Žabky bobují o Eurobasket

Čtveřice brněnských basketbalistek Žabin se dostala do širší nominace pro poslední kvalifikační okno. V reprezentačním dresu se za český výběr připravují na utkání o postup na mistrovství Evropy rozehrávačka Eliška Hamzová a pivotmanky Natálie Stoupalová s Emmou Čechovou, barvy Bosny a Hercegoviny znovu hájí Nikolina Knežević. Klíčové souboje mají oba národy na programu ve čtvrtek 9. a neděli 12. února.

Stejně jako v reprezentační pauze minulé, si na poslední dva duely kvalifikace na mistrovství Evropy trenérka Romana Ptáčková pozvala trojici žabinských basketbalistek. Zatímco Eliška Hamzová s Natálií Stoupalovou český tým v minulosti držely ze základní pětice, Emma Čechová na svůj herní debut v ženském „áčku“ ještě čeká.

Příležitost se jí může naskytnout právě ve čtvrtek či neděli, protože za lvice v závěrečném kole nenastoupí Julie Reisingerová. „Nadcházející zápasy pro nás nebudou nic lehkého. Hrajeme bez pivotky základní rotace, která se nemůže zúčastnit kvůli zdravotním problémům. Může to být ale dobrá příležitost pro ostatní, aby se prosadily,“ řekla Stoupalová.

Češky jdou s bilancí dvou výher do domácích odvet s výhodou. K postupu na červnový šampionát ale musí skončit ve své skupině I první. Teoreticky jim k tomu postačí jediná výhra s Irskem, pokud následně zcela bodově nepropadnout s Nizozemskem.

Rozhodnout tak mohou lvice již ve čtvrtek, kdy od 17 hodin na pražské hale Královka nastoupí proti výběru Irska. „Nemůžme si dovolit nic podcenit. S Irskem jsme sice favorité, ale v posledním zápase s Nizozemskem dokázaly, že furt mají svoji kvalitu a nedají nám nic zadarmo,“ upozornila Stoupalová.

Nedělní utkání s Nizozemskem mají na programu od 18 hodin. „Nizozemsko od posledního zápasu posílilo, takže to nebude nic jednoduchého. Obzvlášť skrze jejich vysoký perimetr. Hrajeme ale o Evropu, takže věřím, že tvrdý a vyrovnaný souboj dopadne úspěšně pro nás,“ dodala Stoupalová.

Knežević zřejmě o Euro přijde

Už jen teoretickou šanci na postup mají basketbalistky Bosny a Hercegoviny, jež reprezentuje další brněnská opora. Nikolina Knežević se svým týmem nenavázala na první kvalifikační duely a i historický postup na mistrovství světa, když v posledních kolech doslova vybouchly na půdě Německa i Belgie.

Se dvěma výhrami a dvěma prohrami tak ve svojí skupině A drží třetí příčku. Zabojovat o postup ale stále mohou, pokud v odvetných zápasech s Makedonií a Německem doma vyhrají vysokým rozdílem. Poté by se musely spolehnout i na výsledky soupeřek.

Kvalifikační utkání českého výběru vysílá živě stanice ČT sport. Zápasy Bosny a Hercegoviny můžete sledovat přes livestream na Youtubu.

Rozpis kvalifikačních utkání za účasti hráček Žabin:

ČTVRTEK 9.2.2023
17:00 – ČR vs. Irsko (ČT sport)
20:00 – B&H vs. Severní Makedonie (FIBA Youtube)
NEDĚLE 12.2.2023
18:00 – ČR vs. Nizozemsko (ČT sport)
20:00 – B&H vs. Německo (FIBA Youtube)