I do třetice poráží Žabiny soupeřky z Hradce

Potřetí během jednoho týdne se potkaly kluby Žabin Brno a Sokola Hradce Králové a potřetí ze souboje odešly vítězně brněnské basketbalistky. Díky parádní šňůře 16 bodů ve čtvrté čtvrtině otočily stav utkání a zvítězily 76:63. Připsaly si tím tak šestnáctou ligovou výhru v sezoně a prodloužily sérii úspěšných zápasů na deset.

Ve zúžené sestavě se po třech týdnech basketbalistky Žabin představily v domácím prostředí. A soupeřem jim při posledním utkání na Rosničce před play off byly znovu hráčky Hradce Králové, jež taktéž přijely bez některých posil, včetně hlavní trenérky Romany Ptáčkové. Po předchozích dvou dramatických střetnutí měl třetí zápas díky poslední desetiminutovce jasného vítěze, domácí Žabiny.

Po úvodních dvou přesných střelách Petry Záplatové se zdálo, že Žabinám hrací pauza na své palubovce nevadila. Nicméně v následujících minutách se Žabinské hráčky nedokázaly trefit jak z delší vzdálenosti, tak z pod koše. Naopak hostující Hradecké lvice vstřelily za první poločas o čtyři trojky více (dvě ku šesti) a postupně si díky tomu vytvořily bodový náskok. Ten se po tříbodovém hodu Pamely Effangové vyšplhal dokonce a dvojciferné číslo. V poločase hráčky odcházely do šaten za stavu 34:41. „Do zápasu jsme vstoupily velmi nekoncentrovaně. Úplně jsme vyhořely v obraně a nechaly jsme je střílet. Vůbec jsme nedokázaly hrát agresivně, za což jsme byly potrestané a dostaly jsme jednačtyřicet bodů a několik volných trojek,“ řekla Michaela Vacková.

Druhou půlku předposledího utkání základní části ŽBL začaly domácí hráčky daleko lépe. „Řekly jsme si, že musíme hrát víc agresivně a víc jít do těch soubojů,“ dodala Vacková. Trojkou Anežky Kopecké se tak poprvé dostaly do vedení 45:43. Soupeřky z Hradce ale odpověděly stejnou střelou a to hned třikrát. Žabiny však přitvrdily v obraně a tím skóre znovu dorovnaly na stav 52:52 po třetí desetiminutovce.

Na skvělý výkon z víkendu ve středu navázala i Michaela Vondráčková. V třetí minutě poslední čtvrtiny si ale podvrtla kotník a zápas tím pro ni skončil. Do hry se místo ní vrátila Petra Záplatová, která svými osmi body po sobě dostala Žabiny do vedení. Dvě trojky k tomu přidala Michaela Vacková a touto čtrnáctibodovou šňůrou spolu otočily stav utkání na 71:57. „Začaly jsme to brát každá sama a sebe. Moc jsme si v tom útoku nepomohly a nepohly se, bylo to takové upracované. Na konci jim tam padly trojky, protože nám, si myslím, došly síly a už jsme nerotovaly v obraně a nedobíhaly to. Tím to urvaly na svoji stranu a zaslouženě vyhrály,“ přiznala hradecká křídelnice Kristýna Čuperková.

Hráčky Hradce už zvrat v utkání nedokázaly. Žabiny si tak i do třetice připisují výhru nad Hradeckými lvicemi, tentokrát 76:63. „Přestože byly karty, co se týče tabulkového postavení více méně rozdané, o nic dneska nemuselo jít. My jsme se ale dohodli a řekli jsme si s hráčkami, že je důležitý, abychom ten zápas minimálně pro mentální nastavení vzhledem k očekávaný semifinálový sérii s Hradcem vyhráli. My jsme měli své absence, Hradec taky jednu nebo dvě měl, včetně trenérky. Prvních dvacet minut úplně nenasvědčovalo tomu, že to chceme vyhrát. V druhém poločase, zásluhou těch zkušenějších, ale i hráček, co dostaly menší vytížení v minulým zápase, se ten zápas urval,“ okomentoval domácí trenér Viktor Pruša.

Žabiny Brno vs. Sokol Hradec Králové 76:63 (14:15, 20:26, 18:11, 24:11)

Body: Záplatová 19, Vondráčková 12, Jurčenková 10 (double double + 10 doskoků), Kopecká 10, Vacková 9, Hamzová 8, Šoukalová 6, Beránková 2, Buřtová 0