Jak se dařilo žabkám na kvalifikaci Eurobasketu?

Český národní výběr se popatnácté v ředě kvalifikoval na mistrovství Evropy, které letos v červnu hostí Izrael a Slovinsko. Na úspěchu omlazeného týmu lvic se výrazně podepsala trojice Žabiňaček – Eliška Hamzová, Natálie Stoupalová a premiérově i Emma Čechová. Naopak mládí neobstálo ve výběru Bosny a Hercegoviny, jež reprezentovala Nikolina Knežević.

Ani tentokrát českým basketbalistkám neuteče evropský šampionát, a ani tentokrát se reprezentační výběr neobešel bez Žabinských opor. Účast mezi šestnáctku nejlepších celků Evropy si lvice s Eliškou Hamzovou, Natálií Stoupalovou a Emmou Čechovou vybojovaly po čtvrteční výhře 74:57 nad Irskem a nedělním triumfem 69:49 nad Nizozemskem. Po vyřazení Bělorusek tak Češky ovládly skupinu I s čistým kontem čtyř výher a zajistily si přímou vstupenku na šampionát.

Irky i napodruhé pocítily tvrdost lvic

První krok za postupem před domácím publikem pražské haly Královka učinily Češky ve čtvrtek v prvním odvetném utkání s Irskem. Nejlepší střelkyní večera se stala právě brněnská opora Stoupalová. „Od zápasu s Irskem jsme očekávaly tvrdý basket, na který jsme se připravovaly. Nakonec bych řekla, že tvrdost utkání jsme určovaly my samy. Irky jsme od začátku dostávaly kvalitní obranou pod tlak a získávaly jednoduché míče, ze kterých jsme těžily jednoduché koše. Ve druhém poločase nás ale zpomalila jejich zónová obrana, se kterou jsme se trápily díky neproměněným střeleckým pozicím. Díky útočnému doskoku a už zmíněné kvalitní obraně jsme dokázaly zápas kontrolovat po celý čas ku našemu prospěchu,“ shrnula duel šestnáctibodová Stoupalová.

Eliška Hamzová nastoupila do utkání v základní pětce a na výhře se podílela dvěma body, sedmi doskoky a třemi asistencemi. Speciální okamžik však zažila osmnáctiletá Emma Čechová, která si v ženském „áčku“ připsala premiérové minuty. „Před prvním utkáním proti Irsku jsem byla hodně nervózní. Jakmile jsem ale nastoupila na hřiště, tak nervozita opadla,“ prozradila mladičká pivotmanka.

ČR vs. Irsko 74:57
Čechová - 2 doskoky, 1 asistence (3:51 minut)
Hamzová - 2 body, 7 doskoků, 3 asistence (22:11 minut)
Stoupalová - 16 bodů, 7 doskoků (16:29 minut)
Zdroj: FIBA.basketball

Kolektivní boj převálcoval Nizozemsko

Aby se české basketbalistky probojovaly na evropský šampionát, stačila by jim i prohra o pět bodů s Nizozemskem. Lvice však nenechaly nic v náhodě a zásluhou dominantní druhé čtvrtiny až překvapivě jednoznačně ovládly i závěrečný duel kvalifikace. „Do zápasu oba týmy vstoupily trošku nervózněji, ale to se není čemu divit. Hrálo se o postup na ME. Díky dobré obraně jsme Nizozemky dostávaly od začátku zápasu pod velký tlak a tím jsme si postupně budovaly potřebný náskok. Od druhé čtvrtiny jsme se dokázaly srovnat i v útoku. Důležitý byl vstup do druhého poločasu, který jsme si pohlídaly a do konce zápasu už jsme výsledek pouze korigovaly,“ popsala nedělní zápas Eliška Hamzová.

Do posledního souboje zasáhly znovu všechny tři žabky. Jsem moc ráda, že mi paní trenérka dala šanci nastoupit v obou utkáních. Proti Nizozemsku jsem se už cítila víc ve své kůži. S holkama se mi hrálo moc dobře. Za ten týden, co jsem strávila čas s ostatními, jsem nasbírala spoustu nových zkušeností, za které jsem strašně ráda,“ přiznala Čechová, která si kromě druhého repre startu připsala i první body.

ČR vs. Nizozemsko 69:49
Čechová - 2 body, 1 doskok (4:31 minut)
Hamzová - 6 bodů, 6 doskoků, 3 asistence (21:06 minut)
Stoupalová - 6 bodů, 5 doskoků, 1 asistence (23:17 minut)

Omlazený tým pod taktovkou Romany Ptáčková tak míří na červnové mistrovství Evropy. „Jsem nadšená. Nečekala jsem, že by jsme Holandsko mohly porazit takovým rozdílem. Samozřejmě, že doma se zápasy hrají vždy lépe, ženou nás fanoušci a hrajeme ve známém prostředí. Všem jsme ale dokázaly, že na Evropu patříme,“ radovala se Stoupalová.

Zdroj: FIBA.basketball

Naopak omlazený repre tým BIH s Niki musí na úspěchy dozrát

O postup mezi šestnáctku nejlepších týmů Evropy bojovala i další hráčka Žabin Brno. Nikolina Knežević se v dresu Bosny a Hercegoviny však na šampionát nekvalifikovala. Před domácím publikem prvně utrpěly těsnou prohru 66:68 se Severní Makedonií, poté v neděli prohrály vysoko s Němkami 61:92.

Niky jako zkušená mezi nováčky zahajovala duely ze základní pětky a patřila k hlavním oporám týmu. „Bohužel, poslední zápasy byly odrazem současného ženského basketbalu v Bosně a Hercegovině. Od posledního Eurobasketu i mistrovství světa se tým rapidně obměnil, přišly mladé hráčky. Pro zachování kádru dlouhodobě na určité úrovni je normální, aby se úspěchy jednou za čas vyměnily za mládí. A ačkoliv mi je líto, že jsme se znovu nekvalifikovaly, je to přesně to, co si v tuto chvíli zasloužíme,“ shrnula situaci Knežević.

BIH vs. Severní Makedonie 66:68
Knežević - 5 bodů, 3 doskoky, 1 asistence (28:47 minut)
BIH vs. Německo 61:92
Knežević - 17 bodů, 1 asistence, 3 zisky (35:01 minut)
Zdroj: FIBA.basketball