Hořká athénská tečka. Žabiny znovu padly v koncovce

Na letošní první eurocupový výjezd Žabiny Brno dlouho nebudou vzpomínat v dobrém. Po nepříjemných okolnostech v průběhu pobytu podlehly svému řeckému oponentovi Eleftheria Moschatou 68:70 a místo jasné výhry se tak vrací do Česka zklamaní a s hořkou vzpomínkou.

Po výborném vstupu Žabin bodovým tažením 7:0 nastalo v athénské hale peklo. Místní fanoušci vytvářeli v útočné fázi brněnských basketbalistek pomocí klaksonů takovou atmosféru, že se zkrátka nemohly ani na hřišti slyšet. A ačkoliv první desetiminutovku udržely mírné vedení 24:20, v zápětí o něj přišly.

Domácí tým trestal výbornou střelou nejen zpoza tříbodového oblouku (sedm trojek ku dvěma žabinským), ale i z čáry trestných hodů. Trojice rozhodčích totiž Eleftherii poslala za první poločas na „šestky“ hned šestnáctkrát oproti dvěma pokusům Nikoliny Knežević z úvodu zápasu (fauly po devíti minutách druhé čtvrtiny 8:1). „Eurocup má tvrdé měřítko, ale očividně ne vždy spravedlivé. Snažily jsme se neřešit rozhodčí a hrát svoji hru, ale bohužel jsme se nemohly prosadit ani z pod koše, či chytnout střelou z dálky,“ okomentovala zlom druhé čtvrtiny pivotmanka Natálie Stoupalová.

Ze šaten se však Žabiny vrátily plné energie domácím ukázat svoji mentální sílu. Přitvrdily v obraně a donutily tak Řekyně k několika ztrátám. Naopak v útoku se jim dařilo koš po koši osmibodové manko z první dvacetiminutovky postupně stahovat. Po dvou trefách pivotmanky Elissy Cunane v závěru třetí čtvrtiny si vedení dokonce vzaly za stavu 56:53 zpět.

A nebýt dvou sporných rozhodnutích rozhodčích v závěru utkání, mohly se radovat z vydřeného vítězství. „Upřímně..nerada bych se vymlouvala na rozhodčí, ale chvilkami jsme opravdu hrály proti šesti. Těžko se mi zápas hodnotí, přijely jsme si pro výhru a místo toho odjíždíme zklamané a znechucené. Doufám, že doma jim to oplatíme i s úroky a dokážeme, že jsme lepší tým,“ dodala zklamaně kapitánka českého týmu Žabin Brno, který nakonec prohrál rozdílem jediného koše 68:70.

Eleftheria Moschatou vs. Žabiny Brno 70:68 (20:24, 26:14, 7:18, 17:12)

Body: Stoupalová 16, Lopez Sénéchal 15, Cunane 11 (+11 doskoků), Hamzová 8, Sklenářová 8, Čechová 6, Kneževicć 2, Kytlicová 2, Mezihoráková (nenastoupila)