový i mentální vývoj každé hráčky,“ uvádí hlavní přínosy účasti ve Středoevropském poháru trenér Žabin Viktor Pruša.

Final Four nabídne souboje týmů z předních míst české a slovenské ligy. Každý tým v dosavadním průběhu domácích i evropských soutěží prokázal své kvality. „Tato soutěž nemá předem jasného vítěze, což zvyšuje její atraktivitu,“ domnívá se Pruša.

Přivést do Brna další atraktivní basketbalovou akci bylo i jedním z důvodů, které vedly k tomu, že jsme se o pořadatelství ucházeli. Primárním cílem však bylo ulevit hráčkám v náročném programu, jak vysvětluje generální manažer Žabin Radek Šír: „Pořádat Final Four je v mnoha ohledech náročné – jak finančně, tak i časově a organizačně. Jedním z důvodů, proč jsme se i přesto rozhodli o pořadatelství ucházet, bylo náročné cestování v lednu a únoru, které bylo pro celý tým velmi vyčerpávající. Tím, že jsme přivedli finále Středoevropského poháru do Brna, nám další cestování odpadne.“

O pořadatelství Final Four Středoevropského poháru se navíc rozhodovalo několik dní před prvním ze dvou vyřazovacích utkání v EWBL. V té jsme nakonec  i přes fakt, že papírovými favoritkami na postup do Final Four EWBL byly naše soupeřky ze švédského města Umeå, uspěli a dostali se mezi čtyři nejlepší celky této soutěže. Závěrečný turnaj EWBL se odehraje 16. a 17. března, místo ještě není určeno. „I kvůli tomu, jak se nakonec vyvinula naše účast v EWBL, jsme rádi, že se Final Four Středoevropského poháru koná právě v Brně. Víme, že závěr Evropské ligy určitě odehrajeme na venkovní palubovce, takže se dalšímu cestování určitě nevyhneme,“ doplňuje Šír.

Slavnostní zahájení turnaje proběhne bezprostředně před prvním utkáním, tedy v sobotu v 15:00.

Vstupné na jeden den (2 utkání) činí 50 Kč.